בצל העברת השגרירות: תגבור כוחות בגבול עזה; אלף שוטרים בי-ם

לילה לפני האירוע בבירה, בקבוק תבערה הושלך לעבר בית יהודי במזרח העיר וצמיגים נוקבו בשועפאט: "ימים של מוטיבציית יתר בקרב קיצונים". לוחמים נפרסו בישובים בדרום

העברת השגרירות האמריקנית לירושלים: לילה לא שקט עבר על אזורים מסוימים בבירה, שעות ספורות לפני טקס החנוכה של שגרירות ארה"ב בעיר. בקבוק תבערה הושלך בשעות הלילה (שני) לעבר בית יהודי במזרח ירושלים. שוטר שהיה במקום בפעילות מבצעית נפצע קל בעינו. בד בבד, בשועפאט שבצפון-מזרח העיר, רוססו כתובות בהם נכתב "יהודים להתעורר" ונוקבו צמיגי רכבים. בשני המקרים, המשטרה פתחה בחקירה.

המשטרה תציב היום יותר מאלף שוטרים על מנת לאבטח, לשמור על הסדר הציבורי ולכוון את התנועה באזור. פעילותה של המשטרה בשלב זה מתקיימת כשבשטח אין התראות ביטחוניות מהותיות. דוברת המשטרה, נצ"מ מירב לפידות, התייחסה ב"אורלי וגיא" להיערכות. "ימים כאלה מייצרים מוטיבציות יתר בקרב גורמים קיצוניים, שחושבים שאפשר להעביר מסרים באמצעות תקיפה או חבלה", אמרה לפידות, "נדאג שכולם יוכלו לחגוג בבטחה".

לכתבות נוספות בחדשות עשר >> 

עקב הפרסום בחדשות עשר: תופסק הדרת תושבי מזרח י-ם במשרד הפנים

רוקד כל הדרך למעצר: המעשה הביזארי של הפורץ שהוביל לתפיסתו

הראשונה בארץ: אונ' חיפה תעסיק עובדי ניקיון בהעסקה ישירה

 כתובת גריפיטי שרוססה בשועפט שבירושלים
 

כתובת גריפיטי שרוססה בשועפאט שבירושלים (דוברות המשטרה)

 

הארגונים הפלסטינים במזרח ירושלים קראו לכל התושבים באזור להגיע היום למוקדי החיכוך עם כוחות הביטחון על מנת למחות על העברת השגרירות. תומכי חמאס פנו לתושבים ואמרו: "התקרבו כמה שיותר למתחם השגרירות". חיכוכים צפויים להיערך בכניסה הצפונית לבית לחם, ברמאללה, בחברון, בשכם ובקלנדיה.

במקביל, ובצל האירועים בבירה, בצה"ל החליטו לתגבר כוחות ביישובי עוטף עזה ולפרוס לוחמים נוספים באזור. מבחינת הפלסטינים בעזה, החל מהשעה 10 בבוקר, הסעות המוניות יצאו מתוך הרצועה לכיוון הגדר. הפלסטינים טענו כי הפילו רחפן ישראלי שפיזר חומר תבערה מעל אוהלי השיבה מזרחית לג'בליה שבמרכז הרצועה. הכניסות לנחל עוז ולכרם שלום נחסמו ורק התושבים מורשים לעבור.

לאחר תפילות הצהריים באזור הגדר, מתכוונים הפלסטינים לצאת לעימותים נרחבים. עוד מתכננים בעזה: הבערת אלפי צמיגים, שיגור עשרות עפיפוני תבערה, הנחת מטענים על הגדר בחסות ההפגנות, ירי נשק קל לכיוון חיילי צה"ל בגבול ודחיפת נשים וילדים בקו הקדמי לפרוץ את הגדר.

 הפלסטינים חותכים את גדר הגבול מזרחית לבורייג' שבמרכז רצועת עזה
 

הפלסטינים חותכים את גדר הגבול מזרחית לבורייג' (חדשות עשר)

 

בצה"ל לא נותרו אדישים לתוכניות של חמאס. מטוסי חיל האוויר הטילו הבוקר פעם נוספת כרוזים המזהירים את תושבי הרצועה מפני התקרבות לגדר, מניסיון פגיעה בה ומניסיונות לבצע טרור. בכרוז נכתב בצידו האחד - "עזה 2025? - הבחירה בידיכם". בצידו השני נכתבה פנייה לתושבי עזה: "בתקופה האחרונה מנהל חמאס פעילויות אלימות וטרור כנגד מדינת ישראל לאורך גבול ישראל ורצועת עזה. חמאס מסתיר את כישלונותיו הרבים ומסכן את חייכם. בזמן הזה חמאס גונב את כספיכם ובאמצעותו חופר מנהרות על חשבונכם. מגיעים לכם ממשלה יותר טובה ועתיד יותר טוב. צה"ל מזהיר אתכם מהתקרבות לגדר. צה"ל נחוש להגן על אזרחי ישראל וריבונותה מול ניסיונות הטרור של חמאס בחסות הפרות הסדר האלימות, אל תתקרבו לגדר ואל תשתתפו בהצגת חמאס המסכנת אתכם". בד בבד, הפלסטינים טענו הבוקר כי חתכו את גדר המערכת ממזרח לבורייג' שבמרכז הרצועה.

אתמול נמסר מצה"ל כי חמאס מוביל ומתזמן הפרות סדר אלימות מאוד בגבול רצועת עזה זה מספר שבועות, ומנצל אותן לביצוע פעולות טרור בכסות ההמון ולפגיעה בתשתיות הגדר. לפי צה"ל, שליטתו של חמאס באירועים ניכרת בפעולות הסתה גלויה לאלימות, קריאה להגעה לגדר, ארגון לוגיסטי ובשליטה על המתרחש מעמדות שליטה בקרבת גדר המערכת. בימים האחרונים זוהו פעילי חמאס כשהם מפרקים עמדות אלה, לקראת "יום הנכבה". הפעולה מוכיחה כי חמאס מסיר את הרסנים ופועל באופן גלוי על מנת להעצים את הפרות הסדר האלימות.

שלטי תנועה שהוצבו לקראת מעבר השגרירות האמריקנית לירושלים
 

שלטי הכוונה לשגרירות בבירה (חדשות עשר)