טראמפ ואבו מאזן בפגישה בבית הלבן, רויטרס

הערכה: למרות הנתק עם הפלסטינים – ארה"ב תציג את תוכנית השלום

בוושינגטון עדיין מתלבטים מתי, אם בכלל, להניח על השולחן את תוכנית הבית הלבן להסכם בין ישראל לפלסטינים • בכיר בבית הלבן: מדיניות טראמפ מקרבת בין ישראל לעולם הערבי

תוכנית השלום האמריקנית: על פי הערכות בוושינגטון, ממשל הנשיא האמריקני דונלד טראמפ יציג את התוכנית להסדר בין ישראל והפלסטינים. זאת למרות הנתק בין הממשל האמריקני, על רקע ההכרה בירושלים בירת ישראל והעברת השגרירות לירושלים, בטקס חגיגי שייערך מחר (שני).


בתוך כך, בכיר בבית הלבן אמר לחדשות עשר כי מדיניות טראמפ, למרות העיכוב בהצגת תוכנית השלום, מצליחה לקרב בין ישראל לעולם הערבי. לטענתו, ניתן לראות כי המדיניות מאז השבעת הנשיא, לפני 15 חודשים, מקרבת בין ישראל למדינות המפרץ – סעודיה, איחוד האמירויות ובחריין.

 טראמפ ואבו מאזן בפגישה בבית הלבן
 

טראמפ ואבו מאזן בפגישה בבית הלבן (רויטרס)

 

מוקדם יותר פורסם לראשונה בחדשות עשר כי ראש הממשלה בנימין נתניהו נועד עם ג'ארד קושנר, יועצו וחתנו של טראמפ שהגיע לטקס העברת השגרירות. בפגישה נכחו גם, מהצד הישראלי השגריר בוושינגטון רון דרמר, ומהצד האמריקני השגריר בישראל דיוויד פרידמן ושליח טראמפ לתהליך השלום ג'ייסון גרינבלט.

נושא הפגישה היה תוכנית השלום האמריקנית, "עסקת המאה" שבממשל טראמפ מתלבטים מתי ואם בכלל להניח אותה על השולחן. הפלסטינים עושים כל שביכולתם על מנת להבהיר לאמריקנים כי אם תוצג תוכנית היא תידחה על הסף מצדם. בבית הלבן עדיין מתלבטים אם להעביר לצדדים את התוכנית למרות ההתנגדות הפלסטינית.

נתניהו ואבו מאזן (ארכיון)
 

נתניהו ואבו מאזן (רויטרס)

 

על פי דיווח לפני כחודש וחצי, מפי מקורות דיפלומטיים מערביים בעיתון הערבי "אל-חיאת" הרואה אור בלונדון, הצוות המדיני של טראמפ החליט לדחות את הצגת התוכנית למועד לא ידוע. המקורות ייחסו את הדחייה לרצונו של הצוות לגבש עסקה שמקובלת על כל הצדדים. לדבריהם, הם זקוקים לזמן לימוד ועיון נוסף על מנת להתקדם עם התוכנית.

המקורות הדיפלומטיים הוסיפו כי סיבה משמעותית נוספת לדחייה היא סירובו של אבו מאזן לקבל כל תוכנית אמריקנית, וכי בפועל יו"ר הרשות מבצע החרמה מוחלטת כנגד הנשיא האמריקני וממשלו. "לא ניתן לכפות את התוכנית על הפלסטינים בכוח" צוטטו המקורות בעיתון, "מן ההכרח שקודם הפלסטינים והישראלים יקבלו את התוכנית ורק לאחר מכן יצטרפו אליהם צדדים ערביים נוספים".

בעיתון "ניו יורק טיימס" דווח לפני כחודשיים כי התוכנית נמצאת בשלבים האחרונים לקראת סיומה - כך אמרו לעיתון שלושה גורמים בכירים בממשל האמריקני. השלושה מסרו כי האתגר המשמעותי ביותר הוא האופן שבו תוצג התוכנית כך ששני הצדדים לא ידחו אותה. אחד מעוזריו של טראמפ תיאר לעיתון את המסמך ואת נספחיו, ועל פי דבריו באלו יהיו הצעות לפתרון כל הסוגיות המרכזיות הנתונות במחלוקת בין הצד הישראלי לפלסטיני – גבולות, ביטחון, פליטים והמעמד של ירושלים. עוד הוסיף ואמר כי ההנחה היא שגם הצד הישראלי וגם הצד הפלסטיני ימצאו בתוכנית הן תכנים שירצו לקיים, והן כאלו שיהיו מעוניינים לדחות.

פרט לנתק מול הפלסטינים, עוד גורם שצוות תוכנית השלום של טראמפ לוקח בחשבון, הפעם לגבי הצד הישראלי, הוא חקירות השחיתות נגד נתניהו. לפי "הניו יורק טיימס", נתניהו עלול לקרוא להקדמת הבחירות בניסיון לנצח ולהבטיח את המשך תפקידו. העיתון ציין כי קיימת סבירות גבוהה שהבעיות המשפטיות שלו יגרמו לו לא לערוך ויתורים לצד הפלסטיני, כדי לא לאבד את אופי ובסיס המשילות הימני שלו במפה הפוליטית.