אזעקת שווא נשמעה ברמת הגולן, כיפת ברזל הופעלה

האזעקה נשמעה בקצרין וביישובים באזור, מערכת כיפת ברזל הופעלה ושיגרה טיל יירוט. מצה"ל נמסר כי נסיבות הפעלת המערכת בבדיקה, וכי הדיווחים על חדירת כלי טיס שגויים

אזעקה נשמעה היום (חמישי) אחר הצהריים בצפון רמת הגולן, בין השאר בעיר קצרין וביישובים אורטל, מרום גולן, עין זיוון, אלוני הבשן וקשת. 

מצה"ל נמסר כי מדובר באזעקת שווא. תושבים דיווחו על קולות פיצוצים שנשמעו במקביל לאזעקה, בצה"ל הבהירו כי הופעלה מערכת כיפת ברזל ,בנסיבות שעדיין בבדיקה, וכי זהו המקור לרעשים. עוד הדגישו בצה"ל כי הדיווחים אודות כלי טיס שזוהה ויורט שגויים.

בתחילה נבדק חשד שמדובר היה בשיגור פצצות מרגמה מסוריה לעבר ישראל או שמקור הקולות בלחימה פנימית בתוך סוריה. בהודעה שהפיצה המועצה האזורית גולן נטען כי סיבת האזעקה היא יירוט של כיפת ברזל בעקבות חדירת עצם לא מזוהה לשטח ישראל. עוד הוסיפו כי לא היו נפילות בשטח הגולן.

 צילום מדמשק בזמן תקיפת ארה"ב בחודש אפריל האחרון
 

צילום מדמשק בזמן התקיפה (חדשות עשר)

 


בשבוע שעבר, בלילה שבין רביעי לחמישי, כוח קודס האיראני שיגר 20 רקטות משטח סוריה לעבר קו המוצבים הקדמי ברמת הגולן. בעקבות השיגורים נשמעו אזעקות בכל רחבי רמת הגולן ותושבי האזור הונחו להשאר במרחבים המוגנים. לפי ההודעה של דובר צה"ל, מערכת כיפת ברזל יירטה ארבע מהרקטות וכל השאר נפלו בשטח סוריה. לא היו נפגעים בקרב כוחות צה"ל או אזרחי ישראל.

בתגובה פתח צה"ל במתקפה על 50 יעדים של איראן ושל כוח קודס בסוריה, הכוללים בין השאר אתרי מודיעין איראניים, מתחם צבאי של כוח קודס בכיסוואה ואתר לוגיסטי איראני הסמוך לדמשק. הארגון הסורי לזכויות אדם דיווח כי 27 נהרגו הרוגים במתקפה הישראלית באזור אל-כיסווה שבסוריה, מתוכם 11 איראנים.

המשטר הסורי דיווח על תקיפות בשטח המדינה, והדגיש כי צבאו יירט כמה מהטילים, חלקם בסמוך לעיר חומס. עם זאת, הוא הודה כי חלק מהטילים פגעו במטרה והצליחו להשמיד מחסן תחמושת, מערכות הגנה אווירית ומערכת מכ"ם. במקביל, סוכנות הידיעות הצרפתית דיווחה כי פיצוצים נשמעו בדמשק ומטוסים חגו מעל העיר.