מנהיג אל-קאעידה, איימן אל-זוואהירי, יוטיוב

אל-קאעידה: "ירושלים ות"א - אדמה מוסלמית שלא ניתן לוותר עליה"

בצל העברת השגרירות האמריקנית לירושלים והמתיחות באזור, מנהיג ארגון הטרור פרסם הקלטה שבה הוא אומר כי אדמות ישראל לא שייכות ליהודים. בריטניה: דאע"ש מתכננים פיגועים

מזרח תיכון מתוח: ארגון אל-קאעידה פרסם אמש (ראשון) הקלטה שבה אומר מנהיגו איימן אל-זוואהירי כי תל אביב היא אדמה מוסלמית כמו ירושלים. לדבריו, מדינות מוסלמיות רבות כוננו קשרים, חלקם סודיים, עם ישראל והכירו בתל אביב או בירושלים המערבית כבירת המדינה "למרות שמדובר באדמה מוסלמית שלא ניתן לוותר עליה ולמסור אותה ליהודים".

בסוכנות הידיעות "רויטרס" נטען כי לא ניתן לאמת את אמיתות ההקלטה. הפעם הקודמת שבה נשמע קולו של אל-זוואהירי הייתה בחודש פברואר, עת קרא לאזרחי מצרים להפיל את ממשלתם.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

חזרה כמנצחת: אחרי הזכייה באירוויזיון - נטע ברזילי נחתה בארץ

תחזית: בבוקר ייתכן גשם מקומי; בהמשך היום התחממות

רוקד כל הדרך למעצר: המעשה הביזארי של הפורץ שהוביל לתפיסתו

בד בבד, נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, גינה הלילה את פיגוע הדקירה בפריז שבו נהרגה שלשום אישה אחת ואמר כי "יש לשנות את תהליך החשיבה לגבי הטרור". טראמפ כתב בחשבון הטוויטר שלו כי "עצוב לראות את הפיגוע בפריז. יגיע הרגע שבו מדינות יצטרכו לפקוח את עיניהן ולראות מה באמת קורה סביבן. השנאה והחולניות האלו אינן מתאימות למדינות שלוות ומצליחות".

מנהיג אל-קאעידה, איימן אל-זוואהירי
 

מנהיג אל-קאעידה, איימן אל-זוואהירי (יוטיוב )

 

מוקדם יותר הלילה, גינה הבית הלבן את אירוע הדקירה. בהודעתו נמסר כי "הפיגוע רק מחזק את נחישות הקהילה הבינלאומית להבסת ארגון דאע"ש. עוד נמסר כי "ארצות הברית עומדת לצד העם הצרפתי וממשלתו נגד מתקפת הטרור האכזרית הזו. נעזור בכל דרך שנוכל".

בתוך כך, ראש סוכנות הביון הבריטית MI5, אנדרו פארקר, אמר אמש כי ארצו צריכה לפעול בשיתוף פעולה ביטחוני הדוק עם האיחוד האירופי למרות פרישתה, זאת כדי למנוע מתקפות נוספות של דאעש. בנאום שנשא בכנס של סוכנויות ביון בגרמניה אמר פארקר כי "פעילי דאע"ש עדיין מתכננים מתקפות מורכבות ורצחניות".

כאמור, המתיחות באזור הגיעה לשיא חדש עם העברת השגרירות האמריקנית לירושלים. אתמול, יממה לפני חניכת השגרירות, נערך טקס קבלת פנים במשרד החוץ למשלחת האמריקנית שנחתה בישראל לקראת המאורע. במהלך הטקס העניק ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אות הוקרה לשגריר דייוויד פרידמן.בנאומו הודה נתניהו לטראמפ על העברת השגרירות לירושלים: "הנשיא טראמפ עשה היסטוריה, אנחנו מעריכים את החלטתו הנועזת להכיר בירושלים כבירת ישראל ולהעביר אליה את השגרירות. תודה לך טראמפ, היחסים בין ישראל וארה"ב מעולם לא היו חזקים ואמיצים יותר".

נוסף לכך, פנה נתניהו למדינות העולם בבקשה מהן להעביר את שגרירויותיהן לירושלים: "קורא למדינות נוספות ללכת בעקבות ארה"ב ולהעביר את שגרירויותיהן לירושלים משום שזה הדבר הנכון לעשות ומשום שזה מקדם את השלום". עוד הודה ראש הממשלה הישראלי לג'ארד קושנר ולאשתו איוונקה טראמפ על בואם לטקס: "מאושרים מהנוכחות שלכם, תודה שעמדתם לצד ישראל ולצד האמת".