1,500 שוטרים בירושלים: מתכוננים לשישי הראשון של הרמדאן

במשטרה נערכים להפרות סדר המוניות. בעזה לא צופים תהלוכות ענק, אבל הכוננות נשמרת. חמאס שוקל צעדיו, ומתכונן למפגן ב"יום הנכסה". מצרים: מעבר רפיח ישאר פתוח כל החודש

כוננות רמדאן: במערכת הביטחון נערכים לקראת תפילות יום השישי הראשון של חודש הרמדאן, שייערכו היום (שישי). 

יותר מ-1,500 שוטרים ייפרסו ברחבי מזרח ירושלים ויאבטחו את תפילות הרמדאן. כוחות רבים יהיו בשטח על מנת לאפשר את חופש הפולחן לעשרות אלפי המוסלמים שיגיעו לתפילה, לשמירה על הסדר והביטחון וכן להכוונת והסדרת התנועה בעיר. בסביבות 12:30, עם סיום התפילות, במשטרה נערכים לתחילת הפרות סדר וחוששים מהשתתפות של המונים בהן.

באופן רשמי, חודש הרמדאן החל כבר ביום רביעי, אבל השילוב עם תפילות יום השישי צפוי להגביר את המתיחות. בגזרה הדרומית חמאס עדיין נמצא בהפוגה לאחר יום שני המדמם שבו נהרגו יותר מ-60 פלסטינים. לכן בצה"ל לא צופים תהלוכות ענק מחר בעזה, אבל מדגישים כי הדבר נמצא בידיים של הפלסטינים. ההערכה בצה"ל היא שההפגנות הצפויות מחר על הגדר יהיו אלימות ונרחבות פחות באופן משמעותי ממה שהיו בשבוע האחרון. 

כחלק מחודש הרמדאן, קיבל נשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי החלטה משמעותית ביותר עבור התושבים ברצועת עזה: מעבר רפיח ישאר פתוח לאורכו של כל חודש החג. "להקל על המעמסה של האחים בעזה", הסביר א-סיסי בטוויטר את הסיבה להוראה שנתן לפתוח את המעבר. 

השריפה בנחל עוז
 

השריפה בנחל עוז( אושרי צימר )

 

בהפגנות "יום הנכבה" ביום שלישי התקהלו לאורך גדר המערכת אלפים בודדים בלבד בשישה מוקדים. לפי משרד הבריאות בעזה, בהפגנות נהרגו שני בני אדם, ממזרח לאל-בורייג' שבמרכז הרצועה. מדובר ברגיעה משמעותית ביחס ליום שני, יום פתיחת השגרירות האמריקנית בירושלים: אז התאספו לפי דובר צה"ל כ-40,000 מפגינים ב-13 מוקדים, ומשרד הבריאות הפלסטיני דיווח על 62 הרוגים וכ-3,000 פצועים.

בכל מקרה, בשבועות הקרובים צה"ל יישאר בכוננות עליונה בדרום – עם חטיבות נוספות בתגבור, יותר ממאה צלפים לאורך הגדר, ויחידות מיוחדות לאורך הרצועה. בימים האחרונים המשיכו כוחות צה"ל וכוחות הכיבוי להילחם בהצתות מהרצועה בעזרת עפיפוני תבערה. לפנות בוקר חיל האוויר תקף ארבעה יעדים של חמאס בצפון הרצועה, בתגובה לירי מקלע אמש לשדרות, וירי לעבר שני סיורי צה"ל.

בתוך כך, ראש הממשלה בנימין נתניהו פרסם סרטון בפייסבוק, שבו הוא פונה לקהל בשפה האנגלית, והגן על פעולות ישראל בגבול עזה: "מוכנים להפתעה? אני מסכים לחלוטין עם דבריהם של מנהיגי חמאס מהימים האחרונים. מחמוד א-זהאר, ממייסדי חמאס, אמר שלקרוא לאירועים בגדר הרצועה 'מחאה בלתי אלימה' זו הטעייה ברורה, אני מסכים עימו".

בווידאו: ראש הממשלה בסרטון בפייסבוק

פרשנות: הסבב בעזה הסתיים, אבל זה עוד לא הסוף

חמאס יצא מושפל מהסבב האחרון, לאחר שהודיע כי 50 מההרוגים היו לומי הארגון. אבל יש עוד ימי שישי, והרבה הזדמנויות לעימותים לאורך הגדר. לאחר המכה הקשה שחטף, חמאס שוקל את צעדיו ומתכנן הפגנה גדולה ל"יום הנכסה", ה-5 ביוני, לציון התבוסה הערבית במלחמת ששת הימים.

הרמדאן השנה יהיה הראשון מזה שנים בלי דאע"ש. בעולם הערבי קיוו שקט, רוב מדינות ערב רצו כך, אבל יש את העניין הפלסטיני, חמאס, הגדה וטורקיה – לכן צפויות עוד התפרצויות. מחר תיערך הפגנה המונית באיסטנבול. ארדואן אוסף את המוסלמים ומניח את ירושלים בפתח הרמאדן: איך אפשר לשמוח כשאנחנו אבלים על ירושלים? הוא מתריס.