הרשויות המקומיות מאיימות על הורי תלמידים: שלמו או שנתבע אתכם

בתי הספר מנסים לגבות באופן לא חוקי תשלומי רשות מהורים עבור תוכניות העשרה, אחרת - ייפנו להליכים משפטיים והוצאה לפועל. משרד החינוך: "רואים את המקרים בחומרה"

כבר שנים שבתי ספר רבים מנסים לגבות מההורים באופן לא חוקי תשלומים עבור תוכניות העשרה. עם זאת, כעת רשויות מקומיות רבות מאיימות על ההורים בתביעות משפטיות ובהוצאה לפועל. הגבייה מנוגדת לחוזר מנכ"ל משרד החינוך, בו נכתב כי "אין לחייב בתשלום הורה שאינו חפץ כי ילדו ישתתף בתל"ן, ואין להתנות רישום בהשתתפות בתל"ן או בתשלום בגינה".

יוסי גואטה, אב לשני ילדים מפרדס חנה, בחר שלא לשלם לתוכניות העשרה בבית הספר. בעקבות ההחלטה נשלח לו מכתב מעורכי דין. "כתבו במכתב שאם בתוך 14 יום לא אשלם הדברים אז הטיפול יעבור להוצאה לפועל", סיפר גואטה". עוד ציין כי "בית הספר אמר כי אם לא נשלם, הילדה לא תקבל ארונית".

עוד כתבות בחדשות עשר >>

תושב תל שבע הורשע בהפצת תמונות עירום של שרון פרי

ברקע סכסוך עבריינים: קטין ובגיר נעצרו בחשד שהפעילו מטען חבלה

קוריאה הצפונית מגבירה המתיחות: לא נשב עם הממשל הדרום קוריאני

 גמנסיה הרצליה בתל אביב
 

כיתה - אילוסטרציה (חדשות עשר)

 

בנה בן התשע של דוריס גרומן נמצא על הספקטרום האוטיסטי. הוא לומד בביתו ולא מגיע כבר שלוש שנים לבית הספר. עם זאת, זה לא מפריע לעיריית חולון לבקש ממנה תשלום על אירועים בהם לא השתתף. "פניתי לעיריית חולון והם אמרו שזה לא מעניין אותם -  אם לא אשלם יגיעו אליי מהוצאה לפועל". גם בעיריות חיפה ותל אביב התעקשו על התשלום הלא חוקי. "אין דבר כזה לא לשלם. זה תשלום חובה", אמרה נציגת העירייה בתל אביב.

מטה המאבק לחינוך חינם פנה לעורך הדין הרן רייכמן כדי שיבהיר לרשויות שההליך אינו חוקי. רייכמן אמר כי "מסגרות החינוך ברשויות המקומיות מתייחסות לתשלומים כחובה, למרות שהם צריכים להיות רשות וודאי שאינם חוקיים". פיצ'י דובינר, מנהל המטה, אמר: "אנחנו לא מוכנים שיפריטו את החינוך במדינת ישראל".

ממשרד החינוך נמסר כי "אנו רואים בחומרה כל גביית תל"ן שאינה מותרת, ושלא בהתאם לנהלים. נקיים בדיקה בנושא מול הרשויות הרלוונטיות, לרבות אכיפה בהתאם לצורך".

מעיריית חיפה נמסר כי "מדובר בתשלומי תל"ן תורני. העירייה ממתינה להנחיות משרד החינוך באשר להוראות הגבייה בעניין זה. מעיריית תל אביב נמסר כי "הגבייה של התל"ן חוקית ונעשית לאחר חתימה של 90% מההורים". ואילו מעיריית חולון נמסר כי "התראות נשלחו להורים שילדיהם השתתפו בפעילויות".

 נפתלי בנט
 

משרד החינוך" "רואים בחומרה את המקרים" (חדשות עשר )

 

מעיריית פרדס חנה-כרכור נמסר כי "בתחילת השנה החליט מנהל בית הספר על הפסקת תשלומי התל"ן, למעט לימודי המחול, בבית הספר ובשנת הלימודים הנוכחית (תשע"ח). לא נגבו כספים למטרה זו מהורי התלמידים. בנוגע לחובות משנים קודמות, כרגע נעצרה הגבייה כדי לבדוק את הנתונים ולאמתם. חשוב להבהיר כי משרד החינוך קבע כי תשלומי הרשות עבור שירותי מערכת החינוך מאפשרים להורה לבחור באם ילדו ייקח חלק בפעילויות העשרה הניתנות במסגרת בית ספרית או ימנע מהשתתפות בפעילויות אלו.

עוד נמסר מהעירייה כי: "הורה אשר בחר לאפשר לילדו להשתתף בפעילויות הללו וצרך את השירות חובה עליו לשלם בעבור שירות זו, וזאת מכוח הוראות החוק וחוזר מנכ"ל משרד החינוך. חוזר תשלומי הורים אושר בעבר על ידי וועד ההורים, הנהלת בית הספר ומשרד החינוך  והכספים הופנו לטובת התלמידים והמערכת החינוכית. אי תשלום החובות חייב את הורי שאר התלמידים לממן את עלות השיעורים והשירותים אשר סופקו לתלמידים ואשר בחרו להשתתף בפעילויות ההעשרה, אך נמנעו מלשלם עליהן, ובכך נפגעו שאר התלמידים וכלל המשאבים אשר עמדו לרשות בית הספר".

בתוך כך, שר החינוך נפתלי בנט מוביל תוכנית שבמסגרתה יגיעו תלמידי כל השכבה יחד לצו הראשון. על פי היוזמה, שסוכמה בין מנכ"ל המשרד שמואל אבואב לראש אכ"א, אלוף מוטי אלמוז, כל תלמידי שכבת י"א יעבור את ההליכים האלה בחודשים ספטמבר עד דצמבר והיא תכלול מפגש של מפקדים שונים עם התלמידים והוריהם בבתי הספר.

שר הביטחון ליברמן בפגישה עם מתגייסים בבקום
 

שר הביטחון ליברמן בפגישה עם מתגייסים בבקום( אריאל חרמוני, משרד הביטחון)

 

עד היום הליכי המיון והגיוס נעשו באופן פרטני: כל תלמיד קיבל מכתב לביתו וניגש באופן עצמאי לבקו"ם (בסיס קליטה ומיון). בנוסף, משרד החינוך יתקצב קורסי הכנה לצו הראשון במסגרת יום הלימודים. במשרד מסבירים שבשנים האחרונות נערים עם אפשרות כלכלית עוברים קורסי הכנה באלפי שקלים וכך זוכים לעדיפות על תלמידים שמגיעים ממשפחות חלשות כלכלית.

עוד הסבירו כי שר החינוך בנט רואה בחיבור שבין בית הספר לצבא הישג חשוב שגם יגדיל את אחוזי הגיוס. כך יהיה קשה להיעלם ויהיה ניתן להקטין את התופעה שבה נערות חילוניות מתחזות לדתיות. מנגד, יש גם גורמים שרואים בהחדרת הצבא לתוך בית הספר טעם לפגם.