ראש המוסד: "מקווה שמדינות רבות יצטרפו למהלך האמריקני"

יוסי כהן, שהשתתף באירוע חניכת שגרירות ארה"ב בירושלים, אמר לחדשות עשר כי "זהו שלב משמעותי במימוש הציוני של כולנו" וכי הוא מקווה ש"המהלך יהווה מגדלור לכל העמים"

ראש המוסד, יוסי כהן, שנכח באירוע חניכת שגרירות ארה"ב, אמר היום (שני) בשיחה לחדשות עשר כי "זהו טקס מרגש מאוד המהווה שלב מאוד משמעותי במימוש הציוני של כולנו. זהו שלב שיביא אותנו לגבהים נוספים בקשר שלנו עם עצמנו ובקשר של עם ישראל עם חבריו בכל העולם". כהן אמר כי הוא מקווה "שמהלך זה יהווה סוג של מגדלור לכל מדינות העולם שיחליטו להצטרף למהלך האמריקני החשוב".

כהן התייחס גם להצהרת הגרעין של ראש הממשלה נתניהו, שחשף לפני שבועיים את השגת ארכיון הגרעין של איראן באמצעות סוכני מוסד. "אנחנו צריכים לשמור על צניעות ככל שניתן. נמשיך לעסוק במה שצריך כדי לבסס את ביטחוננו".

עוד כתבות בחדשות עשר >>

תיעוד: בחסות ההפגנות - מחבלים מנסים לחצות את הגדר ברצועה

פייסבוק חושפת: לפחות 200 אפליקציות ניצלו את המידע של הגולשים

מהלך סמלי ופילוג פנים-אמריקני: 6 נקודות על העברת השגרירות

נתניהו ופרידמן בטקס העברת שגרירות ארה"ב לירושלים
 

נתניהו ופרידמן בטקס העברת שגרירות ארה"ב לירושלים (רויטרס )

 

מוקדם יותר היום תקיים טקס החנוכה של שגרירות ארצות הברית בירושלים. נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, נשא ברכה מצולמת שהוקרנה באירוע ואמר כי "בדיוק לפני 70 שנה ארה"ב בהנהגתו של טרומן הפכה לאומה הראשונה שהכירה בישראל. היום פותחים באופן רשמי את שגרירות ארה"ב בישראל. מזל טוב, זה היה צריך לקרות כבר מזמן".

לדבריו, "כמעט מיד אחרי הצהרות העצמאות ב-1948, ישראל קבעה שירושלים היא עיר הבירה של העם היהודי. היום ירושלים היא מקום מושבה של הכנסת, בית ראש הממשלה ובית הנשיא. ישראל היא אומה ריבונית וזכותה של כל אומה ריבונית לקבוע את עיר הבירה שלה. המציאות היא, שעיר הבירה של ישראל היא ירושלים. ב-6 בדצמבר ארה"ב הכירה סוף סוף בירושלים כבירה האמיתית של ישראל. היום אנחנו פותחים את השגרירות שלנו על האדמה הקדושה". עוד הוסיף טראמפ כי "המחויבות הגדולה ביותר היא לקדם הסכם שלום בר קיימא, יחד עם המשך הססטוס קוו באתרים הקדושים".

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בירך על פתיחת השגרירות בנאומו, ואמר: "אין לנו חברים טובים יותר בעולם. אתם עומדים לצידנו ולצד ירושלים. לכל החברים הרבים שהתפללו ליום הזה ופעלו ליום הזה - אני מודה לכולם. זהו יום חשוב לממשל טראמפ במאבק לשלום אזורי ועולמי. איזה יום מדהים, זכרו את הרגע הזה - זו היסטוריה. הנשיא טראמפ, עשית היסטוריה. כולנו נרגשים ומודים מאוד".

הנשיא ראובן ריבלין פתח את נאומו ואמר: "ירושלים, לה נשבענו אמונים. ירושלים שמעולם לא שכחנו ולעולם לא נשכח. 3,000 שנה שמר העם היהודי אמונים לירושלים, במשך שלושת אלפים שנה התפללנו לירושלים, ומאז הקמת מדינת ישראל לפני שבעים שנים, ירושלים היא בירת ישראל. החל מהיום השמח הזה, ירושלים היא גם ביתה של שגרירות ארצות הברית בישראל. מזה שנים רבות שהקונגרס האמריקאי מכיר בירושלים כבירת ישראל. בכל מערכת בחירות שהתקיימה בארה"ב, הבטיח כל מועמד לנשיאות להעביר את השגרירות האמריקאית לירושלים. היום, יש לנו מנהיג שהבטיח וגם קיים את הבטחתו".