מועצת זכויות האדם התכנסה: "הפלסטינים בעזה סגורים בכלוב"

הצעת ההחלטה שהועלתה ע"י הפלסטינים ומדינות ערב להקמת ועדת חקירה בינ"ל שתבדוק את נסיבות מותם של 62 הפלסטינים צפויה לעבור, חרף ניסיונותיה של ישראל לסכל את המהלך

  • פורסם ב:
  • 18/05/2018 09:29
  • |
  • עודכן ב:
  • 18/05/2018 17:12
  • |
  • כתבים:
  • ברק רביד

המועצה לזכויות אדם של האו"ם דנה בשעה זו (שישי) בז'נבה בהצעה של הפלסטינים ושל מדינות ערב להקמת ועדת חקירה בין-לאומית בנושא העימותים האלימים בהפגנות ברצועת עזה, בהם נהרגו 62 פלסטינים ונפצעו עוד כ-3,000.


הנציב לזכויות אדם של האו"ם, הנסיך זאייד בן-ראאד אל-חוסיין, פתח את הישיבה בהתקפה חריפה על ישראל: "יש ראיות מעטות לכך שהצבא הישראלי ניסה באירועים ביום שני האחרון לצמצם את מספר הנפגעים הפלסטינים. חלק מהמפגינים זרקו בקבוקי תבערה וניסו לפגוע בגדרות שהונחו על ידי ישראל בתוך שטח עזה, אבל לא בצורה שיצרה איום שיצדיק שימוש בכוח קטלני. הסתירה במספר הנפגעים בין שני הצדדים מראה על התגובה הלא מידתית של ישראל. בניגוד להרוגים רבים בצד הפלסטיני רק חייל ישראלי אחד נפצע קל מאבן".

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

הולך רגל נפגע מרכב חולף בכביש 443 מזרחית למחלף בן שמן - ומת

יממה וחצי לפני החתונה המלכותית: לונדון מוכנה לאירוע המרגש

רצח דבורה הירש: לפני שנתיים, החשוד במעשה האשים דווקא את הבעל

עוד אמר הנציב כי "לפלסטינים יש אותן זכויות אדם כמו ישראלים. כל 1.9 מיליון הפלסטינים בעזה סובלים ממגבלות ועוני בעקבות המצור הישראלי. הם כלואים כמו בכלוב במשכנות עוני בעזה. למה אתה הופך כשאתה יורה על מישהו לא חמוש שלא מאיים עליך? אתה לא הופך לגיבור, אלא למשהו אחר לגמרי. אני תומך בהקמת ועדת חקירה בינלאומית עצמאית ובלתי תלויה. על האחראים להפרות זכויות האדם לשאת באחריות למעשיהם".

 הפגנת "יום הנכבה" ברצועת עזה
 

הפגנת "יום הנכבה" ברצועת עזה(רויטרס )

 

שגרירת ישראל למוסדות האו"ם בז'נבה, אביבה רז-שכטר, אמרה בדיון כי "לקח למועצה לזכויות אדם ארבע שנים לחזור לאובססיה האנטי-ישראלית. זה לא ישפר את המצב בעזה בשום צורה. תושבי עזה אינם אויבינו ואנו מצרים על כל אובדן של חיי אדם אזרחים. אין כיבוש ישראלי בעזה. זה מיתוס. חמאס מנצל בצורה צינית את האוכלוסיה בעזה. זה מצער שכל כך הרבה מדינות נופלות בפח של הנראטיב השקרי של הפגנות לא אלימות. המדינות האלה רק מחזקות את חמאס. הרשות הפלסטינית מסרבת להעביר משכורות לעזה. הרשות הפלסטינית וחמאס מסיתים אזרחים לאלימות, מציבים נשים וילדים בחזית כדי שיהיו יותר נפגעים ואז מאשימים את ישראל ומתלוננים לאו"ם".

עוד הוסיפה רז-שכטר כי "אנחנו לא חסינים מביקורת. צה"ל מנהל חקירה של כל מקרה ירי. החקירות שלנו הוכיחו עצמן ככאלה שעומדות בסטנדרטים המשפטיים הגבוהים ביותר. קוראים לכם לא ליפול בפח. שמרו על ההגינות המעטה שעוד נותרה למועצה הזו ודחו את ההחלטה שמובאת כאן להצבעה".

נציג ארה"ב אמר כי "הדיון היום הוא תמיכה בארגון הטרור חמאס. ארה"ב מדגישה שלישראל יש זכות להגן על עצמה ומגנה את פעילות חמאס. פרוץ האלימות הוא חלק מדפוס רחב יותר של הסתה לאלימות מצד חמאס. האלימות בעזה מצומצמת ביחס למקומות אחרים בעולם ובאזור שבהם המועצה הזו צריכה לעסוק. המהלך החד צדדי שהמועצה מציעה היום רק מוכיחה שמדובר בארגון כושל".

בתוך כך, שר הביטחון, אביגדור ליברמן, חיזק את הלוחמים ברצועת עזה וכתב בחשבון הטוויטר שלו כי "בסוף השבוע הארוך והשרבי הזה אנחנו חושבים באהבה רבה, בתודה ובהוקרה על חיילי צה"ל הגיבורים והאמיצים שמגינים עלינו בכל יום ובכל מזג אוויר. חיילים יקרים, כמו שאתם מגינים עלינו מפני טרור החמאס, אנו נגן עליכם מפני ועדות חקירה בינ״ל וכנופיות הצבועים שפועלות נגד ישראל. עם ישראל אוהב אתכם".

ישראל מנסה ביומיים האחרונים לסכל את המהלך ולרכך את נוסח ההחלטה, אולם ההערכה בירושלים היא שהסיכויים לכך קטנים מאוד. שר הביטחון, אביגדור ליברמן, התייחס אתמול לגינויים של המועצה נגד מדיניות ישראל ברצועה, וקרא לפרוש ממנה. זאת, למרות שישראל אינה חברה בה.

ביום שלישי נשלח מברק מסווג לכמה עשרות שגרירויות ישראליות בעולם, שבו נטען כי בישיבה של המועצה, "הפלסטינים והקבוצה הערבית יבקשו לגרום למועצה להחליט על הקמת ועדת חקירה לאירועים בעזה". במברק לשגרירים נכתב כי הפעם האחרונה בה התכנסה ישיבה מיוחדת כזו של המועצה לזכויות אדם היתה ביולי 2014, במהלך מבצע "צוק איתן", והתוצאה היתה אז הקמת ועדת חקירה בין-לאומית שכונתה אז "ועדת שאבס".

השגרירים התבקשו להיפגש עם הגורמים הבכירים ביותר על מנת לבקשם "להצביע נגד כל החלטה" שתובא להצבעה בישיבה המיוחדת, "בדגש על כל מרכיב אופרטיבי כמו הקמת ועדת חקירה". השגרירים התבקשו להדגיש כי כל החלטה של המועצה לזכויות אדם רק תזיק ותגרום להלהטת הרוחות באזור עוד יותר וכי ישראל הפעילה ב-30 במארס את מנגנון הבדיקה של צה"ל כדי לבדוק חשד לעבירות מצד חיילי צה"ל ולכן אין כל צורך בחקירה בין-לאומית.

הפלסטינים מתארגנים להפגנות לציון יום הנכבה
 

הפלסטינים מתארגנים להפגנות לציון יום הנכבה (רויטרס )

 

בכירים בישראל ציינו כי בימים האחרונים מתקיים משא ומתן על נוסח ההחלטה ששהובאה להצבעה, בין הפלסטינים ומדינות ערב לבין שמונה המדינות החברות באיחוד האירופי שגם חברות במועצה לזכויות אדם, ובראשן גרמניה. מדינות האיחוד האירופי דורשות מהפלסטינים לרכך את הטקסט כתנאי לכך שלא יצביעו נגדו, אלא רק יימנעו. הישראלים הבכירים ציינו כי גם אם מדינות אירופה יחליטו להתנגד להצעת ההחלטה הפלסטינית, זו צפויה לזכות ברוב כמעט אוטומטי בשל הרכב המועצה לזכויות אדם.

בתוך כך, כווית הפיצה הלילה לחברות מועצת הביטחון של האו"ם טיוטת הצעת החלטה שקוראת לשגר כוח בין-לאומי לעזה, זאת על מנת להגן על האזרחים הפלסטינים מפני ישראל. ההצבעה על ההחלטה עשויה להתקיים היום. נוסח הצעת ההחלטה הכוויתית מגנה את ישראל על השימוש בכוח נגד אזרחים פלסטינים בגדה המערבית, מזרח ירושלים ובמיוחד ברצועת עזה. הצעת ההחלטה קוראת לישראל לחדול מיד בשימוש בכוח צבאי נגד אזרחים כולל בעזה.

בעקבות האירועים בעזה במקביל להעברת השגרירות, התפתח עימות דיפלומטי בין טורקיה וישראל. לאחר שהוכרזו שלושה ימי אבל בטורקיה, ולקראת הפגנה המונית במדינה, שר החוץ הטורקי, מבלוט צ'בושואלו, אמר היום כי "יש לחקור את הטבח בעזה בבית הדין הפלילי הבין-לאומי בהאג".

אמש תקף נשיא טורקיה פעם נוספת את ישראל, ואמר כי "טורקיה תעמוד לצד הפלסטינים ולא תניח לישראל לגנוב מהם את ירושלים". הנשיא טורקי הוסיף: "אם יתירו לישראל להמשיך לתקוף, העולם ידרדר לכאוס שנשלט על ידי בריונות". עוד אמר ארדואן כי האו"ם "התמוטט" לאור המהומות וכי הוא מנסה לגרום לחברות מועצת הביטחון להיות פעילות יותר בנוגע לעזה. נוסף לכך, טען שמשרד החוץ הטורקי וראש הסגל פועלים למען פינוי פצועים מעזה.

במקביל, במערכת הביטחון נערכים לקראת תפילות יום השישי הראשון של חודש הרמדאן, שייערכו היום. יותר מ-1,500 שוטרים ייפרסו ברחבי מזרח ירושלים ויאבטחו את תפילות הרמדאן. כוחות רבים יהיו בשטח על מנת לאפשר את חופש הפולחן לעשרות אלפי המוסלמים שיגיעו לתפילה, לשמירה על הסדר והביטחון וכן להכוונת והסדרת התנועה בעיר. בסביבות 12:30, עם סיום התפילות, במשטרה נערכים לתחילת הפרות סדר וחוששים מהשתתפות של המונים בהן.