רג'פ טאיפ ארדואן , רויטרס

"ישראל טובחת": בעולם מגנים את העימותים בגבול עזה

דיפלומטים בעולם הוציאו הודעות גינוי נגד הרג המפגינים הפלסטינים ונגד העברת השגרירות לירושלים. ברשות הכריזו על יום אבל. ח"כ איימן עודה: "מה שקורה בעזה זה טבח"

על רקע העימותים הקשים המתרחשים היום (שני) ברצועת עזה שהובילו למספר ההרוגים הגבוה בקרב הפלסטינים, כמו גם פתיחת שגרירות ארצות הברית בירושלים, מחאות וגינויים נשמעים בעולם. במקביל, הרשות הפלסטינית הכריזה על שביתה כללית שתתרחש מחר כדי להתאבל על ההרוגים, ושגריר הרשות באו"ם הודיע כי יפנה למועצת הבטחון של הארגון בדרישה להקים ועדת חקירה לאירועים.

שר החוץ הטורקי, מבלוט צ'בושואלו, אמר היום כי החלטת ארצות הברית להעביר את השגרירות לירושלים מעודדת את הצבא הישראלי להרוג עשרות מפגינים פלסטינים על גבול עזה. "אנחנו מקללים את הטבח שבוצע על ידי כוחות הביטחון הישראלים", אמר השר הטורקי. "הצעד הזה נעשה נגד מפגינים פלסטינים בעידוד העברת השגרירות". עוד הוסיף צ'בושואלו כי העברת השגרירות נעשתה ללא התחשבות בזכויות הפלסטינים.

>> עוד כתבות בחדשות 10:
אחרי מעבר השגרירות: תוכנית טראמפ - ההזדמנות הגדולה של נתניהו
משפחת עפיפי תקים את המלון הראשון בישראל ביישוב בדואי
האוצר: 9,100 דירות נרכשו במרץ; זינוק ברכישות של זוגות צעירים

 מפגינים ברצועת עזה
 

מפגינים ברצועת עזה (רויטרס)

 

גם משרד החוץ המצרי הוציא הודעת גינוי נגד ישראל ובה נאמר כי אזרחיה הפלסטינים של עזה נמצאים על הכוונת של ישראל – צעד שעשוי להביא להשלכות שליליות. שר החוץ של איראן מסר כי הרג המפגינים הוא "טבח בדם קר", ומשרד החוץ של בחריין, שרק לפני כמה ימים הגן על זכות ישראל להגן על עצמה מול איראן, הודיע כי הוא "מגנה את הפגיעה של ישראל באזרחים פלסטיניים ומזהיר מהסכנות הכרוכות בהסלמה בשטחים הכבושים".

אולם לא רק בעולם הערבי והמוסלמי נשמעו הודעות גינוי נגד האירועים ברצועת עזה. מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטיירס אמר כי הוא מודאג ממספר האנשים שדווח כי נהרגו בסמוך לגבול ישראל-עזה במהלך המחאות נגד העברת השגרירות לירושלים. גם שר החוץ הצרפתי ז'אן-איב לה דריאן גינה את פעולות ישראל בעזה וקרא להפגין ריסון לאחר מותם של למעלה מ-40 פלסטינים. "צרפת קוראת לכל הצדדים למנוע הסלמה ולרשויות הישראליות לנהוג באיפוק ולהשתמש בכח באופן פרופורציונאלי בלבד", קרא לה דריאן. בתוך כך גינה גם את העברת השגרירות לירושלים: "מדובר בצעד המזלזל בחוק הבינלאומי ובאופן ספציפי בהחלטות מועצת הביטחון של האו"ם".
 

נציב זכויות האדם של האו"ם, זאיד בין ראאד, צייץ בטוויטר הודעת גינוי נגד ישראל וקרא לדאוג לאזרחי עזה: "ההרג המזעזע של עשרות ופציעתם של מאות על-ידי ישראל חייב להפסק", כתב בין ראאד. "הקהילה הבינלאומית חייבת להבטיח צדק עבור הקורבנות בעזה, אלו שאחראים על ההרג השערורייתי חייבים לשאת באחריות".


בתוך כך, ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי הביעה גם היא את דאגתה מהמצב: "מודאגת מהדיווחים על אלימות ואובדן חיים בעזה. מפצירה להגיע לרגיעה ולריסון".

בדומה להודעה הבריטית, גם משרד החוץ הגרמני מוציא הודעה המבקרת באופן מתון יותר את האירועים בעזה: "חייבים לכבד את הזכות למחאה שלווה גם בעזה. לישראל אמנם יש את הזכות להגן על עצמה, אולם יש צורך לשמור על פרופורציונליות".


גם בישראל נשמעו הודעות גינוי. ח"כ איימן עודה, יו"ר הרשימה המשותפת, הביע את מחאתו נגד ההרג ברצועה. "אנשים שנאבקים תחת מצור וכיבוש, אי אפשר לסגור עליהם את הדלת, לזרוק את המפתח לים ולהגיד שיהרגו שם", אמר עודה. "תתארו לכם שהיו נהרגים 37 יהודים; זו חגיגה שמגואלת בדמם של הפלסטינים בעזה, מה שקורה שם זה טבח". עוד בדבריו התייחס חבר הכנסת גם להעברת השגרירות האמריקנית לירושלים ואמר כי "זה לא יכול להיות שמקבלים החלטה חד צדדית לגבי ירושלים; ירושלים המזרחית צריכה להיות בירת מדינת פלסטין".

 יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה
 

יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה ( חדשות עשר)

 לפי שעה נמסר מדובר צה"ל נמסר כי כ-40,000 מפגינים התאספו ב-13 מוקדים לאורך הגבול בין רצועת עזה לשטח ישראל. משרד הבריאות הפלסטיני דיווח על 52 הרוגים ואלפי פצועים, בהם כמה עשרות באורח אנוש. בין ההרוגים: נער בן 14, אישה ונכה. על פי כלי התקשורת הפלסטיניים, צלם של רשת טלוויזיה אלג'ירית הוא אחד מהפצועים. כוחות צה"ל מגיבים באמצעים לפיזור הפגנות ובירי. חייל צה"ל נפצע קל מנתז אבן ופונה לקבלת טיפול בבית החולים ברזילי באשקלון.


מצה"ל נמסר כי מאז הבוקר אירעו שלושה אירועים חריגים - חולייה חמושה שאותרה ברפיח וחוליות מטענים שאותרו בחאן יונס וברפיח. בתגובה, מטוסי קרב תקפו חמש מטרות חמאס בעומק רצועת עזה, בהם מחנה אימונים של הארגון. "זו פעולת טרור תחת פיקוד ושליטה של חמאס", נמסר מצה"ל. "הארגון נכשל בשליטה בעזה. הם מנסים לחדור ולנסות לחדור. אין לנו כוונה להמשיך ולאפשר הטרור על הגדר והפעילות שלהם תיענה בתקיפות בתוך עזה. אנחנו בעיצומו של האירוע".