בין מעריב לפיניציה: המדינה תסייע להציל את מפעל הזכוכית, לא את העיתון

לאחר החתימה על עסקת מכירת מעריב לאיש העסקים שלמה בן צבי, עובדי מעריב נלחמים בעור שיניהם לשמור על עבודתם, וביום שלישי לא יצא עיתון. בתום פגישה שנערכה עם הבעלים החדש לא יצאה בשורה, כשכוונתו היא להזרים 40 מיליון שקלים בלבד לחברה, אך לא בפעימה אחת. מנגד, מאות עובדי מפעל פיניציה שהפגינו היום, יזכו לסיוע בדמות חוזה לבנות את צינור הגז של ישראל

(5:28 דקות)

לאחר שהפגינו במהלך כל היום, נפגשו הערב (חמישי) נציגי ועד העובדים של מעריב עם הבעלים החדש, שלמה בן צבי, בה הציגו רשימת דרישות להגן על העובדים. בן צבי הודיע כי יבדוק את הבקשות אך לא התחייב לדבר. מנגד, שר התשתיות עוזי לנדאו יוזם להעניק למפעל פיניציה את החוזה להקמת צינור הגז בשווי 20 מיליון שקלים, אולם בחברה טוענים כי דרוש סיוע ממשלתי נרחב ולא עזרה נקודתית.

 

עובדי מעריב הפגינו במהלך היום ורדפו אחר הבעלים הקודם, נוחי דנקנר. בשופרסל לא נתנו להם להיכנס והמעלית במשרדיו של דנקנר הושבתה באורח פלא והעובדים נאלצו לעלות 40 קומות ברגל. "אם את ההבטחות שלהם הם לא יכולים לקיים, איך את התשלומים שלהם הם יקיימו?", שאלה אחת העובדות המוחות, שטענה כי כבר ביום שלישי הקרוב העיתון לא ייצא לאור.

 

יו"ר מעריב, דני יעקובי, אמר כי עדיין חסרים עשרות מיליוני שקלים שחייבים לעובדים, אך הוא לא מאמין שבן צבי יביא לסגירת העיתון. "אני לא יודע מה הרכילות אומרת, העובדה ששלמה בן צבי הם מו"ל. אני מאמין שהוא לא יסגור את מעריב", אמר יעקובי.

הממשלה תעביר חוזה לפיניציה

על רקע הודעת ההסתדרות התריעו כי עוד שני מפעלים בנצרת בסכנת סגירה, עובדי פיניציה שמחו על הכוונה לסגור את המפעל בצפון, התאכזבו שרק ח"כ דניאל בן סימון הגיע להפגנה. עם זאת, זר התשתיות, עוזי לנדאו הודיע כי בכוונתו להעביר חוזה בסך 20 מיליון שקלים לבניית קו הגז, שיסייע למנוע את סגירת המפעל.

 

גורם בפיניציה אמר כי הרעיון אמנם יפה, אולם לא יספיק להצלת המפעל, מפני שדרושה התערבות ממשלתית וסבסוד על מנת למנוע את הסגירה, שנובעת בעיקר עקב ירידה בהזמנות עקב המיתון. "אנו רק רוצים לעבוד בכבוד", אמר אחד המפגינים של המפעל.