מפגינים פלסטינים בגבול הרצועה, רויטרס

היום - "יום הנכבה": חשש מהרוגים בגדה; "בעזה ינסו לחטוף חייל"

לאחר ש-59 פלסטינים נהרגו, צפויים אלפים להגיע לגבול, וגם בגדה ינסו להבעיר את השטח. גורמים פלסטיניים: אנשי חמאס ינסו לירות בחיילים. צה"ל: תקפנו אתמול 11 יעדים

גורמים פלסטיניים אמרו כי היום (שלישי) צפויים להגיע לאחר תפילות הצהריים, בשעה 12:45, אלפי פלסטינים לאזור גדר רצועת עזה, לפתוח שוב בעימותים נרחבים ולהסתער על הגדר. בין השאר, לפי אותם גורמים, יגיעו אנשי הזרוע הצבאית של חמאס חמושים בנשק קל, כדי לנסות ולירות על חיילים, ולחטוף חייל בחסות ההפגנות. עם זאת, חמאס העביר במהלך הלילה מסר לישראל שלפיו דפוס הפעילות היום יהיה פחות אלים.

כמו כן, לדברי הגורמים, צפויים המפגינים להבעיר צמיגים, לשגר עפיפוני תבערה וליידות אבנים. הגורמים הוסיפו כי חמאס ידחוף את הפלסטינים להסתערות על הגדר כמקשה אחת בכמה מוקדים כדי להביא לפריצה. עוד הוסיפו כי חמאס מעוניין במספר גדול יותר של הרוגים מחר וימשיך בתשלומים למשפחות ההרוגים והפצועים בעימותים.

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

תיעוד: בחסות ההפגנות - פלסטינים מנסים לחצות את הגדר ברצועה

אחרי מעבר השגרירות: תוכנית טראמפ - ההזדמנות הגדולה של נתניהו

האוצר: 9,100 דירות נרכשו במרץ; זינוק ברכישות של זוגות צעירים

אתמול נהרגו ברצועה 59 מפגינים, ו-2,770 איש נפצעו. לפי דיווח פלסטיני, אחד הפצועים הוא בנו של ראש הלשכה המדינית של חמאס, אסמעיל הנייה. הוא נפצע מירי של חיילי צה"ל שפגע בחזהו, ומצבו בינוני. לפי הדיווח הוא פונה לבית חולים ברצועה ועבר ניתוח דחוף. הבוקר מסר משרד הבריאות בעזה כי תינוקת בת 8 חודשים מתה כתוצאה משאיפת גז מדמיע.

מצה"ל נמסר כי בשל פעולות טרור שנעשו בחסות ההפגנות, בוצעו תקיפות נגד 11 יעדי טרור של חמאס באמצעות מטוסי קרב וכלי טיס. בנוסף, תקף צה"ל באמצעות טנק שתי עמדות של הארגון בצפון ובדרום רצועת עזה. במקביל, שר הביטחון אביגדור ליברמן אישר את המלצת צה״ל ומתאם פעולות הממשלה בשטחים לפתיחתו מחדש של מעבר כרם שלום, שהוצת היום פעם נוספת.

לפי צה"ל, בין האירועים שהתרחשו אתמול היו ריצה המונית של מאות מפירי סדר לגדר, כולל טיפוס על הגדר במספר נקודות; פיצוץ חמישה מטעני צינור בצפון הרצועה; פיצוץ מטען חבלה בצפון הרצועה; הנחת מטענים ע"י חוליית מחבלים שפתחה בירי לעבר כוח צה"ל, שהגיב בירי; ירי לעבר כוח צה"ל בצפון הרצועה; שלושה פיצוצי מטענים בדרום הרצועה והשלכת בקבוקי תבערה. עוד נמסר כי הוטסו 25 עפיפונים, בהם 17 עם חומרי בערה. כתוצאה מכך פרצו שריפות ב-23 מוקדים בשטח ישראל.

 תמונת ההרוגים בעזה במהלך מהומות השגרירות
 

תמונת ההרוגים בעזה במהלך מהומות השגרירות( חדשות עשר)

 

עוד מוקד שבו צפויות היום מהומות הוא הגדה. במחסום קלנדיה ובמקומות נוספים באזור – חברון, רמאללה, בית לחם, בשכם ובמקומות נוספים, יצאו הפלסטינים להתעמת עם כוחות צה"ל במוקדי החיכוך, כאשר המטרה שלהם היא לייצר אפקט כמו ברצועת עזה. ישנו חשש להרוגים גם בגדה במהלך היום.

בתוך כך, יושב ראש הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, הכריז אמש על שלושה ימי אבל ושביתה כללית לרגל יום השנה ה-70 ל"נכבה". הוא התייחס לתהליך השלום אותו מקדמים האמריקנים ואמר כי ארצות הברית לא תהיה עוד מתווך בתהליך. לדבריו, "הוצאת ירושלים והפליטים מהעסקה, משמעותה סתירה אמריקנית". עוד נגע אבו מאזן בפתיחת השגרירות האמריקנית בירושלים היום, ואמר כי השגרירות היא "התנחלות אמריקנית בירושלים ועמנו לא יספיק את המאבק השקט והעממי". 

מוקדם יותר, דובר חמאס ברצועה, חליל אל-חיה, נשא נאום והתייחס להפגנות האלימות על גדר הגבול. "ביום העצום הזה ממשיכות צעדות העם שלנו. צעדות עממיות שקטות. ביום ה-70 לנכבה הפלסטינית - העם שלנו חוזר שוב יותר חזק ונחוש. הוא הוכיח זאת היום בעימות מול האויב הרוצח".

 יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן
 

יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן( חדשות עשר)

 

עוד הוא הוסיף: "העם שלנו יצא היום ואמר בדמו ובגופות שלו שהוא רושם את הניצחון. העם שלנו יצא ואמר שהוא מתנגד לכל הפרויקטים, כמו עסקת טראמפ והעברת השגרירות. אנו מתנגדים לעסקה ונשקיע את כל המאמצים לכשלונה". לדבריו, "השגרירות הועברה על דמם והגולגלות של בני עמינו. העם שלנו שילם בדמו על הפשע הזה. המסר שלנו לכל העולם הוא שזו תגובה של הכיבוש הישראלי להפגנות השקטות. ירושלים היא קו אדום ונמשיך את ההליכה אליה. נמשיך את ההתנגדות. העברת השגרירות היא פשע נגד האנושות".

אתמול, בעת טקס פתיחת השגרירות, הפגינו על גבעה מול השגרירות כמה עשרות פעילי שלום עכשיו וחברי כנסת של הרשימה המשותפת. לדברי המשטרה, חלק גדול מהמפגינים, בהם חברי כנסת, החלו להניף דגלי פלסטין, לקרוא אללה או אכבר ובדם ואש ניפדה את פלסטין, במטרה להתסיס את האווירה וליצור פרובוקציה מכוונת. על פי המשטרה, נעצרו 14 מפגינים, לאחר עימותים מול שוטרים. גם היום, לקראת "יום הנכבה", היערכות המשטרה נמשכת בכלל הגזרות והמוקדים ברחבי ירושלים ובפריסת שוטרים נרחבת.

בווידאו: עימות בין ח"כ ג'מאל זחאלקה למשטרה בהפגנה מול בניין השגרירות החדש

מדובר צה"ל נמסר אתמול כי כ-40,000 מפגינים התאספו ב-13 מוקדים לאורך הגבול בין רצועת עזה לשטח ישראל. משרד הבריאות הפלסטיני כאמור דיווח על 59 הרוגים וכ-2,770 פצועים, בהם כמה עשרות באורח אנוש. בין ההרוגים: נער בן 14, אישה ונכה. על פי כלי התקשורת הפלסטיניים, צלם של רשת טלוויזיה אלג'ירית הוא אחד מהפצועים. כוחות צה"ל הגיבו באמצעים לפיזור הפגנות ובירי. חייל צה"ל נפצע קל מנתז אבן ופונה לקבלת טיפול בבית החולים ברזילי באשקלון. 

"בוצעו פעולת טרור תחת פיקוד ושליטה של חמאס", נמסר מצה"ל. "הארגון נכשל בשליטה בעזה. הם מנסים לחדור ולנסות לחדור. אין לנו כוונה להמשיך ולאפשר הטרור על הגדר והפעילות שלהם תיענה בתקיפות בתוך עזה". עוד נמסר מצה"ל כי חמאס נכשל במטרתו להביא המונים לגדר. "מהבוקר מעשר בבוקר אנחנו באירוע חסר תקדים בהיקפי אלימות. 40 אלף מפגינים - פחות ממה שחמאס רצה", מסר דובר צה"ל. "אנחנו רואים בזה אי הצלחה של חמאס. אנחנו רואים הרבה יותר נשים בחזית כדי להקשות עלינו".

 הפגנות בגבול הרצועה
 

הפגנות בגבול הרצועה (רויטרס, דובר צה"ל)

 

שר הביטחון אביגדור ליברמן התייחס הבוקר לאירועים ברצועה, וקשר אותם במופע הניצחון שערכה אמש בכיכר רבין זוכת האירוויזיון נטע ברזילי. "אתמול התכנסו בכיכר רבין עשרות אלפי ישראלים למופע מוזיקה", כתב ליברמן בחשבון הטוויטר שלו. "בעזה, לעומת זאת, התכנסו אלפים כדי לחדור לישראל לפעולות טרור. זה ההבדל בין תרבות החיים של ישראל לתרבות המוות של חמאס בעזה".