פלסטיני שנעצר ע"י צה"ל בניסיון חדירה לישראל, דובר צה"ל

פלסטיני שניסה להסתנן מעזה: "חמאס קורא לילדים להפגין בחזית"

במסגרת ההפגנות שנערכו אתמול ברצועה נעצר חשוד בניסיון חדירה לישראל. בסרטון שפרסם דובר צה"ל הוא סיפר על האופן שבו מכווין הארגון את המחאה: "כל מה שקורה - באישורם"

במסגרת הפרות הסדר שהתקיימו השבוע בחסות העברת השגרירות האמריקנית לירושלים ו"יום הנכבה", עשרות אלפי פלסטינים הגיעו לגדר רצועת עזה. שלשום (שלישי) במהלך ההפגנות עצרו כוחות צה"ל פלסטיני שניסה לחדור לשטח ישראל. בסרטון שפרסם דובר צה"ל, תיאר העצור את האופן שבו חמאס מנהל את הפרות הסדר, ושיתף כיצד מעודד הארגון נשים וילדים להיות בחזית המהומות, כי לטענתם "הצבא לא יורה בבנות ובילדים קטנים".

"חמאס הוא זה ששולח לנו לפייסבוק ולפלאפונים הודעות להגיע", אמר הפלסטיני במהלך חקירתו והוסיף: "במסגדים הם צועקים ומחלקים ניירות שקוראים ללכת לגדר". העצור המשיך וסיפר כי מי ששולט ללא עוררין ברצועה זה ארגון חמאס. "הם אלו שמחזיקים את הרצועה ושולטים בה, כל מה שקורה, קורה באישורם".

הפלסטיני ציין בסרטון כי לדעתו הארגון משתמש בהפגנות כחלק מאסטרטגיה, על מנת שתסכול התושבים הפלסטינים ברצועה יצא ב"צעדות השיבה" ולא יופנה לארגון השולט בשטח: "חמאס עושה את ההפגנות כדי שהאנשים לא 'יתהפכו' עליו, במקום הוא אומר 'אנחנו נשלח אותם לגדר ושם יעשו זאת'". עוד הוסיף הפלסטיני כי הדבר היחיד שמשודר בטלוויזיה ברצועה מכוון לעידוד התושבים לצאת ולהפגין, "כשיש חשמל הטלוויזיות דלוקות וכל מה שרואים זה: 'צעדה השיבה', 'לכו, צאו, תפגינו'".

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

שדרות: ירי מקלעים פגע ב-6 בתי מגורים, אין נפגעים

חשד לרצח והתאבדות: אם ובתה נמצאו ללא רוח חיים בבית בטבריה

הירי בדובדבן: ההגנה תבקש להמיר את האישום לגרימת מוות ברשלנות

 הפרות סדר ועימותים עם כוחות הביטחון בעזה
 

הפרות סדר ועימותים עם כוחות הביטחון בעזה (חדשות עשר)

 

החשוד תיאר בהרחבה כיצד הארגון מעודד נשים וקטינים להיות המקשה בחזית, כיוון שלטענתו צה"ל אינו יורה באלו, דבר שיגן על המפגינים, הגברים, שמאחור: "הם אלה שאומרים לנשים להתקדם, אומרים לאישה 'תתקדמי, את בת והצבא לא יורה בבנות', אומרים לילדים הקטנים שיתקדמו, 'הצבא לא יורה בילדים הקטנים', הילד הקטן נכנס, הם מרמים אותו". הפלסטיני סיכם וניסה להסביר את הסיבה להשתתפותו במחאה: "אנשים נשחקו והשתעממו, אני אחד מהם".

בהפגנות "יום הנכבה" שנערכו שלשום התקהלו לאורך גדר המערכת אלפים בודדים בלבד בשישה מוקדים. לפי משרד הבריאות בעזה, בהפגנות אתמול נהרגו שני בני אדם, ממזרח לאל-בורייג' שבמרכז הרצועה. מדובר ברגיעה משמעותית ביחס ליום שני, יום פתיחת השגרירות האמריקנית בירושלים: אז התאספו לפי דובר צה"ל כ-40,000 מפגינים ב-13 מוקדים, ומשרד הבריאות הפלסטיני דיווח על 62 הרוגים וכ-2,700 פצועים.

בתוך כך, דובר חמאס, סאלח ברדוויל, הודיע היום כי מבין 62 המפגינים הפלסטינים שנהרגו במהומות השגרירות ביום שני, 50 השתייכו לארגון הטרור. "בסבב האחרון נהרגו 62 מפגינים מהם חמישים מחמאס, ו-12 משאר האנשים. אז כיצד בדיוק ניתן לומר שחמאס קוצרת את הפירות כאשר היא שילמה את המחיר הגבוה הזה? חמישים פעילים מחמאס נהרגו במערכה האחרונה ולפני זה ניתן לומר כי חמישים אחוז מההרוגים היו מחמאס, איזה יתרון חמאס מקבלת מזה?", אמר ברדוויל.

 הפגנת חמאס בשכם לאחר הכרזת טראמפ על ירושלים
 

הפגנת חמאס בשכם לאחר הכרזת טראמפ על ירושלים (חדשות עשר)

 

כזכור, ביום ראשון לקראת השבוע המתוח שהחל נמסר מצה"ל כי חמאס מוביל ומתזמן הפרות סדר אלימות מאוד בגבול רצועת עזה זה מספר שבועות, ומנצל אותן לביצוע פעולות טרור בכסות ההמון ולפגיעה בתשתיות הגדר. לפי צה"ל, שליטתו של חמאס באירועים ניכרת בפעולות הסתה גלויה לאלימות, קריאה להגעה לגדר, ארגון לוגיסטי ובשליטה על המתרחש מעמדות שליטה בקרבת גדר המערכת. בימים שקדמו לכך זוהו פעילי חמאס כשהם מפרקים עמדות אלה, לקראת "יום הנכבה". הפעולה מוכיחה כי חמאס מסיר את הרסנים ופועל באופן גלוי על מנת להעצים את הפרות הסדר האלימות.

לקראת האירועים הטיל צה"ל באמצעות מטוסים, כרוזי אזהרה מהתקרבות לגדר, מניסיון פגיעה בה ומניסיונות לבצע טרור. בכרוז נכתב בצידו האחד - "עזה 2025? - הבחירה בידיכם". בצידו השני נכתבה פנייה לתושבי עזה: "בתקופה האחרונה מנהל חמאס פעילויות אלימות וטרור כנגד מדינת ישראל לאורך גבול ישראל ורצועת עזה. חמאס מסתיר את כישלונותיו הרבים ומסכן את חייכם. בזמן הזה חמאס גונב את כספיכם ובאמצעותו חופר מנהרות על חשבונכם. מגיעים לכם ממשלה יותר טובה ועתיד יותר טוב. צה"ל מזהיר אתכם מהתקרבות לגדר. צה"ל נחוש להגן על אזרחי ישראל וריבונותה מול ניסיונות הטרור של חמאס בחסות הפרות הסדר האלימות, אל תתקרבו לגדר ואל תשתתפו בהצגת חמאס המסכנת אתכם".