כדורסל, פוטוליה

שחקניות הכדורסל ויתרו על משחק - בגלל דתיים בקבוצה היריבה

אם לבן 12 גילתה רגע לפני משחק של קבוצתו כי הבנות המשחקות איתו ייאלצו להישאר על הספסל: "המסר הוא שכולם שווים עד נקודה מסוימת". איגוד הכדורסל: "הדרישה ידועה מראש"

משחק כדורסל בין קבוצות בגילאים 13-12 עורר דיון בנוגע לאפליה מגדרית. שלומית ארבל-עמנואל, תושבת דרום הארץ שבנה משחק בקבוצה מעורבת של בנים ובנות, הופתעה לגלות כי בהתמודדות מול קבוצת בנים מדרום הר חברון, שחבריה דתיים, הבנות לא יוכלו להשתתף.

"לשמחתי, בקבוצתו של בני יש גם בנות המשחקות והן שחקניות מעולות ומובילות בקבוצה", כתבה ארבל-עמנואל בחשבון הפייסבוק שלה, "בווטסאפ הקבוצתי כתב מישהו להורים שיבואו לעודד עם הבנות. לא ממש הבנתי למה הבנות לא משחקות". לדבריה, "התברר שאיגוד הכדורסל מחייב את הורי הבנות, כתנאי לכניסתן לקבוצת הכדורסל, לחתום בפני עורך דין על כך שבמידה והקבוצה שמשחקת מול קבוצתן, עם שחקנים דתיים - הבנות מתחייבות לא לשחק. בנוסף לכך מגביל האיגוד את מספר הבנות המשחקות בקבוצה לעד שתיים".

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר

רוסיה: לא ניתן לשמור על הסכם הגרעין מבלי ויתורים מצד איראן

פרשת דרעי: מקורב לשר הפנים נעצר לחקירה

טעות בזיהוי: השוטרים עצרו את בעל הרכב, הגנב נמלט בנסיעה

בשיחה עם חדשות עשר, אמרה ארבל-עמנואל כי "הצעקה שלי היא בגלל המסר שאנחנו מעבירים כחברה לנערה שצריכה לשבת על הספסל, והמסר שאנחנו מעבירים לבנים". היא הסבירה כי "מישהו החליט שרק הבנים משחקים, אז הבנות יושבות בצד - מסר שכולם שווים עד נקודה מסויימת".

 מגרש כדורסל
 

הבנות ישבו על הספסל. מגרש כדורסל (אילוסטרציה, מתוך האתר zillow)

 

בהמשך דבריה תקפה את איגוד הכדורסל. "יש פה איגוד שמקבל מימון של כספי ציבור והוא עושה משהו שלא ייעשה", טענה. "ברור שהאפליה הזו היא חלק ממגמה כללית. יש הרבה מקרים דומים של אפליה כל יום, אבל לא תמיד שומעים עליהם".

לטענתה של ארבל-עמנואל, יש צורך במציאת פתרונות למצב. "צריכה להיות פה התגייסות של כלל המועדונים", אמרה, והוסיפה כי "המצב הקיים הוא אבסורדי כי אם הקבוצה של הבן שלי הייתה בוחרת לא לשחק, היא הייתה מפסידה טכנית. גם הבנות לא רוצות שהם לא ישחקו, כי חשובה להם הקבוצה. אפשר במקרה כזה לקבוע תיקו בין הקבוצות".

ארבל-עמנואל הצביעה על בעיה נוספת שנוצרת בגלל התקנון: "יש קבוצות לבנות רק מכיתה ח', אז בגילאים נמוכים ממליצים למי שרוצה לשחק להשתתף במשחקים ביחד עם הבנים. היו מאמנים שיצרו איתי קשר ואמרו לי שמאז שהתקנה נוצרה, יש פחות בנות שמשחקות". היא הבהירה כי "הורידו גם את מספר הבנות שמותר להן לשחק בכל קבוצות". 

בשיחה עם איגוד הכדורסל, הוסבר כי "ענף הכדורסל הוא הענף היחידי שמאפשר לבנות להשתתף במשחקים עם בנים. התנאי היחידי הוא שהקבוצות האלה חותמות מראש שבמשחקים נגד קבוצות מסוימות, הבנות לא יכולות להשתתף כי מדובר בקבוצות דתיות". לטענת נציג האיגוד, "מדובר במשהו שידוע מראש". לדבריו, "האופציה השנייה היא לבטל את זה לגמרי ואז בנות ישחקו רק עם בנות. אנחנו מצד אחד מעוניינים לאפשר לבנות לשחק עם בנים, אבל מצד שני להתחשב ברגשות של הציבור הדתי".