העיר הפיליפינית מאראוי שנכבשה על ידי דאעש, חדשות עשר

למרות סיום הקרבות מול דאע"ש - לתושבי מראווי אין לאן לחזור

הצבא הפיליפיני השתלט על העיר המוסלמית הגדולה במדינה, לאחר שנכבשה ע"י גורמי אסלאם קיצוני. עם זאת, הלחימה הרסה את התשתיות והמבנים - והתושבים פונו למחנות פליטים

בחודש מאי אשתקד השתלטו שני ארגונים אסלאם קיצוני על העיר מאראווי שבדרום הפיליפינים. במאראווי, שנחשבת לעיר המוסלמית הגדולה במדינה, חיים כמאתיים אלף תושבים והיא שוכנת באי מינדנאו שבו חיים קרוב ל-20 מיליון אזרחים. שני הארגונים שנכנסו לעיר משתייכים לדאע"ש, כשהמוכר יותר הוא אבו סייף בהנהגת אינסילון הפילון.

מאז ההשתלטות עלה הויכוח האם ארגון המדינה האסלאמית אכן נותן תמיכה לוגיסטית לאבו סייף או שהפילון משתמש במותג "דאע"ש" כדי להנחיל את תפיסת עולמו הדתית. הפעולות שלו מאז ההשתלטות על העיר היו אלימות מאוד, כשהוא אחראי על רציחתם של כמה כמרים שניהלו את הכנסיות המעטות בעיר ועל חטיפתם של מתנגדים לרעיונותיו.

עוד כתבות בחדשות עשר >>

לקראת שבוע מתוח: חמאס בנקודת שבר - ומתכנן אירוע אלים המוני

הראשונה בארץ: אונ' חיפה תעסיק עובדי ניקיון בהעסקה ישירה

גבורה לצד כאב: האלבום הנדיר ממלחמת ששת הימים יוצא לאור

 העיר הפיליפינית מאראוי שנכבשה על ידי דאעש

העיר הפיליפינית מאראוי שנכבשה על ידי דאעש (חדשות עשר)

 

נשיא הפיליפינים רודריגו דוטרטה שהבטיח להחזיר את האי לשליטת המדינה אמר בשעתו כי "הטרוריסטים הם אמנם חיות, אך אם רוצים הוא גם יכול להיות חיה. תנו לי אחד כזה עם מלח וחומץ ואוכל את הכבד שלו". לאחר הדברים הלוחמניים האלה הצליח הצבא הפיליפיני לחסל את הפילון בחודש אוקטובר ולהכריז על כיבוש האי מחדש. עם זאת, עדיין יש במקום כיסי התנגדות לא מעטים שמונעים חזרה לשגרה.

.

למרות חיסולו של הפילון וההשתלטות המחודשת של המדינה, תושבי העיר נותרו חסרי בית. המאבק בין הצבא לארגוני האסלאמים הרס את התשתיות והמבנים בעיר עד כדי כך שהם לא ניתנים לשיקום. בעקבות זאת, כל תושבי מאראווי עברו למחנות פליטים עם תנאי תברואה קשים מאוד ותופעות פשיעה שהרימו את ראשן. הממשלה אפשרה לתושבים להיכנס לבתיהם, אך רק כדי לקחת חפצים שהותירו מאחור במנוסתם ולא כדי לחזור ולהתגורר בהם. מנגד דוטרטה כבר פנה לחברות סיניות כדי שיבנו מחדש את העיר, ובכך הוא מקווה לחזק את הברית עם האימפריה האסיאתית הגדולה ואת היחסים האישיים עם נשיאה שי ג'ינפינג.