השר ליברמן בוועידת ג'רוזלם פוסט, אריאל חרמוני, משרד הביטחון

ליברמן קרא לפרוש ממועצת האו"ם - שישראל אינה חברה בה

שר הביטחון קרא לצאת ממועצת זכויות האדם, בעקבות גינוייה כלפי ישראל. "צריך להפסיק לתת יד לחגיגת הצביעות, וגם לפעול במרץ על מנת שארה"ב תצטרף למהלך"

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, התייחס הבוקר (חמישי) לגינויים של מועצת זכויות האדם של האו"ם נגד מדיניות ישראל ברצועת עזה, על רקע דיון שמתקיים בה מחר בנוגע לאירועים בגדר הגבול, וקרא לפרוש ממנה. זאת, למרות שישראל אינה חברה בה.

"ישראל נמצאת תחת מתקפה כפולה", כתב ליברמן בטוויטר, והוסיף: "מתקפת טרור מעזה ומתקפת צביעות שבראשה עומדת מועצת זכויות האדם של האו"ם. כל הגינויים נועדו להרתיע את מדינת ישראל מלהגן על עצמה. הם לא יצליחו. צריך להפסיק לתת יד לחגיגת הצביעות, לפרוש לאלתר ממועצת זכויות האדם וגם לפעול במרץ על מנת שארה"ב תצטרף לצעד זה".

יש לציין כי מאחר שישראל אינה חברה במועצה, אין לה זכות הצבעה בדיוני המועצה ואין לה יכולת להעלות נושאים לדיון או להשפיע על סדר היום.

 מועצת זכויות האדם של האו"ם
 

מועצת זכויות האדם של האו"ם( רויטרס)

 

כשליברמן היה שר חוץ, הוא החליט להפסיק את שיתוף הפעולה עם המועצה לזכויות אדם והורה לנציגי ישראל לא לקיים קשרים עם אנשי מזכירות המועצה. ההשפעה העיקרית של המהלך נגעה לשימוע התקופתי שעורכת המועצה למדינות שונות בעולם. ישראל איימה להחרים את השימוע ורק לאחר לחץ בינלאומי כבד, ובתקופה בה ליברמן כבר לא היה שר החוץ, החליט ראש הממשלה בנימין נתניהו לחדש את הקשרים עם המועצה לזכויות אדם אחרי שקיבל ערבויות ממדינות אירופה כי הן יצמצמו את שיתוף הפעולה עם דיונים אנטי-ישראלים במועצה.

לפני כשנה הודיעה שגרירת ארצות הברית לאו"ם, ניקי היילי, כי ממשל טראמפ "בוחן בזהירות את מועצת זכויות האדם של האו"ם ואת ההשתתפות האמריקנית בארגון". עוד הוסיפה השגרירה, בכל הנוגע למדיניותה המפלה כלפי ישראל, כי "חברות במועצה הזו מהווה פריבילגיה, ואף מדינה שמפרה זכויות אדם לא אמורה לקבל רשות לשבת סביב שולחנה של המועצה. קשה לקבל את העובדה שהמועצה הזו לעולם אינה שוקלת החלטות נגד ונצואלה, בשעה שהיא אימצה חמש החלטות במהלך מארס נגד מדינה אחת - ישראל. המועצה חייבת לבחון את הבסיס האנטי-ישראלי הכרוני שלה, והאם יש לכך הצדקה".

מאז אירועי יום שני, התעוררה מחאה בין-לאומית שהתייחסה, בעיקרה, לכמות ההרוגים. בין היתר, שגריר ישראל בטורקיה, איתן נאה, גורש מהמדינה והושפל בשדה התעופה באיסטנבול כשעוכב לבידוק ביטחוני מחמיר בנוכחות מכוונות של כלי התקשורת. בהמשך, אומוט דניז, סגן השגריר הטורקי והנציג הדיפלומטי הבכיר שלה המדינה בישראל, נקרא לשיחת נזיפה במשרד החוץ שבירושלים. בכניסה לשיחה, שארכה כחצי שעה, נדרש דניז להציג תעודה מזהה, במה שהיווה כמעין פעולת תגמול להשפלה הטורקית שהגיעה כתגובה לאירועים בעזה.

שר הביטחון אביגדור ליברמן
 

שר הביטחון אביגדור ליברמן( רויטרס)

 

נוסף לכך, משרד החוץ הטורקי קרא לקונסול הכללי של ישראל באיסטנבול, יוסי לוי-ספרי, וביקש ממנו לעזוב את המדינה בהקדם. מדובר בצעד תגמול טורקי לגירוש הקונסול הכללי של טורקיה בירושלים על ידי ישראל אתמול.בד בבד, נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, המשיך לשאת דברים נגד ישראל: "אנחנו מתחילים את הרמדאן הזה במעשי טבח שאותן מבצעת ישראל. לכן, אנחנו מרגישים עצב גדול. שאללה ירחם על השהידים, יש יותר מ-2500 פצועים שלהם אנחנו מאחלים החלמה מהירה". מנגד, שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, אמר כי רוסיה מתנגדת לשימוש שקיצוניים עושים באזרחים בעזה בהפגנות.

במקביל למתיחות מול טורקיה, מדינות נוספות הגיבו לאירועים בעזה על ידי זימון השגריר הישראלי. אתמול אישר משרד החוץ כי שגרירת ישראל לבלגיה ולוקסמבורג, סימונה פרנקל, זומנה בצל האירועים ברצועת עזה לשיחה במשרד החוץ הלוקסמבורגי. 

בד בבד, לשכת נציב האו"ם לזכויות אדם גינתה את האירועים בעזה בחשבון הטוויטר שלה: "מגנים את האלימות הדוחה והקטלנית בעזה אתמול במהלכה נהרגו ונפצעו פלסטינים רבים באמצעות ירי של כוחות הביטחון הישראלים". עוד נכתב כי "החוק הבין לאומי של שימוש בכוח הועבר שוב ושוב, אך נדמה כי התעלמו ממנו שוב ושוב. נדמה כי ניתן לירות על כל אחד: נשים, ילדים, עיתונאים, אנשים שעמדו והסתכלו מהצד, בכמעט כל מרחק עד 700 מטרים מהגדר".

אתמול הודיע דובר חמאס, סאלח ברדוויל, כי מבין 62 המפגינים הפלסטינים שנהרגו במהומות השגרירות ביום שני, 50 השתייכו לארגון הטרור. "בסבב האחרון נהרגו 62 מפגינים מהם חמישים מחמאס, ו-12 משאר האנשים. אז כיצד בדיוק ניתן לומר שחמאס קוצרת את הפירות כאשר היא שילמה את המחיר הגבוה הזה? חמישים פעילים מחמאס נהרגו במערכה האחרונה ולפני זה ניתן לומר כי חמישים אחוז מההרוגים היו מחמאס, איזה יתרון חמאס מקבלת מזה?", אמר ברדוויל.