קים ג'ונג און ודונלד טראמפ, רויטרס

קוריאה הצפונית מאיימת: נבטל את הפגישה בין קים לטראמפ

סוכנות הידיעות של המדינה המבודדת דיווחה שהאיום מגיע עקב תרגיל משותף לצבא ארה"ב וקוריאה הדרומית, וכי פיונגיאנג כבר ביטלה פגישה עם נציגי הממשל בסיאול

קוריאה הצפונית מאיימת כי היא תבטל את הפגישה בין המנהיג קים ג'ונג און לנשיא ארצות הברית דונלד טראמפ שנקבעה ל-12 ביוני – כך דיווחה סוכנות הידיעות הדרום-קוריאנית "יונהאפ", כשהיא מצטטת את סוכנות הידיעות של הצפון. זאת, בעקבות תרגיל צפוי של הצבא האמריקני והצבא הדרום-קוריאני.

"התרגיל הצבאי הוא הכנה לפלישה אפשרית למדינתנו", נכתב בדיווח הצפון-קוריאני. דוברת הבית הלבן שרה סנדרס אמרה כי ארה"ב מודעת לדיווח. "נעקוב אחר מה שפיונגיאנג עצמה תאמר בנוגע לכך ונמשיך עם שיתוף הפעולה הצמוד עם בנות בריתנו", הוסיפה.

דוברת מחלקת המדינה התייחסה גם היא לדיווח ואמרה כי הבחינה בידיעה זמן קצר לפני התחלת התדרוך לעיתונאים, ולכן אין לה תגובה מגובשת לנושא. "קים אמר בעבר שהוא מבין את הצורך של ארה"ב ודרום קוריאה בהמשך התרגילים, הם מתוכננים מראש", ציינה. "לא שמענו שום דבר מהם או מהדרום שיאמר שאנחנו לא ממשיכים בתרגילים או שיש שינוי בכל הנוגע לפגישה. אנו ממשיכים לתכנן את הפסגה כרגיל".

>> עוד כתבות בחדשות עשר: 

ישראל מאיימת על טורקיה: הפגיעה ביחסים תזיק לתושבי עזה

ירידה שנתית של 0.1% במחירי הדירות; עליות מחירים בכמה מחוזות

המוזמנים חששו להגיע לזיקים - וברחבי הארץ נרתמו לעזרת הזוג

מנהיגי קוריאה הצפונית והדרומית בפסגה ההיסטורית
 

מנהיגי קוריאה הצפונית והדרומית בפסגה ההיסטורית (רויטרס)

 

לפי הדיווח, המשטר בפיונגיאנג הודיע גם כי ביטל כבר פגישה בין נציגיו לנציגיו רמי דרג מסיאול שתוכננה לרביעי. קוריאה הדרומית הגיבה להחלטה לבטל את הפגישה בין נציגי שתי המדינות וכינתה אותה "מצערת".

בשבוע שעבר הכריז טראמפ כי הפגישה "שרבים מצפים לה" עם קים תיערך בסינגפור ב-12 ביוני. בציוץ בטוויטר, הוסיף טראמפ: "שנינו ננסה להפוך אותה לרגע מיוחד מאוד לשלום העולמי". זאת, במסגרת המגעים המשותפים עם קוריאה הדרומית להגיע להסכם עם פיונגיאנג לפירוז מנשק גרעיני, שכללו מחוות היסטוריות בין הצדדים. 

בימים האחרונים מתפוגגת בהדרגתיות המתיחות החצי האי הקוריאני, ורק היום דווח כי פיונגיאנג החלה לפרק את אתר הניסויים הגרעיניים שלה. תמונות לוויין שפורסמו באתר האמריקני 38 North מהוות למעשה את "הראיה החותכת הראשונה לכך שפירוק האתר כבר החל", על פי כתבי האתר. תמונות הלוויין מראות כי כמה מבנים במקום נהרסו, והוסרה מסילת רכבת שמובילה לאחת מהכניסות. בנוסף, עבודות החפירה על מנהרה חדשה הופסקו ככל הנראה לפני כחודשיים

בסוף השבוע האחרון הכריזה פיונגיאנג כי תסגור באופן סופי את אתר הניסויים בסוף החודש. בהודעה רשמית של סוכנות הידיעות הממלכתית, נמסר עוד כי הטקס הרשמי לרגל סגירת האתר ייערך בין 23 ל-25 במאי, בנוכחות עיתונאים ממדינות שונות, בהן ארצות הברית וקוריאה הדרומית.