לאחר גירוש הקונסול בי-ם: טורקיה גירשה את הקונסול באיסטנבול

מתיחות דיפלומטית: משרד החוץ הטורקי פנה לקונסול הכללי של ישראל וביקש ממנו לעזוב את המדינה בהקדם. שגריר ישראל בטורקיה לשעבר: "זו החרפה ביחסים שלא הייתה כמותה"

משרד החוץ הטורקי פנה הלילה (רביעי) לקונסול הכללי של ישראל באיסטנבול, יוסי לוי-ספרי, וביקש ממנו לעזוב את המדינה בהקדם. מדובר בצעד תגמול טורקי לגירוש הקונסול הכללי של טורקיה בירושלים על ידי ישראל אתמול.

פיני אביבי, שגריר ישראל לשעבר בטורקיה, התייחס לכך בתוכנית "אורלי וגיא" כי "זו הסלמה שיכולנו לצפות לה לאחר גירוש הקונסול הטורקי בירושלים. זו החרפה שלא הייתה כמותה ביחסים בינינו ובין טורקיה - גם לפני המרמרה. הקונסוליות נחשבות בד"כ למשהו שנחשב לשיתוף הפעולה בתחומים האזרחיים". 

אתמול גירשה ישראל את הקונסול הכללי של טורקיה בירושלים, האחראי על הקשר של מדינתו עם הפלסטינים. זאת, בתגובה לגירוש השגריר הישראלי מאנקרה. אתמול הטורקים זימנו גם את שגריריהם בישראל ובארה"ב בתגובה להרג 61 ופציעת כ-2,700 מפגינים בהפגנות ברצועת עזה. 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

חשד לרצח באום אל פחם: בן 21 נורה למוות בכניסה לביתו

היום: שביתה כללית בחברה הערבית במחאה על ההרוגים בעזה

שוד מיליון הדולר: כך נתפס התייר שגנב מעטפה ובה מאות יהלומים

"ארה"ב עודדה את האלימות הישראלית", אמר אתמול נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן, בפגישה עם ראשת ממשלת בריטניה תרזה מיי. "60 פלסטינים נהרגו ורבים נפצעו. אלה תוצאות של המדיניות הזאת. אני שולח את תנחומיי למשפחות ההרוגים". "עלינו להחליט - האם נצדד בחזקים או באלה שצודקים? טורקיה שלחה בקשה לכל המדינות בארגון לשיתוף פעולה איסלאמי כדי להתכנס ולדון בנושא", סיכם.

קודם לכן, ראש הממשלה בנימין נתניהו תקף שוב את ארדואן לאחר שהאחרון גינה את מעשיו: "אדם ששולח אלפי חיילים טורקים לקיים את הכיבוש של צפון קפריסין ופולש לסוריה, לא יטיף לנו כשאנו מגינים על עצמנו מניסיון פלישה של חמאס. אדם שידיו מגואלות בדם של אינספור אזרחים כורדים בטורקיה ובסוריה הוא האחרון שיכול להטיף לנו על מוסר לחימה".

כאמור, לאחר שקראה לשגריריה בישראל ובארה"ב להתייעצות, פקיד ישראלי בכיר מסר שטורקיה החליטה לגרש את שגריר ישראל באנקרה, איתן נאה, במחאה על אירועי הפגנת ההמונים ברצועת עזה, שבהם נורו למוות 61 פלסטינים ונפצעו עוד כ-2,700.

השגריר הישראלי זומן למשרד החוץ הטורקי לשיחת נזיפה, ובמהלכה אמרו לו כי לאור האירועים זה יהיה ראוי אם הוא ישוב בחזרה לישראל לפרק זמן מסויים, אך לא אמרו לכמה זמן. משרד החוץ הטורקי מסר כי טורקיה ביקשה מהשגריר הישראלי לחזור לישראל "לזמן מה".

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס אתמול בטוויטר למהלך הטורקי להחזרת השגריר לישראל: "ארדואן הוא בין התומכים הגדולים של חמאס ומכאן שאין ספק שהוא מבין היטב בטרור ובטבח. אני מציע לו לא להטיף לנו מוסר".