"אנליסט": האם ההסלמה ביחסים עם טורקיה תפגע בעסקים המשותפים?

בין ישראל לטורקיה יחסי מסחר בשווי מיליארדי דולר, ולמרות הקריאות לחרם, ספק אם הישראלים יוותרו על הנופש, הטיסות והעסקים. "כאשר אנו מחרימים - אנו פוגעים בעצמנו"

ההידרדרות ביחסי ישראל-טורקיה בעקבות הרג המפגינים בעזה, הובילה לכך שטורקיה השיבה את שגרירה בישראל, וגירשה את השגריר הישראלי ממדינתה. בתגובה, ישראל גירשה את הקונסול הטורקי מירושלים. אך למרות ההתכתשות, בין שתי המדינות מתקיימים יחסי סחר בהיקף של מיליארדי דולר, שלשני הצדדים אינטרס לשמר.

בעקבות ההחרפה ביחסים המתוחים, שר הכלכלה, אלי כהן, קרא ליבואנים לחדול מלייבא מטורקיה. במקביל קרא שר החינוך, נפתי בנטלי, להפסיק לנפוש במדינה שנשיאה הכפיש את ישראל.

 רג'פ טאיפ ארדואן
 

רג'פ טאיפ ארדואן ( רויטרס)

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

פיונגיאנג חזרה לעצמה - והיא מסכנת את עתידו של טראמפ

בלי ביטקוין לשרי הממשלה: ההגבלה החדשה של מבקר המדינה

תיק 2000: ניר חפץ העביר למשטרה הקלטות חדשות

אך גם בבוקר שלאחר פרוץ המשבר, על המדפים בסופרמרקט "רמי לוי" המשיכו למכור כמו תמיד סחורה מתוצרת טורקיה. לוי הסביר שמוצרים שתוקפם פג מהר, כמו פירות וירקות, יש לייבא ממדינות קרובות לישראל, כמו טורקיה.

במהלך הידרדרות היחסים הקודמת בין שתי המדינות בשנת 2011, הכריז רמי לוי בעצמו שיפסיק לייבא מטורקיה, אך סיפר ששר המסחר והתעשייה דאז, בנימין בן אליעזר ביקש ממנו שלא יעשה כן, מפני שזה יפגע בייצוא, שכן ישראל מייצאת לטורקיה יותר מאשר מייבאת.

לפי נתוני הלמ"ס, ישראל מייצאת לטורקים בכל שנה סחורות בשווי 1.3 מיליארד דולר. במקביל עסקים מישראל מייבאים מדי שנה סחורות מטורקיה בשווי 2.6 מיליארד דולר. "עברנו איתם משבר שאורכו היה שבע שנים", הסביר משה כרמון יו"ר לשכת המסחר ישראל-טורקיה. "הן הטורקים והן אנחנו ידעו להבחין בין כלכלה ופוליטיקה".

הייצוא לטורקים מתבטא ב-67% כימיקלים, כמו גם 9% של מתכות ומכונות. הייבוא לטורקיה כולל בעיקר כלי רכב, מתכות ובגדים.

בשנה שעברה סיפר בטורקיה השגריר איתן נאה, שגורש מהמדינה והושפל בנמל התעופה במסגרת ההידרדרות האחרונה ביחסים, שמה שהחזיק מעמד מול המשברים היה התחום הכלכלי. "הסחר בין המדינות עומד על למעלה מארבעה מיליארד דולר ואנחנו חושבים שהפוטנציאל הוא כפול" אמר אז.

מהנדסי תוכנה ששוחחו בשנה שעברה עם חדשות עשר גילו שישראל היא לא מה שסיפרו להם. "כשהגעתי לתל אביב ונפגשתי עם האנשים, הרעיונות שלי לגבי המדינה והחברות בה השתנו", סיפר אחד מהם.

אך אחת החברות שעשויה להיפגע קשות מחרם על הטורקים היא חברת התעופה "טורקיש איירליינס", שהפכה בשנתיים האחרונות לחברה השנייה בגודלה בנתב"ג. איסטנבול, לצורך קונקשן, היא היעד המבוקש ביותר עבור הישראלים.

"אינני חושב שממשלת ישראל צריכה לקרוא לחרם", אמר כרמון. "אנחנו למודי חרמות, ויותר מחרימים את ישראל מאשר אנחנו יכולים להחרים מישהו. בסופו של דבר, אנחנו פוגעים בעצמנו".