"היטלר קירב את הגאולה": המשתתפים השערורייתיים בטקס השגרירות

שני מנהיגים אוונגליסטים שנודעו באמירות שנויות במחלוקת יובילו את התפילה בטקס הרשמי בבירה. הבכיר הרפובליקני רומני הביע את התנגדותו להשתתפות של "גזען דתי" באירוע

שני כמרים בעלי היסטוריה ארוכה של אמירות שערורייתיות יובילו היום (שני) את התפילה הנוצרית החגיגית בטקס העברת שגרירות ארצות הברית לירושלים. לוח הזמנים הרשמי של אירועי העברת השגרירות מאשר את הדיווח שפורסם ברשת CNN האמריקנית, לפיו ג'ון האגי ורוברט ג'פרס, שני כמרים מהזרם האוונגליסטי המקורבים לנשיא טראמפ, יובילו תפילה מיוחדת שתכיל "הודיה לאלוהים על המנהיגות של בנימין נתניהו ודונאלד טראמפ, ועל נאמנותו לבני ישראל".

השניים נודעו בפליטות פה ואמירות מעוררת מחלוקת. במהלך קמפיין הבחירות של שנת 2008, נאלץ ג'ון מקיין להתנער מתמיכתו הפומבית של הכומר האגי, משום שנחשפו הקלטות בהן הוא טוען כי היטלר קירב את הגאולה בכך ש"צד את היהודים והביא לידי ביטוי את רצון האל - שיבת בני ישראל לארצם". מאוחר יותר חזר בו מאמירתו ואף טען כי "ניתנה להן פרשנות שגויה באופן מזעזע".

>> עוד כתבות בחדשות עשר: 

בנט על המתיחות בדרום: יכולות להיות הפתעות, אבל אנחנו ערוכים

בצל העברת השגרירות: תגבור כוחות בגבול עזה; אלף שוטרים בי-ם

בשנה הבאה בירושלים: היכן יתקיים האירוויזיון ומי יישא בעלות?

ג'פרס, לעומת זאת, עלה לכותרות בקמפיין הבחירות של שנת 2012, כשהפציר בציבור שלא להצביע למיט רומני, נוצרי מהזרם המורמוני, ואמר בגנותו: "מורמוניזם היא כפירה ממעמקי הגיהינום". בהזדמנויות שונות גם טען שהקטולים מובלים על ידי השטן, שברק אובמה סולל את הדרך ל"אנטי-קרייסט", שהומואים חיים בצורה עומללה ומלוכלכת, ושהאיסלאם היא דת המעודדת פדופיליה.

הבכיר הרפובליקני רומני התייחס בחשבון הטוויטר שלו לכך שג'פרס נבחר להוביל את התפילה הנוצרית בטקס הרשמי, וציטט את אמירתו כי "יהודים לא יוכלו להינצל". בהמשך הודעתו כתב: "גזען דתי שכזה הוא לא האדם שאמור להוביל את התפילה בפתיחת שגרירות ארצות הברית בירושלים".

בווידאו: ג'פרס בשורת אמירות מעוררות מחלוקת >> 

היום, כאמור, תיחנך השגרירות האמריקנית החדשה בירושלים. המשלחת האמריקנית לטקס כוללת את שר האוצר סטיב מנוצ'ין, סגן שר החוץ ג'ון סאליבן, יועצו הבכיר של הנשיא ג'ארד קושנר ורעייתו, יועצת הנשיא איוונקה טראמפ, שגריר ארה"ב בישראל דיוויד פרידמן והשליח גרינבלט. הנשיא טראמפ אמנם לא יגיע לפתיחת השגרירות אך צפוי לשאת ברכה מצולמת, כך אמר ביום שישי בכיר בממשל האמריקני בתדרוך לכתבים.