קוריאה הצפונית מגבירה המתיחות: לא נשב עם הממשל הדרום קוריאני

ברקע האיומים לביטול הפגישה בין קים לטראמפ, פיונגיאנג אמרה כי הממשל הנוכחי בסיאול הוא בלתי כשיר, והודיעה כי לא תיקח חלק בדיונים עם ההנהגה הנוכחית

המתיחות בחצי האי הקוריאני: קוריאה הצפונית אמרה היום (חמישי) כי הממשל הנוכחי בקוריאה הדרומית הינו בלתי כשיר. יושב ראש הוועדה לאיחוד האי הקוריאני, רי סון גוון, מתח תקף את הפרלמנט הדרום קוריאני, ואמר כי הם משוחחים עם "חלאות אדם", מבלי לציין על מי הוא מדבר.

עוד הודיעה כי לא תיקח חלק בשיחות עם ההנהגה הנוכחית, אלא אם כן יפתרו העניינים שגרמו להשעיית השיחות בין שני הצדדים בימים האחרונים, הכוללים בין היתר את קיום התרגיל הצבאי המשותף בין וושינגטון לסיאול.

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

עד המדינה ערן מלכה הודה: הפרקליטות ייצרה תיק לקבלן ביטון

חשד: פרץ לדירה - וביצע עבירות מין בילדה שישנה במיטתה

מי אכל את העוגה שלי? הדוב היה רעב - ופרץ לרכב של קונדיטורית

פיונגיאנג הגבירה את המתיחות בימים האחרונים בינה לבין שכנתה וארה"ב, כאשר ניצלה את התרגיל הצבאי השגרתי המשותף לפתיחת משבר, תקפה אישית את היועץ לביטחון לאומי, ג'ון בולטון, והודיעה שלא תוותר על נשק גרעיני בתמורה להקלות כלכליות.

 קים ג'ונג און עם שר התרבות הדרום קוריאני
 

קים ג'ונג און עם שר התרבות הדרום קוריאני( AP)

 

קוריאה הצפונית איימה שלשום כי היא תבטל את הפגישה בין המנהיג קים ג'ונג און לנשיא ארצות הברית דונלד טראמפ שנקבעה ל-12 ביוני – כך דיווחה סוכנות הידיעות הדרום-קוריאנית "יונהאפ", כשהיא מצטטת את סוכנות הידיעות של הצפון. זאת, בעקבות תרגיל צפוי של הצבא האמריקני והצבא הדרום-קוריאני.

"התרגיל הצבאי הוא הכנה לפלישה אפשרית למדינתנו", נכתב בדיווח הצפון-קוריאני. דוברת הבית הלבן שרה סנדרס אמרה כי ארה"ב מודעת לדיווח. "נעקוב אחר מה שפיונגיאנג עצמה תאמר בנוגע לכך ונמשיך עם שיתוף הפעולה הצמוד עם בנות בריתנו", הוסיפה.

דוברת מחלקת המדינה התייחסה גם היא לדיווח ואמרה כי הבחינה בידיעה זמן קצר לפני התחלת התדרוך לעיתונאים, ולכן אין לה תגובה מגובשת לנושא. "קים אמר בעבר שהוא מבין את הצורך של ארה"ב ודרום קוריאה בהמשך התרגילים, הם מתוכננים מראש", ציינה. "לא שמענו שום דבר מהם או מהדרום שיאמר שאנחנו לא ממשיכים בתרגילים או שיש שינוי בכל הנוגע לפגישה. אנו ממשיכים לתכנן את הפסגה כרגיל".

קים ג'ונג און ודונלד טראמפ
 

קים ג'ונג און ודונלד טראמפ( רויטרס)

 

מוקדם יותר דיווחה סוכנות הידיעות הדרום קוריאנית "יונהאפ" כי המשטר בפיונגיאנג הודיע כי ביטל כבר פגישה בין נציגיו לנציגיו רמי דרג מסיאול שתוכננה להיערך אתמול. קוריאה הדרומית הגיבה להחלטה לבטל את הפגישה בין נציגי שתי המדינות וכינתה אותה "מצערת".

לקראת הפגישה הצפויה בין המנהיגים, צייץ טראמפ בטוויטר: "שנינו ננסה להפוך אותה לרגע מיוחד מאוד לשלום העולמי". זאת, במסגרת המגעים המשותפים עם קוריאה הדרומית להגיע להסכם עם פיונגיאנג לפירוז מנשק גרעיני, שכללו מחוות היסטוריות בין הצדדים.

למרות האיומים האחרונים, שלשום דווח כי פיונגיאנג החלה לפרק את אתר הניסויים הגרעיניים שלה. תמונות לוויין שפורסמו באתר האמריקני 38 North מהוות למעשה את "הראיה החותכת הראשונה לכך שפירוק האתר כבר החל", על פי כתבי האתר. תמונות הלוויין מראות כי כמה מבנים במקום נהרסו, והוסרה מסילת רכבת שמובילה לאחת מהכניסות. נוסף לכך, עבודות חפירה על מנהרה חדשה הופסקו ככל הנראה לפני כחודשיים.

בסוף השבוע האחרון הכריזה פיונגיאנג כי תסגור באופן סופי את אתר הניסויים בסוף החודש. בהודעה רשמית של סוכנות הידיעות הממלכתית, נמסר עוד כי הטקס הרשמי לרגל סגירת האתר ייערך בין 23 ל-25 במאי, בנוכחות עיתונאים ממדינות שונות, בהן ארצות הברית וקוריאה הדרומית.