רוחאני: טראמפ רצה שנעזוב את ההסכם כתוצאה מפרישתו – אך נכשל

הנשיא האיראני טען שטראמפ "טעה בחישוב הצעד הבא שלו - איראן לא מילאה את חלקה בתוכניתו". דובר משרד החוץ בטהראן: "ארה"ב מנסה להשפיע על רצונן של שאר המדינות בהסכם"

בווידאו: רוסיה - על איראן לבצע ויתורים • דיון ב"לונדון את קירשנבאום"

הסכם הגרעין: נשיא איראן, חסן רוחאני, התייחס היום (רביעי) פעם נוספת לפרישתה של ארה"ב מהסכם הגרעים, ולעתידו של ההסכם כולו. "טראמפ שלף את הקלף הראשון, אך טעה בחישוב הצעד השני שלו", קבע רוחאני תוך שהוא טוען כי הנשיא האמריקני חשב שפרישתו שלו תוביל לפרישה איראנית. הוא הוסיף כי "איראן לא מילאה את חלקה בתוכניתו".

דובר משרד החוץ בטהראן, בהראם קאסמי, טען אף הוא כי האמריקנים מנסים להשפיע, ללא הצלחה, על שאר המדינות בהסכם. "עם כאלו אמצעים הרסניים, הממשל האמריקני מנסה להשפיע על רצונן והחלטתן של שאר המדינות בהסכם הגרעין", אמר קאסמי.

אחד מיועציו הבכירים של רוחאני, עלי אכבר וליאתי, אמר כי הוא "מטיל ספק בכך שהשיחות בין טהרן למדינות האירופיות לאחר פרישת ארה"ב מהסכם הגרעין יישאו פרי". וליאתי הוסיף כי "אני מקווה לראות תוצאות טובות, אך אנחנו צריכים  להיות בלתי תלויים".

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

הירי בדובדבן: ההגנה תבקש להמיר את האישום לגרימת מוות ברשלנות

הכישלון של חמאס: התושבים בעזה לא רוצים להיות חלק מהחגיגה

לאחר גירוש הקונסול בי-ם: טורקיה גירשה את הקונסול באיסטנבול

 חסן רוחאני נואם הפגה לציון 38 שנים למהפכה באיראן
 

"טראמפ טעה בחישוב הצעד השני". רוחאני (חדשות עשר)

 

אתמול, משרד האוצר האמריקני הטיל סנקציות על הבנק המרכזי של איראן, שלושה בני אדם פרטיים, ועל בנק נוסף הממוקם בעיראק. בתגובה לכך, טענו באיראן כי מטרת הסנקציות החדשות הן להסיט ממסלולן את השיחות להצלת ההסכם, בין איראן לשאר המעצמות.

בתוך כך, אתמול נפגשו שרי החוץ של בריטניה, צרפת וגרמניה בבריסל עם שר החוץ האיראני מוחמד זריף, במטרה לראות כיצד הם יכולים לפעול יחדיו על מנת להציל את ההסכם. עוד קודם לכן, יצא זריף לשיחות ראשונות בנושא לביקור רשמי בבייג'ינג. בהמשך עבר זריף לרוסיה ואתמול כאמור הגיע לפגישה עם המדינות האירופיות בבריסל.

מרתון הפגישות של זריף מגיעות לאחר שנשיא איראן רוחאני ביקש ממנו להיכנס למשא ומתן עם מדינות אירופה, רוסיה וסין במהלך השבועות הקרובים. "במקרה שבו נגיע למסקנה שאנחנו נמשיך להרוויח מהסכם הגרעין, נישאר בו", אמר.