הכישלון של חמאס: התושבים בעזה לא רוצים להיות חלק מהחגיגה

בארגון השולט ברצועה הבינו כי המכה אותה ספגו מידי ישראל לא שווה את המחיר, גם אם מספר ההרוגים יעלה. במקביל, אזרחי עזה והגדה הצביעו ברגליהם – ונשארו בבית • פרשנות

פרשנות: ההבטחה של בכירי חמאס טרם התחיל השבוע הנוכחי, לקראת אירועי יום הנכבה שחל אתמול (שלישי), מראה את הכישלון של הארגון. בחמאס הבינו בסופו של דבר, גם אם כתוצאה מלחץ מצרי, קטארי או בין-לאומי, שהמכה שהם קיבלו יום קודם לכן – כששגרירות ארה"ב נחנכה בירושלים ועשרות פלסטינים נהרגו במהלך ההפגנות האלימות בעזה – לא שווה את המחיר. בסופו של יום, הם לא יצליחו להשיג באלימות בגדר הגבול שום דבר, גם אם מספר ההרוגים יהיה רב יותר.

בהיעלמותם של בכירי חמאס מהמרקעים, אפשר לראות בעיקר את המחאה ברגליים של התושבים הפלסטינים. ניתן לראות זאת יותר בגדה, שם לא הגיעו התושבים להפגנות יום הנכבה, ובעיקר בעזה. למרות הכסף שחמאס שילם לתושבים העזתים על מנת שיגיעו לגדר, הציבור הפלסטיני אמר לחמאס, בדרכו שלו, כי הוא אינו מעוניין לקחת חלק בחגיגה.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >> 

לאחר גירוש הקונסול בי-ם: טורקיה גירשה את הקונסול באיסטנבול

אחרי שנתיים: 7 נעצרו בחשד לרצח גרושתו של עד המדינה טל קורקוס

היום: שביתה כללית בחברה הערבית במחאה על ההרוגים בעזה

 איסמאעיל הנייה
 

חמאס נכשל. ראש הלשכה המדינית הנייה (חדשות עשר)

 

כל זה מתחבר לתסכול של חמאס מקריסת פרויקט המנהרות שלו, ומזה שהמהומות בגדר, הן באמצעות העפיפונים והן באמצעות הצמיגים, לא צלח. יתרה מכך, גם בעולם הערבי אמרו לחמאס כי הדרך בה פעל בתחילת השבוע אינה הדרך הנכונה.

חמאס הבין שהוא נכשל בפעולותיו. זה לא ימנע ממנו להמשיך ולנסות להשיג עוד הצלחות בהמשך, אבל לעת עתה תמונת המצב בחמאס היא סוג של כישלון. זה מראה עד כמה חמאס היה רוצה לשלוט ברצועת עזה, אך מתחת לאפו התושבים, חושבים אחרת.