הירי בדובדבן: ההגנה תבקש להמיר את האישום לגרימת מוות ברשלנות

לאחר שהואשם בהריגה, ההליך המשפטי בעניינו של חייל היחידה המובחרת שירה למוות בשוגג בחברו שחר סטרוג עובר לגישור. עמדתה של משפחת ההרוג, שעד כה תמכה בחייל, תישמע

בווידאו: מסקנות ועדת החקירה על האירוע בדובדבן

הירי בדובדבן: בית הדין הצבאי החליט היום (רביעי) להעביר את הטיפול בעניינו של החייל שירה למוות בשוגג בחברו שחר סטרוג, להליך גישור אצל שופט מגשר. מחר, יתקיים הדיון הראשון בנושא, בניסיון להגיע לעסקה בין הצדדים בתיק. ההגנה מבקשת להמיר את סעיף האישום בתיק מהריגה, שעונשו המרבי יכול להגיע ל-20 שנות מאסר, לגרימת מוות ברשלנות – שעונשו המרבי הוא עד שלוש שנות מאסר בלבד.

בהליך הגישור, שיתקיים בפני אלוף-משנה כרמל ווהבי – השופט שישב בין היתר גם בערכאה הראשונה במשפטו של אלאור אזריה והרשיע אותו בהריגה – תישמע גם עמדתה של משפחתו של שחר סטרוג. עד כה, המשפחה תמכה בחייל הנאשם.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

הכישלון של חמאס: התושבים בעזה לא רוצים להיות חלק מהחגיגה

לאחר גירוש הקונסול בי-ם: טורקיה גירשה את הקונסול באיסטנבול

אחרי שנתיים: 7 נעצרו בחשד לרצח גרושתו של עד המדינה טל קורקוס

חייל דובדבן, סמ"ר שחר סטרוג והחשוד בהריגתו
 

חייל דובדבן, סמ"ר שחר סטרוג והנאשם בהריגתו (חדשות עשר)

 

בחודש מארס האחרון, נורה למוות לוחם דובדבן סמ"ר שחר סטרוג בעת שהוא וחברו - החייל הנאשם – שלפו, שיחקו וכיוונו את נשקם זה לכיוון זה. במהלך המשחק, פלט הנאשם כדור מנשקו, ופגע בחברו סטרוג. דבר מעצרו של הנאשם, וסעיף ההריגה בו נחשד בתחילה, פורסמו לראשונה בחדשות עשר. בשבוע שעבר הוגש נגדו כתב אישום חמור ממנו עולה כי החייל "התנהג באופן שאינו הולם את דרגתו ועמדתו בצבא".

בשבוע שעבר, הגישה ועדת החקירה שחקרה את אירוע המשחק בנשק ביחידה דוח חמור שקבע, בין היתר, שביחידה התקבעה נורמה של משחק באקדחים ומשחקי שליפות אקדחים בין הלוחמים, וכן כי המפקדים לא אוכפים את כללי הבטיחות בנשק. הרמטכ"ל, רא"ל גדי איזנקוט, החליט לקבל במלואן את מסקנות והמלצות הוועדה, והורה על ביטול קידומו של מפקד היחידה, סא"ל ע', לפקד על חטיבה בעוצבה המובחרת של צה"ל, אוגדה 98. סא"ל ע' יסיים את תפקידו בדובדבן כמתוכנן בשבועות הקרובים אך לא יועלה לדרגת אלוף משנה, ולא יקודם במשך השנתיים האחרונות. זאת בעקבות ממצאי ועדת החקירה, שחשפו תרבות לקויה של שימוש בלתי חוקי בנשק ביחידה המובחרת, לרבות שליפות אסורות של אקדחים ע"י הלוחמים זה על זה, במסגרת לא פורמלית.

רק בשנה האחרונה, הסתבר, אירעו שלוש תקריות דומות בדובדבן שהסתיימו בפליטות כדור אך ללא נפגעים שתוחקרו, אך לקחיהם לא הושמו והתופעה המשיכה לרווח ביחידה. עוד הוחלט לנזוף באופן חמור במפקד הפלגה שבה אירעה התקרית, קצין בדרגת רב סרן, ולמנוע את קידומו בשנתיים הקרובות, וכן להדיח מתפקידו את מפקד הצוות, קצין בדרגת סגן, תחתיו שירתו שני הלוחמים המעורבים. בנוסף החליט מפקד חטיבת הקומנדו אלוף משנה אבי בלוט להדיח מתפקידו את סמל הצוות.

 הלוויתו של לוחם דובדבן, סמ"ר שחר סטרוג
 

הלוויתו של לוחם דובדבן, סמ"ר שחר סטרוג (חדשות עשר)

 

"שדרת הפיקוד ביחידה לא פעלה מספיק טוב לשינוי התרבות ביחידה", אמר בצהריים דובר צה"ל, תת אלוף רונן מנליס, "המפקדים לא ביקרו את הנעשה בנושא ולא אכפו את ההוראות הרלבנטיות ברמה היחידתית, הצוותית והפלוגתית. נמצא כי ביחידה הייתה נורמה לקויה של משחק בנשק".

בין השאר המליצה הוועדה על שורת נהלים חדשים, שיוכנסו בקרוב ליחידות המובחרות בצבא שלוחמיהן משתמשים באקדחים, ומגדירים מחדש כיצד לשאת ולהתאמן עם אקדח. עוד הוחלט, כי אחת לשנה יגדיר אגף המבצעים במטכ"ל מחדש את היחידות שרשאיות להשתמש באקדחים. דובר צה"ל התייחס לטענה כי הצעד שהוטל על סא"ל ע' הוא פחות יחסית, לאור המקרים הנוספים בשנה האחרונה שלא נלמדו, ואמר כי "הצעדים נגדו מאוד משמעותיים. אף אחד לא חס עליו. מדובר בקצין מצטיין שנפצע כשהיה מפקד פלגה. דובדבן היא יחידת עילית וקיבלה בשנה האחרונה צל"ש על פעילותה ואת אות מצטיין הרמטכ"ל. בשנה האחרונה היחידה ביצעה כ-350 מעצרי מבוקשים, בהם נועזים במיוחד, כולל בלילה האחרון".

בנוגע לאירוע עצמו, קבעה הוועדה, כי הגורם הישיר למותו של סמ"ר סטרוג הוא כדור בודד שירה לעברו סמל נ' מאקדחו שהיה ללא תותב הבטיחות. השניים ישבו בחדרם בבסיס היחידה לפני אימון שהתעכב, והעבירו את הזמן באימון שליפות הדדי, כאשר רק באקדחו של סמ"ר סטרוג היה את תותב הבטיחות. הוועדה הגדירה את ההתנהגות באירוע כמשחק בנשק.