"צעד שצריך היה לקרות מזמן": נפתחה שגרירות ארה"ב בי-ם

בכירי ממשל אמריקנים משתתפים באירוע בבירה, לצד נתניהו וריבלין. טראמפ: "פותחים את הנציגות על האדמה הקדושה". רה"מ: "יום מדהים, זכרו את הרגע הזה - זו היסטוריה"

השגרירות בירושלים: בשעה זו (שני) מתקיים טקס החנוכה של שגרירות ארצות הברית בירושלים. נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, נשא ברכה מצולמת שהוקרנה באירוע ואמר כי "בדיוק לפני 70 שנה ארה"ב בהנהגתו של טרומן הפכה לאומה הראשונה שהכירה בישראל. היום פותחים באופן רשמי את שגרירות ארה"ב בישראל. מזל טוב, זה היה צריך לקרות כבר מזמן".

לדבריו, "כמעט מיד אחרי הצהרות העצמאות ב-1948, ישראל קבעה שירושלים היא עיר הבירה של העם היהודי. היום ירושלים היא מקום מושבה של הכנסת, בית ראש הממשלה ובית הנשיא. ישראל היא אומה ריבונית וזכותה של כל אומה ריבונית לקבוע את עיר הבירה שלה. המציאות היא, שעיר הבירה של ישראל היא ירושלים. ב-6 בדצמבר ארה"ב הכירה סוף סוף בירושלים כבירה האמיתית של ישראל. היום אנחנו פותחים את השגרירות שלנו על האדמה הקדושה". עוד הוסיף טראמפ כי "המחויבות הגדולה ביותר היא לקדם הסכם שלום בר קיימא, יחד עם המשך הססטוס קוו באתרים הקדושים".

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

מהלך סמלי ופילוג פנים-אמריקני: 6 נקודות על העברת השגרירות

חי: 35,000 מפגינים ב-12 מוקדים בעזה; 18 הרוגים ומאות פצועים

האוצר: 9,100 דירות נרכשו במרץ; זינוק ברכישות של זוגות צעירים

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בירך על פתיחת השגרירות בנאומו, ואמר: "אין לנו חברים טובים יותר בעולם. אתם עומדים לצידנו ולצד ירושלים. לכל החברים הרבים שהתפללו ליום הזה ופעלו ליום הזה - אני מודה לכולם. זהו יום חשוב לממשל טראמפ במאבק לשלום אזורי ועולמי. איזה יום מדהים, זכרו את הרגע הזה - זו היסטוריה. הנשיא טראמפ, עשית היסטוריה. כולנו נרגשים ומודים מאוד".

 חשיפת שלט שגרירות ארה"ב
 

חשיפת שלט שגרירות ארה"ב(רויטרס)

 

בווידאו: נאומו המוקלט של נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, בטקס פתיחת השגרירות

עוד סיפר נתניהו כי גדל בירושלים וכי יש לו זכרונות רבים מהעיר: "אני עומד פה וזה מחזיר לי זיכרונות מהילדות שלי. גדלתי פה עד גיל שלוש בשכונת תלפיות. היו כאן בתים פתוחים, טיילתי בשדות יחד עם אחי, יוני. הייתי מגיע עד למרחק מסוים כי אימי אמרה שאי אפשר ללכת רחוק יותר, זה היה קרוב לגבול וחשוף לאש צלפים. זה היה בעבר, אך היום שגרירות האומה החזקה בעולם, בעלת הברית הטובה ביותר שלנו, נפתחה כאן. זה יום גדול לירושלים, יום גדול למדינת ישראל, יום שייחרט בזיכרננו הלאומי לדורות. אנחנו כאן כדי להישאר, אנחנו כאן בירושלים מוגנים ע"י חיילים אמיצים שמגנים גם על גבולות ישראל בזמן שאנו מדברים. אנו מצדיעים לכולם".

חתנו ויועצו של טראמפ, ג'ארד קושנר, נשא גם הוא דברים, ואמר כי "בדצמבר שנה שעבר הנשיא טראמפ הכריז לעולם שארה"ב תכיר בירושלים בירת ישראל סוף סוף. הוא גם הכריז שנעביר בקרוב את השגרירות מת"א לי-ם ורק חמישה חודשים מאוחר יותר זה התממש. אנו עומדים כאן באתר הזה, בעוד נשיאים לפניו לא עמדו במילתם להעביר את השגרירות. הנשיא קיים ועמד בהבטחתו. היום הוא גם מוכיח מנהיגות ומראה שניתן לסמוך על ארה"ב שתתמוך בבעלות בריתה".

 נתניהו עם רעייתו שרה, איוונקה טראמפ וג'אדר קושנר  בטקס פתיחת שגרירות ארה"ב בירושלים
 

נתניהו עם רעייתו שרה, איוונקה טראמפ וג'ארד קושנר בטקס פתיחת שגרירות ארה"ב בירושלים(רויטרס )

 

עוד לדברי קושנר, "אנחנו עומדים לצדה של ישראל כי אנחנו מאמינים שזו ההחלטה הנכונה. כשאנחנו יחד אנו מפיצים אור של צדק בעולם. ישראל מוכיחה כל יום את הכוח העצום של חופש במזרח התיכון כמדינה היחידה שכל הדתות יכולות לחיות בה יחדיו. בישראל מכדים אחד את השני ומכבדים את חופש הביטוי. אלה הערכים של ארה"ב".

לבסוף אמר קושנר כי "כשיהיה שלום באזור, נביט אחורה ליום הזה ונזכור שמהסע לשלום התחיל באמריקה החזקה שהכירה באמת. המרדף אחר השלום הוא החזון העליון. אני מאמין שאפשר להגיע לשם אם נאמין שהעתיד יכול להיות שונה מהעבר. שלא נגזר עלינו לחיות מחדש את העבר והדברים שהיו אינם גזירת גורל. אני כאן כאמריקני גאה ונכד לשורד שואה".

הנשיא ראובן ריבלין פתח את נאומו ואמר: "ירושלים, לה נשבענו אמונים. ירושלים שמעולם לא שכחנו ולעולם לא נשכח. 3,000 שנה שמר העם היהודי אמונים לירושלים, במשך שלושת אלפים שנה התפללנו לירושלים, ומאז הקמת מדינת ישראל לפני שבעים שנים, ירושלים היא בירת ישראל. החל מהיום השמח הזה, ירושלים היא גם ביתה של שגרירות ארצות הברית בישראל. מזה שנים רבות שהקונגרס האמריקאי מכיר בירושלים כבירת ישראל. בכל מערכת בחירות שהתקיימה בארה"ב, הבטיח כל מועמד לנשיאות להעביר את השגרירות האמריקאית לירושלים. היום, יש לנו מנהיג שהבטיח וגם קיים את הבטחתו".

 נתניהו בטקס פתיחת שגרירות ארה"ב בירושלים
 

נתניהו בטקס פתיחת שגרירות ארה"ב בירושלים(רויטרס)

 
נתניהו ורעייתו ליד שלט שגרירות ארה"ב
 

נתניהו ורעייתו ליד שלט שגרירות ארה"ב( רויטרס)

 

הנשיא הודה לנשיא טראמפ על העברת השגרירות, ואמר: "העם בישראל מודה לך על קיום הבטחתך, על אומץ הלב והנחישות, על עמידתך האיתנה והבלתי מתפשרת לצד ישראל. אנו מקווים ומצפים שבעקבותיך ובעקבות הנהגתך ילכו מדינות נוספות באותה הדרך. אנו נמשיך לשמור על ירושלים כעיר של שלום, ביתם של כל המאמינים, עירם של כל תושביה ואזרחיה, בני כל הדתות והקהילות, החולקים יחד עיר אחת, אהובה מאוד".

השגריר האמריקני, דיוויד פרידמן, בירך גם הוא בנאומו על פתיחת השגרירות. "ביום הזה, בדיוק לפני שבעים שנה, כמעט באותה שעה, דוד בן גוריון הכריז על עצמאות מדינת ישראל. רק 11 דקות מאוחר יותר הנשיא הארי טרומן הפך את ארה"ב לאומה הראשונה שהכירה בתקומת מדינת ישראל. מאוחר יותר, הוא הצטער שהוא חיכה כל כך הרבה זמן", אמר. עוד הוסיף פרידמן, כי לאחר 70 שנה, כמעט על הדקה, ארה"ב סוף סוף עושה את הצעד הבא. צעד שחיכו לו והתפללו למענו - פותחים את שגרירות ארה"ב בירושלים, ישראל. שוב ארה"ב מובילה את הדרך כאומה הראשונה שעושה זאת. כ"כ הרבה אנשים עבדו כדי שהדבר הזה יקרה. אבל אל תטעו, האירוע ההיסטורי של היום מיוחס לחסון, לאומץ ולבהירות המוסרית של אדם אחד, לו אנו חייבם תודה עמוקה - הנשיא טראמפ".

נתניהו נואם בטקס פתיחת שגרירות ארה"ב בירושלים
 

נתניהו נואם בטקס פתיחת שגרירות ארה"ב בירושלים(רויטרס )

 

סגן שר החוץ האמריקני, ג'ון סאליבן, נשא נאום גם הוא ואמר כי "העברת השגרירות היא הכרה במציאות שמתקיימת כבר הרבה שנים. ירושלים היא ללא ספק בירת ישראל. העברת השגרירות, במובן רחב יותר, היא צעד לקידום השלום".

בעת הטקס, הפגינו על גבעה מול השגרירות כמה עשרות פעילי שלום עכשיו וחברי כנסת של הרשימה המשותפת. עד כה, המפגינים מדווחים על 14 עצורים, לאחר עימותים מול שוטרים.

בווידאו: עימות בין ח"כ ג'מאל זחאלקה למשטרה בהפגנה מול בניין השגרירות החדש

נתניהו ופרידמן בטקס העברת שגרירות ארה"ב לירושלים
 

נתניהו ופרידמן בטקס העברת שגרירות ארה"ב לירושלים(רויטרס )

 

המשלחת האמריקנית לטקס כללה את שר האוצר סטיב מנוצ'ין, סגן שר החוץ ג'ון סאליבן, יועצו הבכיר של הנשיא ג'ארד קושנר ורעייתו, יועצת הנשיא איוונקה טראמפ, שגריר ארה"ב בישראל דיוויד פרידמן והשליח למזרח התיכון ג'ייסון גרינבלט. צמרת הממשל הישראלי, בראשות רה"מ נתניהו והנשיא ריבלין, השתתפה אף היא בטקס.

לרגל טקס הפתיחה נחסמו לתנועה החל משעות הבוקר הרחובות שסובבים את מתחם הקונסוליה האמריקנית, שתהפוך למתחם השגרירות הזמני: דוד פלוסר, כפר עציון, ים המלח, משה אריה קורץ, קלוזנר וזיגפריד מוזס.

מוקדם יותר, טראמפ צייץ בחשבון הטוויטר: "פתיחת השגרירות האמריקנית בירושלים – יום גדול לישראל!". בתגובה לכך, השיב ראש הממשלה בנימין נתניהו: "איזה יום מדהים! תודה לך הנשיא טראמפ".

השר לשיתוף פעולה אזורי, צחי הנגבי, אמר בכניסה לטקס כי האמריקנים לא יהיו האחרונים שיעבירו את השגרירות שלהם לבירה. "אנחנו רוצים להגיע לעשר שגרירויות עד סוף 2018", אמר הנגבי תוך שהוא מתייחס גם להעברה הצפויה של השגרירויות של שלוש מדינות מאמריקה הלטינית. 

  איוונקה טראמפ בטקס פתיחת שגרירות ארה"ב בירושלים
 

איוונקה טראמפ בטקס פתיחת שגרירות ארה"ב בירושלים( רויטרס)

 

גם שרת המשפטים, איילת שקד, התייחסה לטקס, וכן לאירועים הביטחוניים. על המהלך האמריקני אמרה: "צעד אמיץ ומתבקש של טראמפ - מקווה שגם באירופה לאט לאט יתרגלו ועוד מדינות יעזרו אומץ". על המצב בעזה: "מי שסובל מהאירועים האלה זה בעיקר הפלסטינים, חמאס משתמש באזרחים". במקביל, מרים אדלסון, רעייתו של שלדון אדלסון, הגיעה גם היא לטקס פתיחת השגרירות ולבשה שמלה עליה כתוב: "אם אשכחך ירושלים, תישכח ימיני".

שר התחבורה והמודיעין, ישראל כץ, התייחס אף הוא לאירועים החופפים, בירושלים ובעזה. "ההחלטה של טראמפ מרגשת, דרמטית ועושה צדק היסטורי", אמר כץ. בהתייחסו לעימותים עם הפלסטינים אמר השר: "האלימות בעזה היא לא בגלל הטקס".

חנוכת השגרירות מגיעה בצל האירועים הקשים שמתרחשים היום ברצועת עזה, שם מפגינים 40 אלף פלסטינים וישנם הרוגים רבים. במקביל, בגדה המערבית – באזור מחסום קלנדיה ובאזורים נוספים – כוחות הביטחון מתמודדים עם עימותים נרחבים. על הקשר בין האירועים בירושלים לאלו שבשטחים הפלסטינים, כתב שר הביטחון אביגדור ליברמן בטוויטר: "בודדים הרגעים בחייה של אומה כמו הרגע בו המעצמה החזקה בעולם מכירה בריבונותנו על בירתנו ירושלים. אנו ערוכים אל מול איומיו של חמאס לשבש את החגיגות".

בווידאו: תיעוד העימותים בקלנדיה

במספר מדינות בעולם התייחסו היום לטקס בבירה הישראלית. "ירושלים המזרחית היא בירת פלסטין והעברת השגרירות האמריקנית היא הפרה של ההחלטות הבין-לאומיות", נמסר בהודעה של הממשלה בירדן. גם בבריטניה הביעו את חוסר שביעות רצונם. דובר מטעמה של ראשת הממשלה מיי מסר כי למדינה אין שום כוונה להעביר את שגרירותה מתל אביב לירושלים.

ממשרד החוץ הטורקי נמסר היום כי החלטת ארה"ב להעביר את השגרירות שלה לירושלים, "מעודדת את כוחות הצבא הישראלי להרוג עשרות מפגינים פלסטינים ברצועת עזה ומתעלמת מזכויותיהם של הפלסטינים". עוד נמסר כי מצרים "מקללת את הטבח שמתבצע על ידי חיילים ישראלים על פלסטינים הלוקחים חלק בהפגנות של שלום".

לרגל חנוכת השגרירות, המשטרה הציבה יותר מאלף שוטרים ברחובות ירושלים על מנת לאבטח, לשמור על הסדר הציבורי ולכוון את התנועה באזור. פעילותה של המשטרה בשלב זה מתקיימת בבירה כשבשטח אין התראות ביטחוניות מהותיות. דוברת המשטרה, נצ"מ מירב לפידות, התייחסה מוקדם יותר אצל "אורלי וגיא" להיערכות. "ימים כאלה מייצרים מוטיבציות יתר בקרב גורמים קיצוניים, שחושבים שאפשר להעביר מסרים באמצעות תקיפה או חבלה", אמרה לפידות, "נדאג שכולם יוכלו לחגוג בבטחה".

 הפגנות בעזה (ארכיון)
 

ההפגנות בעזה (רויטרס)

 

נציגים ממרבית סיעות הכנסת יגיעו לטקס בשגרירות החדשה בירושלים. מי שבחרו להחרים את האירוע הם נציגי הרשימה המשותפת וכן גם נציגי מרצ. ח"כ נחמן שי (המחנה הציוני), יו"ר השדולה ליחסי ישראל-ארה"ב, התארח במשדר חדשות עשר בשגרירות והתייחס לנושא. "זו טעות", אמר שי תוך שהוא מוסיף כי הוא לא יכול להבין את ההחרמה.

יו"ר הרשימה המשותפת, ח"כ איימן עודה, סיפר מדוע מפלגתו מחרימה את האירוע. "זו חגיגה שמגואלת בדמם של הפלסטינים בעזה", אמר עודה, "מה שקורה בעזה זה טבח בכוונת תחילה". הוא הוסיף: "אנשים שנאבקים תחת מצור, תחת כיבוש, אי אפשר לסגור את הדלתות, לזרוק את המפתח לים ולהגיד שיהרגו שם". עודה טען שירושלים צריכה להיות בירה משותפת לישראל ולפלסטין - המערבית לישראל והמזרחית לפלסטין.