מרצה באוניברסיטת ת"א ביטלה שיעורים בגלל "הטבח בעזה"

ד"ר לינה שלאימה כתבה כי "מתוך כבוד לפלס' שנטבחו אתמול בעזה, אני מכבדת את הקריאה לשביתה כללית מחר". הנהלת האוני' לא התערבה • מהומה במהלך דקת דומיה במכללת תל חי

מרצה בכירה באוניברסיטת תל אביב ביטלה שיעורים בחוג למשפטים בגלל "הטבח בעזה". הנהלת האוניברסיטה לא התערבה. 

ד"ר לינה שלאימה שלחה הודעת מייל באנגלית לסטודנטים שלה וכתבה: "מתוך כבוד לפלסטינים שנטבחו אתמול בעזה, אני מכבדת את הקריאה לשביתה כללית מחר (רביעי). שיעורים ושעות קבלה מבוטלים". 

מחר בשעה 12:00 אמור היה להתקיים שיעור בנושא "משפט והיסטוריה" לתלמידי תואר ראשון במשפטים, אלא שכאמור השיעור בוטל על ידי המרצה. סטודנטים שקיבלו את המייל ושוחחו עם חדשות 10 תקפו בחריפות את הנהלת המוסד האקדמי. אחד מהם אמר: "קשה להאמין שאני נדרש לשבות מחר ולא ללמוד בגלל הלחימה בעזה". 

מאוניברסיטת תל אביב טרם נמסר בתגובה: "המרצה שלחה את ההודעה על ביטול הקורסים לסטודנטים באופן ישיר, ולא דרך מזכירות הסטודנטים. הודעתה אינה משקפת בשום אופן את עמדת האוניבריסטה. הנושא ייבדק". 

בתוך כך, מהומה פרצה במכללת תל חי, לאחר שסטודנטים עמדו דקה דומיה לזכר הפלסטינים שנהרגו ביממה האחרונה בעימותים בגדר רצועת עזה. במקביל, התקיימו הפגנות על האירועים בעזה של סטודנטים ערבים ויהודים בכניסה לאוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע. במהלך המחאה פנה אחד הנוכחים לשוטרים שהיו במקום בטענה שהותקף בידי אחד מבאי המחאה. החשוד עוכב לחקירה, יחד עם מוחה נוסף שנחשב באיום על שוטר. באוניברסיטת תל אביב מחו על מה שהגדירו "הטבח בעזה" ובקמפוס הר הצופים של האוניברסיטה העברית הפגינו גם כן. 

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

סייע לגנוב מצלמות אבטחה ולפגוע בגדר: כתב אישום נגד צעיר מעזה

קריקטורה בגרמניה: נתניהו באירוויזיון - מחזיק טיל עם מגן דוד

העיתונאית ספיר ניסני הודתה בגרימת מוות ברשלנות של אמה

הפגנה של סטודנטים ערבים ויהודים בכניסה לאונ' בן גוריון בב"ש במחאה על אירועי עזה
 

הפגנה של סטודנטים ערבים ויהודים בכניסה לאונ' בן גוריון בב"ש במחאה על אירועי עזה (חדשות עשר)

 

הערב צפויות הפגנות נוספות בתל אביב ובירושלים. כמו כן, יתקיימו שלוש הפגנות על פי החלטת ועדת המעקב העליונה לענייני הציבור הערבי בישראל. ההפגנות יתקיימו בכפר מג'ד אל-כרום בגליל המערבי, אום אלפחם במשולש ורהט בנגב. עוד הכריזה ועדת המעקב על שביתה כללית מחר, שתכלול מסחר מוסדות ציבור וגם בתי ספר. "הכרזת השביתה היא בתגובה על הטבח שביצעה ממשלת הכיבוש בכוונת תחילה ובתמיכה של הבית הלבן והעומד בראשו טראמפ", אמרו בהנהגת ועדת המעקב. 

עוד הוסיפו כי "ההמונים ברצועת עזה יצאו נושאים את דגלי השיבה, שהיא זכות לגיטימית ואנושית ויש עליה קונסנזוס אצל כל העם הפלסטיני". בנוסף, בירכו את טורקיה ודרום אפריקה על זימון שגריריהם בישראל וקראו לממשלת ירדן ומצרים לנקוט בצעד דומה.

מפורום המשפחות השכולות הישראלי-פלסטיני נמסר כי "אלו שנהרגו הם בני אדם, שכל רצונם הוא למצוא דרך לחיים טובים יותר. הם אינם פעלו מתוך שנאה אלא מתוך ייאוש. מהמקום הכי צפוף בעולם, עם 50% אבטלה, 60% עוני, 25% עוני מחפיר – הם מגיבים. בשביל רוב הציבור הישראלי הם מספרים ולא יותר. אין להם שם משפחה, אין להם אבות ואמהות וגם לא אחים. בשביל הציבור הישראלי, הם תחת הכותרת "מחבלים" ולכן מותר להרוג אותם. כשבירושלים הממשלה חוגגת עם נאומים ושמפניות את העברת השגרירות האמריקאית דווקא בימים מתוחים אלו, לקראת יום הנכבה וחודש הראמדן, מה הפלא שבחברה הישראלית האטימות לאירועים המזעזעים ברצועה שולטת".

ראש עיריית קריית שמונה, ניסים מלכה, התייחס למחאה במכללת תל חי, ואמר כי הוא "רואה את הדבר בחומרה. לא אתן להפוך את המכללה למכללת ביר זית. מי שיוצא נגד המדינה, נגד חיילי צה"ל ונגד אזרחי המדינה, מוטב שייחפש מקום אחר ללמוד בו. בושה שסטודנטים שלומדים בישראל, מקבלים מלגות ותנאים טובים, בוחרים לעמוד דקה דומיה לזכר מחבלים צמאי דם".

עוד קרא מלכה לראשי המכללה לסלק את הסטודנטים. "אני בעד דמוקרטיה, אך נגד ניצול הדמוקרטיה. מי שמצדד במחבלים מקומו לא איתנו. אסור שמכללת תל חי תהפוך למקום של הסתה ופגיעה במדינה. עלינו לעצור את הניסיונות של גורמים עויינים להרוס את המכללה שחשובה מאוד לקריית שמונה  ולצפון".

בווידאו: תיעוד העימותים בכיכר רבין

אמש, במהלך הופעתה של הזוכה באירוויזיון,  נטע ברזילי, בכיכר רבין, הפגינו פעילי שמאל נגד הרג המפגינים בגבול רצועת עזה, וספגו קללות וגידופים מן העוברים והשבים. בתיעוד ניתן לראות את המפגינים שהחזיקו שלטים כמו "תפסיקו להרוג", ו"לשחרר את עזה", והכעיסו את חלק מבאי ההופעה. "את חלאה, את לא מתביישת?", אמר אחד מהם. "לכו לעזה. בוגדים. אתם רוצים תשומת לב", אמרה עוברת אורח נוספת.

הפגנות נוספות נגד פעולות צה"ל בעזה, כמו גם נגד מעבר שגרירות ארה"ב לירושלים, נערכו בכפרים ערבים בצפון, כמו גם מול בית ראש הממשלה. מול טקס חניכת השגרירות התקיימה הפגנה, בה השתתפו גם מספר חברי כנסת, והניפו דגלי פלסטין. המשטרה עצרה 14 מהם, לאחר שלטענתה הפרו את הסדר, והתעמתו עם שוטרים.