התססת תושבים, אספקת ציוד וסיוע איראני: כך פועל חמאס בגבול

לאחר חקירתם של מספר פעילים שחדרו לישראל, שב"כ פרסם חלק מדרכי הפעולה של חמאס: פעילים צבאיים מונחים שלא להתקרב לגדר מחשש שייפגעו; עפיפוני התבערה – פעילות ממומנת

דרכי הפעולה של חמאס – נחשפות: השבוע המתוח בגבול רצועת עזה נמשך. ימים ספורים לפני יום הנכבה הפלסטיני, תחילת צום הרמדאן ובצל חנוכת השגרירות האמריקנית בירושלים, שירות הביטחון הכללי פרסם היום (שני) חלק מדרכי הפעולה בהן פועל ארגון חמאס על מנת להניע את תושבי עזה לפעילות אלימה בגדר.

מחקירתם של כמה פלסטינים שחדרו לאחרונה לשטח ישראל מרצועת עזה ונעצרו, עולה כי חמאס מעודד ושולח מפגינים מטעמו במטרה לפגוע בתשתיות הביטחוניות. נוסף על כך, בשב"כ אומרים כי מהחקירות עולה שאיראן מממנת את הפעילות של חמאס בגזרת גדר הגבול עם ישראל.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

האוצר: 9,100 דירות נרכשו במרץ; זינוק ברכישות של זוגות צעירים

עקב הפרסום בחדשות עשר: תופסק הדרת תושבי מזרח י-ם במשרד הפנים

רוקד כל הדרך למעצר: המעשה הביזארי של הפורץ שהוביל לתפיסתו

 הפלסטינים חותכים את גדר הגבול מזרחית לבורייג' שבמרכז רצועת עזה
 

פלסטינים חותכים את גדר הגבול ממזרח לבורייג' בעזה (חדשות עשר)

 

אחד מהפעילים שנעצר, יחיא עיג'לה בן ה-19 מהעיר עזה, שנשלח לחתוך את הגדר ולגנוב מצלמת אבטחה, סיפר בחקירתו כי הונחה ע"י חמאס לפעול. הוא הוסיף, על פי הודעת שב"כ, כי חמאס דואג שפעילותו תשוקף לתקשורת כהתקוממות עממית ולא כפעילות אלימה המובלת על ידי פעיליו. לדבריו, פעילי הארגון מוטמעים בקרב המפגינים, בלבוש אזרחי, ונושאים עמם בקבוקי בנזין וכלים לחיתוך הגדר. הפעילים הצבאיים מונחים שלא להתקרב לגדר עצמה, מחשש כי ייהרגו או ייתפסו על ידי כוחות צה"ל. להנחיה זו הוסיפו בחמאס סייג: נפילת גדר הגבול. במקרה כזה, לפי שב"כ, הונחו הפעילים לחדור חמושים לישראל בחסות ההמון הנוהר – ולבצע פיגועים.

עוד עולה מחקירתו של עיג'לה, וכן מחקירה של עצורים נוספים, כי התפקיד של פעילי חמאס בהפגנות הוא מתן סיוע לוגיסטי: אספקת צמיגים לאזרחי רצועת עזה וסיוע בהבערתם - במטרה ליצור מסך עשן סמיך ככל שניתן, סיוע בידויי בקבוקי תבערה והכנתם, מימונם ומסירתם של עפיפוני תבערה לפעילים האלימים. חמאס מתסיס את תושבי הרצועה במטרה לשכנעם לחדור לתוך שטח ישראל. בשב"כ מוסיפים כי חמאס מעודד לא רק בגירים, אלא גם ילדים צעירים שפעמים רבות נפגעים כתוצאה ממעשיהם.

 פלסטינים תושבי עזה מקדמים צמיגים לגדר הגבול לקראת ההפגנות ביום העברת שגרירות ארה"ב לירושלים
 

משתמשים גם בילדים. פלסטינים בגבול עזה (חדשות עשר)

 

בתוך כך, בצל טקס החנוכה של השגרירות האמריקנית בבירה, בצה"ל החליטו היום לתגבר כוחות ביישובי עוטף עזה ולפרוס לוחמים נוספים באזור. מבחינת הפלסטינים בעזה, החל מהשעה 10 בבוקר, הסעות המוניות יצאו מתוך הרצועה לכיוון הגדר. הפלסטינים טענו כי הפילו רחפן ישראלי שפיזר חומר תבערה מעל אוהלי השיבה מזרחית לג'בליה שבמרכז הרצועה. הכניסות לנחל עוז ולכרם שלום נחסמו ורק התושבים מורשים לעבור.

לאחר תפילות הצהריים באזור הגדר, מתכוונים הפלסטינים לצאת לעימותים נרחבים. עוד מתכננים בעזה: הבערת אלפי צמיגים, שיגור עשרות עפיפוני תבערה, הנחת מטענים על הגדר בחסות ההפגנות, ירי נשק קל לכיוון חיילי צה"ל בגבול ודחיפת נשים וילדים בקו הקדמי לפרוץ את הגדר.

 עימותים בעזה במסגרת אירועי צעדת השיבה
 

עימותים בעזה במסגרת אירועי צעדת השיבה (חדשות עשר)

 

בצה"ל לא נותרו אדישים לתוכניות של חמאס. מטוסי חיל האוויר הטילו הבוקר פעם נוספת כרוזים המזהירים את תושבי הרצועה מפני התקרבות לגדר, מניסיון פגיעה בה ומניסיונות לבצע טרור. בכרוז נכתב בצידו האחד - "עזה 2025? - הבחירה בידיכם". בצידו השני נכתבה פנייה לתושבי עזה: "בתקופה האחרונה מנהל חמאס פעילויות אלימות וטרור כנגד מדינת ישראל לאורך גבול ישראל ורצועת עזה. חמאס מסתיר את כישלונותיו הרבים ומסכן את חייכם. בזמן הזה חמאס גונב את כספיכם ובאמצעותו חופר מנהרות על חשבונכם. מגיעים לכם ממשלה יותר טובה ועתיד יותר טוב. צה"ל מזהיר אתכם מהתקרבות לגדר. צה"ל נחוש להגן על אזרחי ישראל וריבונותה מול ניסיונות הטרור של חמאס בחסות הפרות הסדר האלימות, אל תתקרבו לגדר ואל תשתתפו בהצגת חמאס המסכנת אתכם". בד בבד, הפלסטינים טענו הבוקר כי חתכו את גדר המערכת ממזרח לבורייג' שבמרכז הרצועה.

אתמול נמסר מצה"ל כי חמאס מוביל ומתזמן הפרות סדר אלימות מאוד בגבול רצועת עזה זה מספר שבועות, ומנצל אותן לביצוע פעולות טרור בכסות ההמון ולפגיעה בתשתיות הגדר. לפי צה"ל, שליטתו של חמאס באירועים ניכרת בפעולות הסתה גלויה לאלימות, קריאה להגעה לגדר, ארגון לוגיסטי ובשליטה על המתרחש מעמדות שליטה בקרבת גדר המערכת. בימים האחרונים זוהו פעילי חמאס כשהם מפרקים עמדות אלה, לקראת "יום הנכבה". הפעולה מוכיחה כי חמאס מסיר את הרסנים ופועל באופן גלוי על מנת להעצים את הפרות הסדר האלימות.