הערכה לקראת שישי הראשון של הרמדאן: ההפגנות - פחות אלימות

מחר אמנם צפויים מוחים להתקבץ מול גבול הרצועה, אך בצה"ל מאמינים כי נוכח חוסר הרצון של חמאס בהסלמה, הן יהיו רגועות באופן יחסי • במשטרה תגברו כוחות בירושלים

נוכח מסרי ההרגעה והרצון של חמאס לא להביא להידרדרות ברצועת עזה, ההערכה בצה"ל היא שההפגנות הצפויות מחר (שישי) על הגדר, יום שישי הראשון של הרמדאן, יהיו אלימות ונרחבות פחות באופן משמעותי ממה שהיו בשבוע האחרון.

בתוך כך, לקראת חודש הרמדאן, המשטרה השלימה היערכותה בירושלים, ותיפרס מחר ובכל ימי השישי במהלך החודש במזרח העיר ובסמטאות העיר העתיקה. כוחות רבים יהיו בשטח על מנת לאפשר את חופש הפולחן לעשרות אלפי המוסלמים שיגיעו לתפילה, לשמירה על הסדר והביטחון וכן להכוונת והסדרת התנועה בעיר.

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

מיליון שקלים עלו באש: חשד לפשיעה חקלאית נוספת בצפון

חשד לרצח כפול ביפו: שתי אחיות נדקרו למוות בדירה, אחיהן נעצר

מזג האוויר: שרב בכל הארץ ורוחות חזקות באזורים הסמוכים לים

 הר הבית
 

כוננות בירושלים לקראת חודש הרמדאן (רויטרס )

 

במהלך ימי השישי של חודש הרמדאן, בין השעות 06:00-18:00 - יחסמו לתנועת כלי רכב הצירים הבאים בעוטף העיר העתיקה: סולטאן סולימאן, ואדי ג'וז, דרך יריחו, שמואל בן עדיה, כביש העופל, דרך שכם, צלאח אל דין ומעלות עיר דוד.

כמו כן, בין השעות 07:00-17:00 – יחסמו לתנועת כלי רכב הצירים הבאים: שדרות בר לב מצומת מטה ארצי לכיוון דרום העיר, דרך חברון מרחוב מרים החשמונאית לכיוון צפון העיר], רחוב הצנחנים ורחוב חיל ההנדסה. בין השעות 06:30-14:30 הרחובות הבאים יחסמו לתנועת כלי רכב: רחוב דרך שכם, רחוב צלאח א-דין ורחוב עומר בן אלעס. הציבור המגיע לכותל המערבי מתבקש להגיע בתחבורה ציבורית.

הלילה תקף צה"ל מטרות חמאס בצפון רצועת עזה, בתגובה לירי המקלעים לעבר שדרות ומספר אירועי ירי לעבר חיילים אתמול בגבול הרצועה. לפי דיווחים פלסטיניים נגרם נזק רב ואדם אחד נפצע בינוני והובהל לבית החולים.

מצה"ל נמסר כי מטוסי קרב תקפו ארבעה יעדים במתחם צבאי, בהם מבנים ותשתיות טרור, ושלושה יעדים נוספים במתקן לייצור אמצעי לחימה. לפי דיווח הסוכנות הידיעות הפלסטינית "קודס נט" הותקפו מטרות של הזרוע הצבאית בבית לאהיא שהצפון הרצועה, ומתקן של המשטרה הימית במערב העיר עזה. עדי ראיה דיווחו לסוכנות הידיעות כי בוצע ירי לעבר המטוסים.

עוד אתמול בערב צה"ל תקף באמצעות טנק שתי עמדות תצפית של ארגון חמאס בדרום רצועת עזה בתגובה לירי שבוצע לעבר חיילים בגבול הרצועה. לא היו נפגעים בקרב החיילים. זוהי התקיפה השנייה תוך מספר שעות שמבצע צה"ל. מוקדם יותר הותקפה עמדת תצפית חמאס ריקה וזאת בעקבות ירי לעבר חיילים. גם באירוע זה לא היו נפגעים בקרב החיילים. למרות האירועים, בעקבות השקט היחסי, כוחות צה"ל עזבו אתמול את היישובים סמוכי הגדר.

ליברמן בעוטף עזה
 

ליברמן בעוטף עזה(אריאל חרמוני, משרד הבטחון )

 

כאמור, עוד לפני אירועי הירי לעבר החיילים, שישה בתי מגורים בשדרות נפגעו מירי מקלעים. כמו כן נפגע רכבו של קצין בצה"ל ושל תושבת אחד מיישובי שדות נגב. אחד מהבתים שנפגעו שייך לראש העיר לשעבר, אלי מויאל. לא היו נפגעים באירוע. צה"ל הודיע כי בוצע ירי מקלע כבד משטח רצועת עזה לעבר העיר. עוד נמסר: "צה"ל רואה את האירוע בחומרה ואת ארגון הטרור חמאס אחראי לכל המתרחש בשטח הרצועה וממנה".

שר הביטחון אביגדור ליברמן ביקר אתמול בבוקר באוגדת עזה, סמוך לגבול רצועת עזה, וביצע הערכת מצב בנוכחות הרמטכ"ל גדי איזנקוט ובכירי צה"ל. לאחר הערכת המצב אמר ליברמן כי "חמאס ספג מכה אנושה ביום שני  - הם נכנסו למלונה ולכן האירועים נרגעו אתמול. עם זאת, שלא יהיו אשליות. הם לא ויתרו על הפרות הסדר או תהלוכות הטרור".  ליברמן העריך כי למרות הרגיעה בימים האחרון האירוע המרכזי הקרוב יהיה ביום הנכסה, יום המציין את תחילת מלחמת ששת הימים בחמישה ביוני. שר הביטחון התייחסות גם לשמועות על תקשורת בין ישראל וחמאס שהובילה לירידה בהתפרעויות אמש בהשוואה ליום שני, ואמר: "לא ראינו שום הצעה רצינית על השולחן. יש הרבה שמועות אבל זה רק של שליחים מטעם עצמם".

בהפגנות "יום הנכבה" ביום שלישי התקהלו לאורך גדר המערכת אלפים בודדים בלבד בשישה מוקדים. לפי משרד הבריאות בעזה, בהפגנות שלשום נהרגו שני בני אדם, ממזרח לאל-בורייג' שבמרכז הרצועה. מדובר ברגיעה משמעותית ביחס ליום שני, יום פתיחת השגרירות האמריקנית בירושלים: אז התאספו לפי דובר צה"ל כ-40,000 מפגינים ב-13 מוקדים, ומשרד הבריאות הפלסטיני דיווח על 62 הרוגים וכ-2,700 פצועים.