ליברמן: "חמאס ספג מכה אנושה - אך לא ויתר על תהלוכות הטרור"

שר הביטחון קיים הערכת מצב באוגדת עזה: "החיילים עשו עבודה מדהימה ברמה המקצועית והנורמטיבית, חמאס חזר למלונה". על היחסים עם טורקיה: "מה שהזהרתי ממנו - קרה"

צילום: שחר לוי, משרד הביטחון

שר הביטחון אביגדור ליברמן ביקר הבוקר (רביעי) באוגדת עזה, סמוך לגבול רצועת עזה, וביצע הערכת מצב בנוכחות הרמטכ"ל גדי אייזנקוט ובכירי צה"ל. לאחר הערכת המצב אמר ליברמן כי "חמאס ספג מכה אנושה ביום שני  - הם נכנסו למלונה ולכן האירועים נרגעו אתמול. עם זאת, שלא יהיו אשליות. הם לא ויתרו על הפרות הסדר או תהלוכות הטרור".

ליברמן התייחס לביקורת שהופיעה נגד ההרג ההמוני של המפגינים הפלסטיניים, ואמר: "חיילי צה"ל עשו עבודה מדהימה גם ברמה המקצועית וגם ברמה הנורמטיבית. חשוב להכיר להם תודה על העבודה הקשה שהם עושים החל מחג פסח ועד היום. עברנו מספר אירועים בולטים בחודש וחצי האחרון ללא הפרעה וזה רק בזכותם". עוד הוסיף כי "עצם העובדה שהחקלאים בעוטף עזה יכולים לעבד את אדמותיהם ללא הפרעה היא הצלחה צבאית".

עוד כתבות בחדשות עשר >>

הירי בדובדבן: ההגנה תבקש להמיר את האישום לגרימת מוות ברשלנות

אחרי שנתיים: 7 נעצרו בחשד לרצח גרושתו של עד המדינה טל קורקוס

היום: שביתה כללית בחברה הערבית במחאה על ההרוגים בעזה

 הפגנות בגבול הרצועה
 

הפגנות בגבול הרצועה (רויטרס )

 

"לא שמעתי מעולם את חברי הכנסת שביקרו את חיילי צה"ל מגנים את אסד על מאות האלפים שהרג. זהו מפגן צביעות ואני מציע לכולם לחשוב מה היה קורה אילו האספסוף היה מצליח לפגוע בריבונות הישראלית ולהתפרץ לאחד הישוביים. ראינו מה קרה בכרם שלום בצד הפלסטיני, לכן לא קשה לדמיין מה היה קורה ליישוב ישראלי", אמר ליברמן.

שר הביטחון התייחס גם להנהגת חמאס שעומדת מאחורי ההפגנות בסמוך לגדר, ואמר: "הנהגת חמאס היא חבורת קניבלים שמתייחסת לילדים ולנשים כחימוש לכל דבר. הם רוצים להסיר את המצור על עזה, אך הם לא עושים זאת לטובת המצוקה הכלכלית של הפלסטינים או כדי להוביל לדו קיום אלא כדי שיוכלו להבריח נשק ולהמשיך בבניין הכוח. בסופו של דבר הם רוצים לבנות מודל של חיזבאללה פלוס ברצועת עזה". ליברמן הבהיר כי הנוסחה של ישראל נשארה "שיקום עזה תמורת פירוזה".

ליברמן העריך כי למרות הרגיעה בימים האחרון האירוע המרכזי הקרוב יהיה ביום הנכסה, יום המציין את תחילת מלחמת ששת הימים בחמישה ביוני. שר הביטחון התייחסות גם לשמועות על תקשורת בין ישראל וחמאס שהובילה לירידה בהתפרעויות אמש בהשוואה ליום שני, ואמר: "לא ראינו שום הצעה רצינית על השולחן. יש הרבה שמעות אבל זה רק של שליחים מטעם עצמם".

השר ליברמן עם הרמטכ"ל אייזנקוט בביקור באוגדת עזה
 

שר הביטחון אביגדור ליברמן והרמטכ"ל גדי אייזנקוט בביקור באוגדת עזה  (אריאל חרמוני, משרד הביטחון )

 

בסיום דבריו התייחס שר הביטחון לעימות הישיר בין ישראל וטורקיה על רקע האירועים בעזה, ואמר: "הייתי נגד הסכם הפיוס שנחתם בין שתי המדינות לפני שנתיים. הזהרתי ממה שיקרה וזה אכן מה שקרה. היה צריך לראות כמה צעדים קדימה. אין ספק שההסכם היה טעות".

הנשיא ראובן ריבלין התייחס אף הוא למתרחש ברצועת עזה בפגישתו עם נשיא גואטמלה ג'ימי מוראלס, כשאמר: "חמאס שולח טרוריסטים לחבל בגבול ולייצר פרובוקציות כלפי ישראל כשהוא משתמש בילדים, נשים ואזרחים לשמש מגן חי מול צה"ל". עוד ציין כי "כל מדינה הייתה מתמודדת ללא פשרות נגד ניסיונות פלישה שכאלה. מדינות העולם לא היו מעיזות לומר למדינה ששכנתה רוצה לפלוש אליה שהיא לא צריכה להתגונן מפני פלישה שכזו. המאורעות שמביאים למותם של אנשים בצד האחר, הם אשמתו של חמאס, שמשתמש באנשים תמימים כדי לגרום נזק לישראל. חובתנו להגן על אזרחינו".

משרד החוץ הטורקי פנה הלילה לקונסול הכללי של ישראל באיסטנבול, יוסי לוי-ספרי, וביקש ממנו לעזוב את המדינה בהקדם. מדובר בצעד תגמול טורקי לגירוש הקונסול הכללי של טורקיה בירושלים ע"י ישראל אתמול. זאת, בתגובה לגירוש השגריר הישראלי מאנקרה. אתמול הטורקים זימנו את שגריריהם בישראל ובארה"ב בתגובה להרג 61 מפגינים ופציעת כ-2,700 נוספים ברצועת עזה.

שר הביטחון ליברמן בביקור באוגדת עזה
 

שר הביטחון אביגדור ליברמן בביקור באוגדת עזה (אריאל חרמוני, משרד הביטחון)