תחקיר "המקור": האם ישראל הקימה במו ידיה את חמאס?

בכירים בממסד הביטחוני טענו שבשנות ה-80 התעלמה המדינה מהתעצמות הארגון הקיצוני בעזה. היריבות בין רבין לפרס תרמה לנושא וגם תמיהתה של ארה"ב לא שינתה את התמונה

על רקע חנוכת השגרירות האמריקנית בירושלים והמהומות של הפלסטינים בגדר רצועת עזה, הוצג אמש (שני) בתוכנית "המקור" תחקיר שמספק הצצה לתקופה בישראל שאותה מעדיפים לשכוח, בה הממסד הביטחוני העלים עין מהתעצמות האסלאם הקיצוני, ולעיתים אף סייע לצמיחתו של ארגון החמאס, מבלי להבין באיזו חיית טרף מדובר, כזו שתייצר לישראל בעיות רבות כמה שנים מאוחר יותר, ולבטח שני עשורים לאחר מכן עם השתלטות פוליטית, דתית וביטחונית על הרצועה.

בתוכנית הובאה בין היתר עדותו של הדיפלומט האמריקני דן קרצר, שהגיע לישראל באמצע שנות ה-80 אחרי שירות במצרים ולימים הפך לשגריר ארה"ב בישראל, שאמר כי התריע בפני נציגים ישראלים על הסלחנות כלפי גורמי האסלאם הקיצוני שהרימו את ראשם באותם שנים. קרצר סיפר כי "שוחחתי עם הממשל ושאלתי למה? התשובה הייתה: 'הם רק דתיים, ואנחנו לא רוצים שהלאומנים ינצחו'". אחת הסיבות שהוצגו בתחקיר לאבסורד הזה הצביעה על היריבות המרה בין שר הביטחון דאז יצחק רבין לנמסיס הפוליטי שלו, ראש הממשלה שמעון פרס. יריבות שהובילה לנתק תקשורתי בין הלשכות ולחוסר בנקיטת מדיניות נגד הארגון.

עוד כתבות בחדשות עשר >>

פייסבוק חושפת: לפחות 200 אפליקציות ניצלו את המידע של הגולשים

אחרי מעבר השגרירות: תוכנית טראמפ - ההזדמנות הגדולה של נתניהו

משפחת עפיפי תקים את המלון הראשון בישראל ביישוב בדואי

 הפגנת חמאס בשכם לאחר הכרזת טראמפ על ירושלים
 

הפגנת חמאס לאחר הכרזת טראמפ על ירושלים(חדשות עשר)