ריאד אל-מאלכי, שר החוץ של הרשות הפלסטינית, רויטרס

הפלסטינים ביקשו ממדינות ערב להחזיר את השגרירים מוושינגטון

שר החוץ של הרש"פ קרא בליגה הערבית להחזרת השגרירים להתייעצות, על רקע העברת השגרירות. חשש: המועצה לזכויות אדם תחליט מחר להקים ועדת חקירה בינ"ל לאירועים בעזה

שר החוץ של הרשות הפלסטינית, ריאד אל-מאלכי, ביקש ממדינות ערב להחזיר את שגריריהן בארצות הברית, על רקע העברת השגרירות האמריקנית בישראל לירושלים.

"לא יקרה כל נזק אם מדינות ערב יחזירו במשותף את שגריריהן בוושינגטון לבירותיהן לשם התייעצויות", אמר אל-מאלקי בכנס שרי החוץ של מדינות הליגה הערבית, בקהיר. יו"ר הרש"פ, אבו מאזן, החזיר את הנציג הפלסטיני בוושינגטון, ביום שלאחר העברת השגרירות, בתגובה לתמיכת ארה"ב בישראל לאחר הרג המפגינים בעזה וכן בשל העברת השגרירות לירושלים.

"בזמנים אלו הפלסטינים רואים לנכון להתחייב להחלטות שהתקבלו בפסגות ערביות בעבר, וביניהן החלטה שהתקבלה בעמאן לנתק קשרים על מדינות שיחליטו להעביר את שגרירויותיהן בישראל לירושלים", אמר אל-מאלקי. שרי החוץ של סעודיה, מצרים וירדן גינו במהלך הכינוס את הרג התושבים הפלסטינים ברצועת עזה, "שיצאו להפגין באופן חוקי וללא נשק", לטענתם.

 הליגה הערבית
 

הליגה הערבית (רויטרס)

 

ההחלטה של ארה"ב להעביר את שגרירותה לירושלים כונתה הפרה של החלטות בין-לאומיות ושל החלטת מועצת הביטחון של האו"ם לפיה ירושלים היא "עיר כבושה". כמו כן, מזכ"ל הליגה הערבית, אחמד אבו-אלע'יט, גינה את החלטת גואטמלה להעביר את שגרירותה לירושלים. הוא אמר כי קשרי מדינות ערב עם גואטמלה וכל מדינה שתבצע צעד דומה שגרירות צריכים להישקל מחדש. סוכנות "מען" דיווחה כי שרי החוץ של מדינות הליגה הערבית החליטו להקים ועדת חקירה עצמאית של מומחים אשר תחקור את מקרי ההרג של מפגינים מרצועת עזה ע"י כוחות צה"ל.

בתוך כך, מחר ייערך באינסטנבול כינוס חירום של הארגון לשיתוף פעולה אסלאמי, זאת על מנת לדון באירועים בעזה ובהעברת השגרירות. עבדאללה מלך ירדן יעמוד בראש המשלחת הירדנית לכינוס, בעוד רמי חמדאללה, ראש הממשלה הפלסטיני, יגיע במקומו של אבו מאזן. 

האתר הרשמי של חמאס דיווח כי יו"ר הלשכה המדינית אסמאעיל הנייה שלח איגרת לנשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, בנוגע לפעולות צה"ל נגד המפגינים הפלסטינים ברצועת עזה. הנייה כינה את מעשי צה"ל "טבח" והודה לארדואן על גירוש שגריר ישראל מטורקיה ועל היוזמה לקיים פסגה מיוחדת בטורקיה בנושא ירושלים.

הנייה ביקש כי בפסגה תתגבש עמדה שתעצור את נטיית ארה"ב לטובת ישראל וההתנחלויות וביקש כי יהיה סירוב להחלטה להכיר בירושלים כבירת ישראל והעברת השגרירות האמריקנית אליה. כמו כן ביקש יו"ר הלשכה המדינית של חמאס להכריז על סיום המצור מעל הרצועה ולפעול בדחיפות לסיום הסבל ההומניטרי של תושבי רצועת עזה אשר לדבריו נחשפים למוות איטי.

 אלימות מפגינים בסמוך לגדר הרצועה
 

אלימות מפגינים בסמוך לגדר הרצועה( דובר צה"ל)

 

במקביל, בכירים ישראלים ציינו כי קיים חשש כבד בישראל לכך שהמועצה לזכויות אדם של האו"ם תאמץ מחר הצעה של הפלסטינים ושל מדינות ערב להקמת ועדת חקירה בינלאומית בנושא העימותים האלימים סביב ההפגנות ברצועת עזה. ישראל מנסה ביומיים האחרונים לסכל את המהלך ולרכך את נוסח ההחלטה, אולם ההערכה בירושלים היא שהסיכויים לכך קטנים מאוד.

ביום שלישי נשלח מברק מסווג לכמה עשרות שגרירויות ישראליות בעולם, שבו נטען כי בישיבה המיוחדת של המועצה לזכויות אדם, שתתכנס בז'נבה, "הפלסטינים והקבוצה הערבית יבקשו לגרום למועצה להחליט על הקמת ועדת חקירה לאירועים בעזה". במברק לשגרירים נכתב כי הפעם האחרונה בה התכנסה ישיבה מיוחדת כזו של המועצה לזכויות אדם היתה ביולי 2014, במהלך מבצע "צוק איתן", והתוצאה היתה אז הקמת ועדת חקירה בינלאומית שכונתה אז "ועדת שאבס".

השגרירים התבקשו להיפגש עם הגורמים הבכירים ביותר על מנת לבקשם "להצביע נגד כל החלטה" שתובא להצבעה בישיבה המיוחדת, "בדגש על כל מרכיב אופרטיבי כמו הקמת ועדת חקירה". השגרירים התבקשו להדגיש כי כל החלטה של המועצה לזכויות אדם רק תזיק ותגרום להלהטת הרוחות באזור עוד יותר. השגרירים גם התבקשו להדגיש כי ישראל הפעילה ב-30 במארס את מנגנון הבדיקה של צה"ל כדי לבדוק חשד לעבירות מצד חיילי צה"ל ולכן אין כל צורך בחקירה בינלאומית.

בכירים בישראל ציינו כי בימים האחרונים מתקיים משא ומתן על נוסח ההחלטה שתובא להצבעה, בין הפלסטינים ומדינות ערב לבין שמונה המדינות החברות באיחוד האירופי שגם חברות במועצה לזכויות אדם, ובראשן גרמניה. מדינות האיחוד האירופי דורשות מהפלסטינים לרכך את הטקסט כתנאי לכך שלא יצביעו נגדו, אלא רק יימנעו. הישראלים הבכירים ציינו כי גם אם מדינות אירופה יחליטו להתנגד להצעת ההחלטה הפלסטינית, זו צפויה לזכות ברוב כמעט אוטומטי בשל הרכב המועצה לזכויות אדם.

נתניהו וארדואן
 

נתניהו וארדואן (רויטרס)

 

בעקבות האירועים בעזה במקביל להעברת השגרירות, בהם נהרגו 62 פלסטינים ונפצעו עוד כ-3,000, התפתח עימות דיפלומטי בין טורקיה וישראל. לאחר שהוכרזו שלושה ימי אבל בטורקיה, ולקראת הפגנה המונית במדינה, שר החוץ הטורקי, מבלוט צ'בושואלו, אמר היום כי "יש לחקור את הטבח בעזה בבית הדין הפלילי הבין-לאומי בהאג".

אמש תקף נשיא טורקיה פעם נוספת את ישראל בעקבות מהומות השגרירות שבמהלכן נהרגו 62 מפגינים בגבול רצועת עזה. "טורקיה תעמוד לצד הפלסטינים ולא תניח לישראל לגנוב מהם את ירושלים", אמר ארדואן בנאום שנשא.

הנשיא טורקי הוסיף: "אם יתירו לישראל להמשיך לתקוף, העולם ידרדר לכאוס שנשלט על ידי בריונות". עוד אמר ארדואן כי האו"ם "התמוטט" לאור המהומות וכי הוא מנסה לגרום לחברות מועצת הביטחון להיות פעילות יותר בנוגע לעזה. נוסף לכך, טען שמשרד החוץ הטורקי וראש הסגל פועלים למען פינוי פצועים מעזה.

מוקדם יותר פורסם בחדשות עשר כי ממשלת טורקיה פנתה אתמול לישראל באמצעות גורמי רפואה בינלאומיים וביקשה לשגר לנתב"ג מטוס לפינוי פצועים פלסטינים מהאירועים האלימים ברצועה לטיפול בבתי חולים בטורקיה. פקידים ישראלים בכירים אמרו לחדשות עשר כי לאחר התייעצות בין שר הבריאות יעקב ליצמן לבין בכירים בלשכת ראש הממשלה, הוחלט לדחות את הבקשה.