אחרי שנתיים: 7 נעצרו בחשד לרצח גרושתו של עד המדינה טל קורקוס

בתום חקירה סמויה של ימ"ר נגב נעצרו תושבי הדרום בחשד לרצח דבורה הירש. היא נרצחה לעיני ילדיה, שנה לפני שחוסל בן זוגה לשעבר. בין העצורים - גיסה מוטי אלמקייס

  • פורסם ב:
  • 16/05/2018 07:07
  • |
  • עודכן ב:
  • 16/05/2018 18:33
  • |
  • כתבים:
  • אלמוג בוקר

שבעה תושבי הדרום נעצרו היום (רביעי) בחשד למעורבות ברצח דבורה הירש, גרושתו של עד המדינה טל קורקוס. החשודים נעצרו על ידי בלשי משטרת מחוז הדרום בתום חקירה סמויה של משטרת ישראל ופרקליטות דרום, והועברו לחקירה ביחידה המרכזית (ימ"ר) בבאר שבע.

השבעה הובאו לדיון בהארכת מעצרם בבית משפט השלום בבאר שבע. מעצרו של אמיר בן שימול הוארך עד ליום חמישי הבא, כמו גם מעצריהם של אופיר אוזן, אליחי יונס, משה רובין ומוטי אלמקייס - גיסה של הירש. מעצרו של שמעון קארוצ'י הוארך עד ליום שישי הקרוב. מעצרו של שאגל לוי הוארך עד ליום שני הבא.

קורקוס-הירש נרצחה בחודש מארס 2016 בבאר שבע לעיני ילדיה. בחודש יוני האחרון חוסל בן זוגה לשעבר באשקלון, לאחר שרכבו התפוצץ. 

אחותה של הירש מסרה בעקבות מעצר החשודים כי "הצדק יצא לאור, אלוהים ישלם להם על מה שהם עשו". לדבריה, "לא הופתענו כששמענו מי נעצר כי מהרגע הראשון חשדנו בהם. לא היה לנו ספק שהרצח של אחותי זה נקמה בקורקוס בגלל שהפך לעד מדינה, ועכשיו כשאנחנו רואים מי נעצר - ברור שאלה חיילים שיש להם קשר ישיר למי שרצה לפגוע בו ופגע בה".

החשודים משתייכים לאחד מארגוני הפשיעה הפועלים בדרום, וכמה מהם כבר נעצרו בעבר בחשד לרצח הירש אך שוחררו כי למשטרה לא היו די ראיות באותו הזמן. היחידה המרכזית (ימ"ר) של מרחב נגב במשטרה המשיכה בחקירה סמויה שהייתה עד הבוקר תחת צו איסור פרסום, ובמהלך השבועות האחרונים חלה התפתחות משמעותית שהובילה למעצר. גורם בכיר במשטרה אמר הבוקר לחדשות עשר: "מדובר בראיות חדשות שקושרות את החשודים לרצח באופן ישיר. הפעם לא יהיה להם לאן לברוח".

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

חשד לרצח באום אל פחם: בן 21 נורה למוות בכניסה לביתו

באישור משרד החינוך: הבית היהודי ערך אירוע פוליטי בתיכון בליך

השפלה בלהקה: ילדות עם משקפיים או משקל עודף - לא מופיעות

 טל קורקוס, עד המדינה שנרצח
 

טל קורקוס, עד המדינה שנרצח (חדשות עשר)

 

בסוף השנה שעברה, פרקליטות מחוז דרום הגישה לבית המשפט המחוזי בבאר שבע כתב אישום נגד ניבי זגורי בגין שני מעשי רצח ושלושה ניסיונות רצח, וכתב אישום נגד מיכאל מור בגין רצח עד המדינה קורקוס. בנוסף הוגשו כתבי אישום נגד אריק איטל, אליושה בן שלום ושמעון שרביט בגין מעורבותם בשני מקרי רצח.

לפי כתב האישום, לאחר שחרורו של ניבי זגורי ממאסר אותו ריצה, החליט לגרום למותם של העדים, אלישע סבח, טל קורקוס, אשר ראה בהם אחראים להעמדתו ולהעמדת אדם איטל, מקורבו, לדין. כמו כן, החליט לרצוח את לירז תשובה, בתו של סבח, לאחר שהתברר על חקירתה על ידי המשטרה ובשל החשש שתגוייס כעדת מדינה ותפליל אותם. זגורי ומור חברו יחד לחסל את עד המדינה כדי להרתיע את כל מי שיתכנן לחצות את הקווים בעתיד. לשם כך הוא גייס את אריק איטל, מקורבו של זגורי ואחיו של אדם איטל, רוצח שכיר בעצמו שהורשע בארבעה מעשי רצח.

בעקבות כך, בתחילת חודש אפריל 2017, קשרו ניבי זגורי ואריק איטל קשר לגרום למותו של אלישע סבח. איטל ועד מדינה נוסף אספו מידע אודות תנועותיו של אלישע סבח, ובחנו דרכי גישה למקומות בהם שהה ודרכי ומילוט מהם לאחר הרצח. בשני מקרים שונים שקדמו לרצח, ניסו השניים לרצוח את סבח בירי לעברו ובהטמנת מטען ברכבו, אולם שני הניסיונות לא צלחו. לבסוף הצליחו לרצוחו בירי מטווח קצר, בעת ששהה בבית העסק שלו.

בסוף חודש אפריל באותה השנה, זמן קצר לאחר הרצח של אלישע, טס אריק לתאילנד בכדי להיפגש עם ניבי שם. במהלך השהות קשרו השניים קשר לפעול למותם של טל קורקוס ולירז תשובה. ניבי הורה לאריק "לפרק" (להמית) את טל קורקוס ולירז תשובה ביחד עם עד המדינה, ולנהל מו"מ מול רשויות האכיפה בנוגע לשחרור גופתה של תשובה תמורת שחרורו של אדם איטל מהכלא. 

לאחר שובו של אריק מתאילנד, הוא נפגש עם עד המדינה והסביר לו את התוכנית לרצח קורקוס, והוסיף ש"חייבים לשמח את ניבי ברצח של טל קורקוס". במעמד זה, הצטרף עד המדינה לקנוניה.

 האנשים שעומדים מאחורי רצח טל קורקוס
 

האנשים שעומדים מאחורי רצח טל קורקוס (חדשות עשר)

 

השניים לא פעלו לבד. בסין, שם זגורי שהה בשנה וחצי שלפני כן, פעלו ליאור סעת, שנחשב ליד ימינו של זגורי ויניב חזיזה. עד המדינה לסין בכדי להיפגש עם ניבי ובמהלך שהותו שם התקיימה פגישה בנוכחות ניבי, ליאור סעאת ויניב חזיזה, במסגרתה הבהיר ניבי לעד המדינה כי "צריך לקפל את לירז ואת טל". עד המדינה אמר כי הוא יכול להשיג מודיעין טוב בנוגע למקום מגוריה של תשובה, וכן אמר כי יש לו ולטל מכרות משותפות באמצעותן ניתן לבצע "כיפה אדומה" (מארב) לטל. בתגובה, אמר ניבי לעד המדינה "לך על זה", והשניים סיכמו יחד עם ליאור, שיגרמו למותה של תשובה באמצעות "שבריה" (סכין) ולאחר מכן ישמרו את גופתה במטרה לנהל מו"מ עם רשויות האכיפה.

בישראל פעלו שניים מהאנשים הקרובים ביותר למור, שמעון שרביט ואליושה בן שלום, שסיפקו לאיטל אקדח לצורך ניסיון הרצח של לירז תשובה ואת המטען שבאמצעותו חוסל עד המדינה טל קורקוס. מיכאל מור קישר בין עד המדינה לבין הנאשם אליושה בן שלום, שהינו אחיינו של מיכאל מור, על מנת שאליושה יעביר אקדח חצי אוטומטי ומחסנית עם תחמושת לידי עד המדינה.

שמעון שרביט, יחד עם מיכאל מור, סיפקו לעד המדינה ולאריק איטל מטען חבלה ובו חומר נפץ במשקל 550 גרם. השניים הצמידו את המטען מתחת לרכבו של טל, והשניים המתינו בקרבת מקום. קורקוס נכנס לרכבו ואיטל לחץ על כפתור ההפעלה של המטען. כתוצאה מכך, טל קורקוס נהרג.