פיונגיאנג חזרה לעצמה - והיא מסכנת את עתידו של טראמפ

הזעם וחילופי הדברים בין ארצות הברית לקוריאה הצפונית לקראת הפסגה בין שני המנהיגים בחודש הבא מציבים את הנשיא האמריקני בעמדה בעייתית מבחינה פוליטית • פרשנות

איומי קוריאה הצפונית לבטל את הפגישה בין המנהיג קים ג'ונג און לנשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, מביאים את היחסים בין שתי המדינות לנקודת רתיחה.

מדובר במצב מאוד דרמטי משום שעד עכשיו קוריאה הצפונית התחילה להתנהג כאילו היא מדינה נורמלית ושיחקה את המשחק הזה במשך חודשים, מאז ינואר. כעת נדמה שהיא חזרה לסורה.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

חוששים מהאג: הסנגוריה הצבאית מייעצת לחיילים שפעלו בגבול עזה

תיק 2000: ניר חפץ העביר למשטרה הקלטות חדשות

חמאס: 50 מתוך 62 ההרוגים בעזה ביום שני - אנשינו

בחירת תרגיל צבאי שגרתי משותף לארה"ב ולקוריאה הדרומית ולנצל אותו למשבר, לתקוף אישית את היועץ לביטחון לאומי, ג'ון בולטון, ולהודיע שלא תוותר על נשק גרעיני בתמורה להקלות כלכליות, אבל שהיא כן בעד פירוז גרעיני כלל-קוריאני, זו התנהגות צפון קוריאנית - ואליה היא חוזרת.

דונלד טראמפ וקים ג'ונג און
 

דונלד טראמפ וקים ג'ונג און (רויטרס)

 

אף אחד לא מוכן להמר האם זהו משבר עמוק. דבר אחד בטוח למדי: אם טראמפ יגיע לוועידה ולא ישיג פירוק של הנשק הגרעיני הוא צפוי לביקורת לא רק מאירופה או מהמפלגה הדמוקרטית אלא גם מגורמים במפלגתו.

אתמול טראמפ התייחס לראשונה למשבר ואמר כי ארה"ב לא קיבלה הודעה מקוריאה הצפונית על ביטול הוועידה. דברים דומים אמרו דוברת מחלקת המדינה, הת'ר נאוארט, ודוברת הבית הלבן, שרה האקבי סנדרס.

מוקדם יותר אתמול דיווחה סוכנות הידיעות הדרום קוריאנית "יונהאפ" כי המשטר בפיונגיאנג הודיע כי ביטל כבר פגישה בין נציגיו לנציגיו רמי דרג מסיאול שתוכננה להיערך היום. קוריאה הדרומית הגיבה להחלטה לבטל את הפגישה בין נציגי שתי המדינות וכינתה אותה "מצערת".

בשבוע שעבר הכריז טראמפ כי הפגישה "שרבים מצפים לה" עם קים תיערך בסינגפור ב-12 ביוני. בציוץ בטוויטר, הוסיף טראמפ: "שנינו ננסה להפוך אותה לרגע מיוחד מאוד לשלום העולמי". זאת, במסגרת המגעים המשותפים עם קוריאה הדרומית להגיע להסכם עם פיונגיאנג לפירוז מנשק גרעיני, שכללו מחוות היסטוריות בין הצדדים.

בימים האחרונים מתפוגגת בהדרגתיות המתיחות החצי האי הקוריאני, ורק היום דווח כי פיונגיאנג החלה לפרק את אתר הניסויים הגרעיניים שלה. תמונות לוויין שפורסמו באתר האמריקני 38 North מהוות למעשה את "הראיה החותכת הראשונה לכך שפירוק האתר כבר החל", על פי כתבי האתר. תמונות הלוויין מראות כי כמה מבנים במקום נהרסו, והוסרה מסילת רכבת שמובילה לאחת מהכניסות. נוסף לכך, עבודות חפירה על מנהרה חדשה הופסקו ככל הנראה לפני כחודשיים.