הפגנת "יום הנכבה" ברצועת עזה, רויטרס

חמאס: 50 מתוך 62 ההרוגים בעזה ביום שני - אנשינו

בצל המחאה הבין-לאומית על מות המפגינים הפלסטינים, דובר ארגון הטרור הודיע כי עשרות מאנשיו נהרגו ב"מהומות השגרירות" • טנק תקף עמדת חמאס בתגובה לירי לעבר כוח צה"ל

  • פורסם ב:
  • 16/05/2018 16:04
  • |
  • עודכן ב:
  • 16/05/2018 18:16
  • |
  • כתבים:
  • אלעד זיני

דובר חמאס, סאלח ברדוויל, הודיע היום (רביעי) כי מבין 62 המפגינים הפלסטינים שנהרגו במהומות השגרירות ביום שני, 50 השתייכו לארגון הטרור. "בסבב האחרון נהרגו 62 מפגינים מהם חמישים מחמאס, ו-12 משאר האנשים. אז כיצד בדיוק ניתן לומר שחמאס קוצרת את הפירות כאשר היא שילמה את המחיר הגבוה הזה? חמישים פעילים מחמאס נהרגו במערכה האחרונה ולפני זה ניתן לומר כי חמישים אחוז מההרוגים היו מחמאס, איזה יתרון חמאס מקבלת מזה?", אמר ברדוויל.

בתוך כך, צה"ל תקף ארטילרית עמדת חמאס וזאת בעקבות ירי לעבר חיילים בגבול הרצועה. לא היו נפגעים בקרב החיילים. למרות האירוע, בעקבות השקט היחסי, כוחות צה"ל עזבו את היישובים סמוכי הגדר.

מאז אירועי יום שני, התעוררה מחאה בין-לאומית שהתייחסה, בעיקרה, לכמות ההרוגים. בין היתר, שגריר ישראל בטורקיה, איתן נאה, גורש מהמדינה והושפל בשדה התעופה באיסטנבול כשעוכב לבידוק ביטחוני מחמיר בנוכחות מכוונות של כלי התקשורת. בהמשך, אומוט דניז, סגן השגריר הטורקי והנציג הדיפלומטי הבכיר שלה המדינה בישראל, נקרא לשיחת נזיפה במשרד החוץ שבירושלים. בכניסה לשיחה, שארכה כחצי שעה, נדרש דניז להציג תעודה מזהה, במה שהיווה כמעין פעולת תגמול להשפלה הטורקית שהגיעה כתגובה לאירועים בעזה.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

לאחר שנתיים: המשפחה גילתה - כלב המחמד הוא בעצם דוב

חשד לרצח והתאבדות: אם ובתה נמצאו ללא רוח חיים בבית בטבריה

הירי בדובדבן: ההגנה תבקש להמיר את האישום לגרימת מוות ברשלנות

 הפגנת "יום הנכבה" ברצועת עזה
 

הפגנת "יום הנכבה" ברצועת עזה (רויטרס )

 

נוסף לכך, משרד החוץ הטורקי קרא לקונסול הכללי של ישראל באיסטנבול, יוסי לוי-ספרי, וביקש ממנו לעזוב את המדינה בהקדם. מדובר בצעד תגמול טורקי לגירוש הקונסול הכללי של טורקיה בירושלים על ידי ישראל אתמול. בד בבד, נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, המשיך לשאת דברים נגד ישראל: "אנחנו מתחילים את הרמדאן הזה במעשי טבח שאותן מבצעת ישראל. לכן, אנחנו מרגישים עצב גדול. שאללה ירחם על השהידים, יש יותר מ-2500 פצועים שלהם אנחנו מאחלים החלמה מהירה". מנגד, שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, אמר כי רוסיה מתנגדת לשימוש שקיצוניים עושים באזרחים בעזה בהפגנות.

במקביל למתיחות מול טורקיה, מדינות נוספות הגיבו לאירועים בעזה על ידי זימון השגריר הישראלי. היום אישר משרד החוץ כי שגרירת ישראל לבלגיה ולוקסמבורג, סימונה פרנקל, זומנה בצל האירועים ברצועת עזה לשיחה במשרד החוץ הלוקסמבורגי. 

פאטו בנסודה מגמביה, התובעת הראשית של בית הדין הבין-לאומי בהאג, התחייבה הבוקר כי משרדה נמצא במעקב ובבדיקה ראשונית אחר האירועים ברצועת עזה. "אנו עוקבים מקרוב אחרי המצב בשטח ומתעדים את כל הפשעים לכאורה", אמרה בנסודה. בנוגע למותם של למעלה מ-60 פלסטינים ברצועה הוסיפה התובעת הראשית: "האלימות חייבת להיפסק".

בריאיון לרשת אל-ג'זירה אמר בכיר הרשות הפלסטינית סאאב עריקאת כי שר החוץ הפלסטיני ריאד אל-מאליכי פנה הלילה באופן רשמי לבית הדין בבקשה לפתוח בחקירה בנוגע לפשעי מלחמה שישראל ביצעה לדבריו נגד הפלסטינים בעזה. 

הפלסטינים מתארגנים להפגנות לציון יום הנכבה
 

הפלסטינים מתארגנים להפגנות לציון "יום הנכבה" (רויטרס )

 

אתמול נערך דיון במועצת הביטחון. שגרירת ארה"ב, ניקי היילי, אמרה בדיון שכונס לבקשת כוויית, שבאו"ם ישנו סטנדרט כפול. "בשבוע שעבר איראנים תקפו עמדות ישראליות. זו אלימות אזורית שהייתה אמורה ללכוד את תשומת ליבנו כאן במועצת הביטחון", אמרה. "בימים האחרונים מחבלי חמאס בגיבוי איראן קראו לאלימות נגד ישראל, גם זו אלימות אזורית", אמרה השגרירה. "כל אלה דוגמאות להתנהגות המשטר האיראני".

בד בבד, לשכת נציב האו"ם לזכויות אדם גינתה את האירועים בעזה בחשבון הטוויטר שלה: "מגנים את האלימות הדוחה והקטלנית בעזה אתמול במהלכה נהרגו ונפצעו פלסטינים רבים באמצעות ירי של כוחות הביטחון הישראלים". עוד נכתב כי "החוק הבין לאומי של שימוש בכוח הועבר שוב ושוב, אך נדמה כי התעלמו ממנו שוב ושוב. נדמה כי ניתן לירות על כל אחד: נשים, ילדים, עיתונאים, אנשים שעמדו והסתכלו מהצד, בכמעט כל מרחק עד 700 מטרים מהגדר".

בתוך כך, גני ילדים, מוסדות חינוך ועסקים בחברה הערבית שבתו היום במחאה על הרג המפגינים ברצועת עזה. לצד זאת, ראשי רשויות ערביות קראו לתושביהן שלא להישמע לשביתה, עליה הכריזה ועדת המעקב העליונה לענייני הציבור הערבי. אמש, לראשונה מאז החל גל ההפגנות בצפון במחאה על הרג המפגינים בעזה, עצרה המשטרה חמישה מפגינים, בחשד שניסו לשבש את התנועה באזור המושבה הגרמנית בחיפה.

בהפגנות "יום הנכבה" אתמול התקהלו לאורך גדר המערכת אלפים בודדים בלבד בשישה מוקדים. לפי משרד הבריאות בעזה, בהפגנות אתמול נהרגו שני בני אדם, ממזרח לאל-בורייג' שבמרכז הרצועה. מדובר ברגיעה משמעותית ביחס ליום שני, יום פתיחת השגרירות האמריקנית בירושלים: אז התאספו לפי דובר צה"ל כ-40,000 מפגינים ב-13 מוקדים, ומשרד הבריאות הפלסטיני דיווח על 62 הרוגים וכ-2,700 פצועים.