שקד לפני העברת השגרירות: טראמפ מלמד את העולם ש"בעל הבית חזר"

שגריר ארה"ב, דיוויד פרידמן, בארוחת בוקר חגיגית: "המקום הזה הוא אור לגויים ואומות העולם שבות לישראל, תחת הובלת ידידתה הקרובה ביותר - ארצות הברית"

  • פורסם ב:
  • 14/05/2018 08:43
  • |
  • עודכן ב:
  • 14/05/2018 12:55
  • |
  • כתבים:
  • החדשות 13

עוברים לבירה: שרת המשפטים, איילת שקד, נשאה הבוקר (שני) דברים באירוע של ארגון  "OU" בירושלים והחמיאה לנשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ. "טראמפ הוא צ'רצ'יל של המאה ה- 21", אמרה שקד, "הוא הפך את מדיניות הכניעה הצ'ימברליינית לאיראן, ומלמד את העולם ש'בעל הבית חזר'".

"מעמדה של ירושלים כבירת ישראל מקבל מהיום והלאה חיזוק משמעותי. העם בישראל, ואני בתוכו, גאה ונרגש עם העברת שגרירות ארה"ב לירושלים, יחד עם יהודֵי העולם כולו. זהו מהלך רב משמעות, הרבה מעבר להצהרה בלבד. זהו צעד חיוני למעמדה הבינלאומי של ישראל, שיש לו ועוד יהיו לו השלכות חשובות על ביצור בטחונה ועל עוצמתה".

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

רוקד כל הדרך למעצר: המעשה הביזארי של הפורץ שהוביל לתפיסתו

תחזית: בבוקר ייתכן גשם מקומי; בהמשך היום התחממות

אום אל פחם: שני נערים בני 16 נפצעו בינוני מירי

איילת שקד באירוע של ארגון OU בירושלים. ארכיון
 

איילת שקד באירוע של ארגון OU בירושלים, לקראת העברת שגרירות ארה"ב לירושלים ( orthodox union)

 

שר החינוך, נפתלי בנט, אמר באותו האירוע: "כל אדם בירושלים, בארה״ב ובישראל מרגיש כעת את ההיסטוריה

נכתבת. אמריקה עשתה את הצעד הראשון, באומץ ובתעוזה, וכעת אנו מצפים מאחרים לעשות כן. מדינות אחרות יכולות להחליט אם הן רוצות להיות חלק מההיסטוריה או להחמיץ את ההיסטוריה. זו החלטה שלהם אבל דבר אחד בטוח - ירושלים כאן כדי להישאר. אני נשאל ב-48 השעות האחרונות מה המחיר שנצטרך לשלם על העברת השגרירות. ובכן, אלו זמנים חדשים. בעבר כדי להשיג שלום הנוסחה הייתה שטחים תמורת שלום וכעת יש נוסחה חדשה - שלום תמורת שלום". השר לענייני ירושלים, זאב אלקין, הוסיף: כשהנשיא טראמפ החליט להעביר את השגרירות, הוא החליט לומר לעולם את האמת".

שגריר ארה"ב בישראל, דיוויד פרידמן, נשא דברים גם כן: "הקרדיט מגיע לרבים, אבל בראש ובראשונה, שום דבר לא היה קורה ללא האומץ והעוצמה של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ. כשטראמפ מסייר ברחבי המדינה, הוא מקבל את התשואות הרמות ביותר על העברת השגרירות מתל אביב לירושלים. יש הערכה לתמיכה של ארה"ב בידידתה הקרובה. המקום הזה הוא אור לגויים - ואומות העולם שבות לישראל, תחת הובלת ידידתה הקרובה ביותר של ישראל, ארה"ב".

 דיוויד פרידמן באירוע של ארגון OU בירושלים, לקראת העברת שגרירות ארה"ב לירושלים
 

דיוויד פרידמן באירוע של ארגון OU בירושלים, לקראת העברת שגרירות ארה"ב לירושלים( orthodox union)

 

קודם לכן, ג'ייסון גרינבלט, השליח המיוחד של נשיא ארצות הברית למזרח התיכון, התייחס בסדרת ציוצים בטוויטר למעבר השגרירות האמריקנית בירושלים. "גם שני עשורים שבהם התעכב המעבר, לא הביאו אותנו להסכם שלום בין ישראל והפלסטינים", כתב גרינבלט. "ירושלים היא מושב הממשלה הישראלית. היא הבית של הפרלמנט הישראלי, של בית המשפט העליון והעיר שבה נמצאים המעונות הרשמיים של ראש הממשלה, נשיא המדינה ומשרדי ממשלה רבים".

גרינבלט טען כי הכרה בירושלים בירת ישראל היא הכרה במציאות. "כפי שהנשיא טראמפ ציין בדצמבר, הכרה בירושלים בירת ישראל היא הכרה במציאות. ישראל היא מדינה ריבונית וכמו כל מדינה ריבונית, יש לה הזכות להכריע מה תהיה בירתה".

שלטי תנועה שהוצבו לקראת מעבר השגרירות האמריקנית לירושלים
 

שלטי תנועה שהוצבו לקראת מעבר השגרירות האמריקנית לירושלים(חדשות עשר )

 

עוד התייחס גרינבלט להשלכות אפשריות על המצב במזרח התיכון בעקבות הצעד ההיסטורי: "העברת השגרירות לא גוררת הינתקות שלנו מהמחויבות להסכם שלום מתמשך. להפך, מדובר בתנאי. ארה"ב ממשיכה לתמוך בשמירת הסטטוס קוו באתרים הקדושים. אנו מחויבים לקידום הסכם בין הצדדים שיוביל לשלום מקיף ומתמשך. בואו נזכור: ירושלים היא הלב של שלוש דתות גדולות כמו גם הבירה של אחת הדמוקרטיות המוצלחות בעולם. זוהי עיר שבה יהודים מתפללים בכותל המערבי, נוצרים צועדים במסלול הויה דולורזה ומוסלמים מתפללים במסגד אל-אקצה. תודה לך הנשיא טראמפ על ההחלטה האמיצה וההיסטורית!", סיכם.

מנגד, ברוסיה נשמעו קולות שחוששים מהמהלך. גורם בקרמלין אמר לסוכנות הידיעות "רויטרס" כי רוסיה מודאגת מכך שמעבר השגרירות יגביר את המתיחות באזור. נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, אמר כי משמעות העברת השגרירות האמריקנית היא ויתורה של ארה"ב על תפקיד המתווכת במזרח התיכון. דובר ראשת ממשלת בריטניה טען כי למדינתו אין תוכניות להעביר את שגרירותה לירושלים וכי בריטניה אינה מסכימה עם החלטת ארה"ב.

היום, כאמור, תיחנך השגרירות האמריקנית החדשה בירושלים. החל מהבוקר צפויים בבירה עומסי תנועה ובהמשך גם שיבושי תנועה וחסימות לפרקי זמן קצרים ונקודתיים בצירי התנועה המובילים מאצטדיון טדי לכיוון השגרירות בארמון הנציב בשל מעבר שיירות המוזמנים.

המשלחת האמריקנית כוללת את שר האוצר סטיב מנוצ'ין, סגן שר החוץ ג'ון סאליבן, יועצו הבכיר של הנשיא ג'ארד קושנר ורעייתו, יועצת הנשיא איוונקה טראמפ, שגריר ארה"ב בישראל דיוויד פרידמן והשליח גרינבלט. 33 שגרירים אישרו הגעה לאירוע, בהם מהמדינות גואטמלה, הונדורס, אוסטריה, הונגריה, רומניה ומדינות רבות מאפריקה. הנשיא טראמפ אמנם לא יגיע לפתיחת השגרירות אך צפוי לשאת ברכה מצולמת, כך אמר ביום שישי בכיר בממשל האמריקני בתדרוך לכתבים.