לקראת שבוע מתוח: חמאס בנקודת שבר - ומתכנן אירוע אלים המוני

ארגון הטרור בעזה חווה חוסר הצלחה ופונה להסלמה בשביל הישג תודעתי. עם זאת, קיים מצידו חשש שההמונים לא יגיעו. צה"ל בהיערכות ליותר מ-100 אלף מפגינים ברצועה • פרשנות

ארגון חמאס חווה חוסר הצלחה ברצועת עזה, למרות כל ההפגנות ההמוניות האחרונות. הוא רוצה להפתיע את ישראל, ולהביא ב"יום הנכבה" איזשהו הישג תודעתי, בדומה לצמיגים הבוערים, הרחפנים ועפיפוני התבערה. בשלב זה, חמאס נמצא במצוקה, בעיקר מאחר וההפגנות הביאו פחות אנשים ממה שהיו רוצים בארגון. אחת מהשאלות הנשאלות היא - מה יהיה בגדה באירועי "יום הנכבה" והאם המצב ברצועה יקרין לגדה?

בתקופה האחרונה, הפלסטינים נמצאים באחת מנקודות השפל שלהם. סעודיה ומדינות ערב לא מתייחסות בכלל לאירועים האחרונים. הפלסטינים עומדים לבד, ויש הרבה משפחות וחמולות בשטחים שאומרות כי לא יוציאו את ילדיהם להפגנות הללו. זה לא מבשר טובות מבחינת ישראל, כי חמאס יחפשו טריק או הפתעה כדי להשפיע על ישראל.

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

למי חייבת ממשלת ישראל תודה על העברת השגרירות לירושלים?

חשד לחיסול ביפו: בן 22 נורה למוות - הרקע ככל הנראה פלילי

מבשרת ציון: תינוק של בן שנה מת מטביעה בגיגית מים

עימותים ברצועת עזה במסגרת צעדת השיבה
 

עימותים ברצועת עזה במסגרת צעדת השיבה(חדשות עשר )

 

זהו יום הדין של חמאס. ההכנות של חמאס לקראת מחר כוללות הסתה פרועה כדי לרתום עשרות אלפי פלסטינים להגיע ולחצות את הגדר. בתקשורת הפלסטינית, במיוחד ברצועת עזה, ניתן לראות שמדובר מבחינתם באירוע לאומי שכולם צריכים להשתתף בו. כולם רוצים להגיע, יש הסעות וכסף שמושקע בהפגנות ויש ארגון של האירוע. חמאס רוצה להביא 200-100 אלף איש באמצעות הסתה. מטרתם היא חדירה המונית של פלסטינים לתוך שטח ישראל. כלומר, לקחת כמה מאות פלסטינים, לנסות להחדיר אותם לישראל ואז לחזור חזרה לרצועה - שוב ושוב.

בעקבות התוכניות וההכנות, צמרת צה"ל מוטרדת מאוד. כל הצבא הסדיר הולך להיות בשטח גם ביהודה ושומרון וגם בעזה, אך העיניים הם בעיקר לכיוון הרצועה. היערכות צה"ל כוללת פריסה מוגברת של מספר גדודים לוחמים בגבול עזה, יחידות מיוחדות, כוחות איסוף מודיעיניים וצלפים. כמו כן, יתוגבר פיקוד המרכז במספר גדודים לוחמים וצוותי איסוף מודיעין. בצה"ל מסתכלים על מה שקרה ב-30 במארס, ביום האדמה, כתסריט של מה שצפוי מחר, הפגנות המונים, בחסותן ינסו לפרוץ לישראל גם אנשי כוח "נוחבא" של חמאס, לנסות לחטוף חיילים בתוך תהלוכה כזאת.

בתוך הכוח של המפגינים מזהים קבוצות שתודרכו להצית ציוד ועמדות בצד הישראלי, וכאמור, היערכות לכניסה משמעותית לשטח ישראל. בצה"ל אומרים שהציפייה היא לסדר גודל של למעלה מ-100 אלף איש שישתתפו באירועים.

 שבוע מתוח
 

שבוע מתוח(רויטרס, Getty Images )

 

אלוף פיקוד הדרום, אייל זמיר, שוחח עם ראשי הרשויות בעוטף, והעביר להם מסר: "אתם יכולים להיות רגועים, צה"ל פרוס כאן בכוחות מתוגברים ויעשה כל שנדרש כדי למנוע חצייה של הגדר". האלוף אייל זמיר ביקש מראשי הרשויות להעביר לתושבים שלא להגיע לאזורי החיכוך ולתת לצה"ל לפעול. לפחות בשלב הזה, ראשי הרשויות לא הונחו להיערך לירי רקטי וההבנה שלהם לאחר השיחה היא שהאירועים צפויים להישאר בסמוך לגדר".

בתוך כך, ג'ייסון גרינבלט, שליחו המיוחד של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ למזרח התיכון, תקף את פעולות חמאס בחשבון הטוויטר שלו וכתב כי "עפיפונים עם פצצות ובקבוקי תבערה המחוברים אליהם אינם 'הפגנות לא אלימות' - זה פשוט טרור. חמאס אחראי והופך את המצב גרוע יותר עבור הפלסטינים בעזה". 

כרוז אזהרה של צה"ל
 

כרוז אזהרה של צה"ל (דובר צה"ל)

 

אתמול נמסר מצה"ל נמסר כי חמאס מוביל ומתזמן הפרות סדר אלימות מאוד בגבול רצועת עזה זה מספר שבועות, ומנצל אותן לביצוע פעולות טרור בכסות ההמון ולפגיעה בתשתיות הגדר. לפי צה"ל, שליטתו של חמאס באירועים ניכרת בפעולות הסתה גלויה לאלימות, קריאה להגעה לגדר, ארגון לוגיסטי ובשליטה על המתרחש מעמדות שליטה בקרבת גדר המערכת. בימים האחרונים זוהו פעילי חמאס כשהם מפרקים עמדות אלה, לקראת "יום הנכבה". הפעולה מוכיחה כי חמאס מסיר את הרסנים ופועל באופן גלוי על מנת להעצים את הפרות הסדר האלימות.

לקראת האירועים הטיל צה"ל באמצעות מטוסים, כרוזי אזהרה מהתקרבות לגדר, מניסיון פגיעה בה ומניסיונות לבצע טרור. בכרוז נכתב בצידו האחד - "עזה 2025? - הבחירה בידיכם". בצידו השני נכתבה פנייה לתושבי עזה: "בתקופה האחרונה מנהל חמאס פעילויות אלימות וטרור כנגד מדינת ישראל לאורך גבול ישראל ורצועת עזה. חמאס מסתיר את כישלונותיו הרבים ומסכן את חייכם. בזמן הזה חמאס גונב את כספיכם ובאמצעותו חופר מנהרות על חשבונכם. מגיעים לכם ממשלה יותר טובה ועתיד יותר טוב. צה"ל מזהיר אתכם מהתקרבות לגדר. צה"ל נחוש להגן על אזרחי ישראל וריבונותה מול ניסיונות הטרור של חמאס בחסות הפרות הסדר האלימות, אל תתקרבו לגדר ואל תשתתפו בהצגת חמאס המסכנת אתכם".