"שגריר ישראל הושפל בשדה התעופה": דיפלומט טורקי ננזף • תיעוד

משרד החוץ זימן את הממונה בשגרירות הטורקית בתל אביב לשיחה, בשל "יחס בלתי הולם" לשגריר שגורש מאנקרה. "העבירו אותו בידוק מחמיר מול צלמי טלוויזיה שהוזמנו מראש"

הדיפלומט הטורקי הבכיר בשגרירות בתל אביב זומן היום (רביעי) לשיחת נזיפה במשרד החוץ. אומוט דניז, סגן השגריר שנותר בתל אביב לאחר שהשגריר הושב להתייעצויות באנקרה, הגיע לשימוע בשעה 13:00. הרקע לשימוע, על פי משרד החוץ, הוא "יחס בלתי הולם" לשגריר ישראל באנקרה איתן נאה, שעוכב לבידוק ביטחוני מחמיר בשדה התעופה באיסטנבול, בנוכחות מכוונת של כלי התקשורת, על פי ההודעה. תיעוד של נאה בשדה התעופה הופץ בשעות הצהריים בכלי התקשורת בטורקיה, לפני שעלה לטיסה לתל אביב. 

בכיר במשרד החוץ מסר כי "הטורקים השפילו את השגריר הישראלי בשדה התעופה". לדבריו, "בניגוד לעבר לא נתנו לו להכנס לחדר VIP וביקשו ממנו להמתין בתור עם כל שאר הנוסעים בטיסה. לאחר מכן, העבירו אותו בידוק ביטחוני מחמיר כולל בדיקה לאיתור שאריות חומרי נפץ והסרת הנעליים, וכל זאת מול עיני צלמי טלוויזיה שהוזמנו לשם מראש ע"י הטורקים".

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

הירי בדובדבן: ההגנה תבקש להמיר את האישום לגרימת מוות ברשלנות

הכישלון של חמאס: התושבים בעזה לא רוצים להיות חלק מהחגיגה

אחרי שנתיים: 7 נעצרו בחשד לרצח גרושתו של עד המדינה טל קורקוס

ממשלת טורקיה החליטה לגרש את השגריר נאה במחאה על אירועי הפגנת ההמונים ברצועת עזה, שבהם נורו למוות יותר מ-60 פלסטינים ונפצעו עוד כ-2,700. הלילה פנה משרד החוץ הטורקי לקונסול הכללי של ישראל באיסטנבול, יוסי לוי-ספרי, וביקש ממנו לעזוב את המדינה בהקדם. מדובר בצעד תגמול טורקי לגירוש הקונסול הכללי של טורקיה בירושלים על ידי ישראל אתמול.

פיני אביבי, שגריר ישראל לשעבר בטורקיה, התייחס לכך בתוכנית "אורלי וגיא" כי "זו הסלמה שיכולנו לצפות לה לאחר גירוש הקונסול הטורקי בירושלים. זו החרפה שלא הייתה כמותה ביחסים בינינו ובין טורקיה - גם לפני המרמרה. הקונסוליות נחשבות בד"כ למשהו שנחשב לשיתוף הפעולה בתחומים האזרחיים". 

אתמול גירשה ישראל את הקונסול הכללי של טורקיה בירושלים, האחראי על הקשר של מדינתו עם הפלסטינים. זאת, בתגובה לגירוש השגריר הישראלי מאנקרה. אתמול הטורקים זימנו גם את שגריריהם בישראל ובארה"בבתגובה להרג 61 ופציעת כ-2,700 מפגינים בהפגנות ברצועת עזה.