הפגנות בגבול הרצועה, רויטרס, דובר צה"ל

55 הרוגים וכ-2,700 פצועים בהפגנות ברצועה; צה"ל תקף בעזה

צה"ל פועל בכוחות מתוגברים מול עשרות אלפי פלסטינים שפוקדים את הגדר. הצבא איתר שלוש חוליות חמושות, ותקף שבע מטרות בעומק הרצועה. "אלו פעולת טרור תחת פיקוד חמאס"

המתיחות עולה לקראת יום הנכבה: מדובר צה"ל נמסר כי כ-40,000 מפגינים התאספו ב-13 מוקדים לאורך הגבול בין רצועת עזה לשטח ישראל. משרד הבריאות הפלסטיני דיווח על 55 הרוגים וכ-2,700 פצועים, בהם כמה עשרות באורח אנוש. בין ההרוגים: נער בן 14, אישה ונכה. על פי כלי התקשורת הפלסטיניים, צלם של רשת טלוויזיה אלג'ירית הוא אחד מהפצועים. כוחות צה"ל הגיבו באמצעים לפיזור הפגנות ובירי. חייל צה"ל נפצע קל מנתז אבן ופונה לקבלת טיפול בבית החולים ברזילי באשקלון. 

מצה"ל נמסר כי מאז הבוקר אירעו כמה אירועים חריגים - חולייה חמושה שאותרה ברפיח - ששלושה מאנשיה נהרגו מירי חיילים, חוליות מטענים שאותרו בחאן יונס וברפיח, ושריפה של מעבר כרם שלום בפעם השלישית בתקופה האחרונה. בתגובה, מטוס קרב תקף חמש מטרות בתוך מחנה אימונים של חמאס בצפון הרצועה. "התקיפה בוצעה בתגובה לפעילות החבלנית שמבצע ארגון הטרור חמאס בשעות האחרונות לאורך גדר המערכת", נמסר. מוקדם יותר תקף צה"ל באמצעות כלי טיס וטנק שתי עמדות טרור נוספות השייכות לארגון בצפון הרצועה, בתגובה לירי שבוצע לעבר כוחות צה"ל על ידי פעילי הארגון. 

בווידאו: תיעוד של הצתה במעבר כרם שלום ותקיפות צה"ל ברצועה

"זו פעולת טרור תחת פיקוד ושליטה של חמאס", נמסר מצה"ל. "הארגון נכשל בשליטה בעזה. הם מנסים לחדור ולנסות לחדור. אין לנו כוונה להמשיך ולאפשר הטרור על הגדר והפעילות שלהם תיענה בתקיפות בתוך עזה. אנחנו בעיצומו של האירוע". עוד נמסר מצה"ל כי חמאס נכשל במטרתו להביא המונים לגדר. "מהבוקר מעשר בבוקר אנחנו באירוע חסר תקדים בהיקפי אלימות. 40 אלף מפגינים - פחות ממה שחמאס רצה", מסר דובר צה"ל. "אנחנו רואים בזה אי הצלחה של חמאס. אנחנו רואים הרבה יותר נשים בחזית כדי להקשות עלינו".

בווידאו: תיעוד מתוך הפרות הסדר וניסיון חדירה לישראל

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, סיים לפני זמן קצר דיון הערכת מצב עם הרמטכ"ל, רב-אלוף גדי איזנקוט, והנחה להמשיך ולפעול "בנחישות למניעת כל פגיעה בריבונות הישראלית ובאזרחים ישראלים, בהתאם למדיניות שנקבעה".

אלפי בני אדם הגיעו למתחם האוהלים שהקימו מארגני "צעדת השיבה" במרחק של כחצי קילומטר מהגדר. צה"ל הכריז שטח צבאי סגור במרחב הגדר, והכניסות לנחל עוז ולכרם שלום נחסמו למעבר, למעט כניסת תושבים. מצה"ל נמסר כי המפגינים משליכים מטענים ובקבוקי תבערה לעבר הגדר ולעבר כוחות צה"ל, מבעירים צמיגים, מיידים אבנים ומשגרים חפצים בוערים, מתוך כוונה להבעיר שריפות בשטח הארץ ולפגוע בחיילים. "כוחות צה"ל מגיבים באמצעים לפיזור הפגנות ובירי בהתאם להוראות הפתיחה באש. כוחותינו נחושים לממש את משימת ההגנה על ריבונות המדינה ועל אזרחי ישראל", נמסר.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

התססת תושבים, אספקת ציוד וסיוע איראני: כך פועל חמאס בגבול

בנט על המתיחות בדרום: יכולות להיות הפתעות, אבל אנחנו ערוכים

בצל העברת השגרירות: תגבור כוחות בגבול עזה; אלף שוטרים בי-ם

 הפגנה בגבול הרצועה
 

הפגנה בגבול הרצועה (רויטרס)

 

מוקדם יותר אמר דובר צה"ל, תת-אלוף רונן מליס: "מהבוקר (יש) אירוע בסדר גודל ואלימות שונה ממה שהכרנו. יש לנו מידע על כוונת חמאס לבצע פיגועים אלימים כנגד כוחותינו ולחצות את הגדר. נחושים למנוע זאת. ההפגנות שחמאס מנסה לארגן הן ניסיון להפנות את האנרגיה שמופנית נגדו מתוך הרצועה לעבר ישראל, אנחנו נחושים למנוע פעילות טרור וחצייה המונית של הגדר. סל הכלים שעומד לרשות צה"ל הוא רחב ביותר, אנחנו ערוכים עם הרבה מאוד יכולות, ולא רק קרקעיות. אנחנו נחושים לבצע את המשימה למול מגוון תרחישים".


הפלסטינים טענו כי הפילו שני רחפנים ישראליים, שאחד מהם פיזר חומר תבערה מעל "אוהלי השיבה", ממזרח לג'באליה שבמרכז הרצועה, וכי כלי טיס ישראלים זעירים מפזרים גז מדמיע לאורך גבול הרצועה. כמו כן, הפלסטינים דיווחו הבוקר כי באזור אל-בורייג' שבמרכז הרצועה בוצעה חצייה המונית של מפגינים, כחלק מאירועי הצעדה. 

הבערת צמיגים בגבול הרצועה
 

הפגנה בגבול עזה (רויטרס)

 

יו"ר הרשימה המשותפת, איימן עודה, אמר לחדשות עשר כי מה שקורה בעזה זה "טבח בכוונת תחילה". לדבריו, פתיחת השגרירות היא "חגיגה מגואלת בדמם של הפלסטינים בעזה. אנשים שנאבקים תחת מצור, תחת כיבוש, אי אפשר לסגור להם את הדלתות, לזרוק את המפתח לים ולהגיד שיהרגו שם, זה לא יכול להיות שמקבלים החלטה חד צדדית לגבי ירושלים".

בתוך כך, גורמים פלסטינים בכירים ברמאללה אמרו לחדשות עשר: "בהעברת השגרירות, ארה"ב רצחה את התהליך המדיני וקברה כל אפשרות למו"מ. העברת השגרירות לירושלים - מראה כי ארה"ב לקחה צד והיא מוטה לטובת ישראל. טראמפ ונתניהו דנים את האזור למלחמה במקום לשלום. הנהגת הרש״פ מסרבת אפילו לדון עם האמריקנים על שום תוכנית שלום שיציגו, הכול נגמר".

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, כתב בטוויטר: "בודדים הרגעים בחייה של אומה כמו הרגע בו המעצמה החזקה בעולם מכירה בריבונותנו על בירתנו ירושלים. אנו ערוכים אל מול איומיו של חמאס לשבש את החגיגות. אני מציע לתושבי עזה: אל תסתנוורו מסינוואר ששולח את ילדיכם להקריב את חייהם ללא תוחלת. נגן על אזרחינו בכל האמצעים ולא נאפשר חצייה של הגדר".

 הפלסטינים חותכים את גדר הגבול מזרחית לבורייג' שבמרכז רצועת עזה
 

הפלסטינים חותכים את גדר הגבול מזרחית לאל-בורייג' שבמרכז רצועת עזה (חדשות עשר)

 

במקביל, הארגונים הפלסטינים במזרח ירושלים קראו לכל התושבים באזור להגיע היום למוקדי החיכוך עם כוחות הביטחון על מנת למחות על העברת השגרירות. תומכי חמאס פנו לתושבים ואמרו: "התקרבו כמה שיותר למתחם השגרירות". חיכוכים צפויים להיערך בכניסה הצפונית לבית לחם, ברמאללה, בחברון, בשכם ובקלנדיה, שם הפגינו מאות פלסטינים. בשועפט, עשרות מפגינים יידו  אבנים לעבר שוטרים. בשער שכם, המשטרה עצרה אוטובוס מפגינים ממזרח העיר שעשה את דרכו להפגנה מול השגרירות.

בווידאו: שריפה בניר עם >>

בד בבד, בצל האירועים בבירה, בצה"ל החליטו לתגבר כוחות ביישובי עוטף עזה ולפרוס לוחמים נוספים באזור.

 הרמטכ"ל אייזנקוט בהערכת מצב עם המפקדים בעוצבת עזה
 

הרמטכ"ל אייזנקוט בהערכת מצב עם המפקדים בעוצבת עזה (דובר צה"ל )

 
 מפגינים פלסטינים בגבול הרצועה
 

מפגינים פלסטינים בגבול הרצועה (רויטרס)

 
 הפגנות בעזה (ארכיון)
 

מפגינים פלסטינים בגבול הרצועה ( רויטרס)

 
 מפגין ברצועת עזה
 

מפגין ברצועת עזה (רויטרס )

 
 מפגינים ברצועת עזה
 

מפגינים ברצועת עזה (רויטרס)