למי חייבת ממשלת ישראל תודה על העברת השגרירות לירושלים?

ממשל טראמפ חוגג את העברת שגרירות ארה"ב, יוזמה שהחלה למעשה כבר לפני שלושה עשורים - נשיאים אמריקנים רבים הבטיחו, אך בחרו שלא לעשות את המעבר. מה עיכב את המהלך?

הממשל האמריקני כולו חוגג את העברת השגרירות האמריקנית לירושלים ואת הביצוע של יוזמה שהחלה כבר לפני שלושה עשורים, אך לא התממשה עד היום.

בראש ובראשונה, ישראל ממשלת ישראל חייבת תודה לנשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, שקיבל החלטה ששלושה נשיאים אמריקנים נמלטו ממנה. אך אם מעמיקים בנושא, מגלים שכבר בשנות ה-80 החלו ליזום הרעיון וללחוץ שוושינגטון תכיר בירושלים בירת ישראל.

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

מבשרת ציון: נקבע מותו תינוק של בן שנה שטבע בגיגית מים

כפי שפורסם בחדשות עשר: המדינה ערערה לעליון על זיכוי אלון חסן

אסון השיטפון בערבה: המשטרה המליצה להאשים את המדריך בהריגה

הראשונים שהחלו לדחוף בקפיטול את הקונספט של הכרה בירושלים בירה היו אנשי השדולה הפרו-ישראלית ליחסי ארה"ב-ישראל, אייפא"ק. בתחילת שנות -90, בעת משבר הערבויות בין ממשלת יצחק שמיר לממשל ג'ורג' בוש האב, מועמד צעיר בשם ביל קלינטון, דמוקרט, חיפש דרך להתבלט. הוא המועמד הראשון לנשיאות שהבטיח שהשגרירות תעבור לירושלים.

 נשיא ארה"ב דונלד טראמפ וראש הממשלה בנימין נתניהו במוזיאון ישראל בירושלים
 

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ וראש הממשלה בנימין נתניהו במוזיאון ישראל בירושלים(רויטרס)

 

אבל בתקופת קלינטון מתחיל תהליך השלום וגם ממשלתו של יצחק רבין לא נלהבת במיוחד מיוזמה חדשה בוושינגטון - חוק בקונגרס שמחייב את העברת השגרירות. מי שדחף לחוק היו הרפובליקנים, אייפא"ק וכמובן שני פוליטיקאים מהליכוד - בנימין נתניהו וראש עיריית ירושלים, אהוד אולמרט. 

לבסוף, ב-1995 עובר החוק שאומר שהשגרירות עוברת, אבל הנשיא יכול לעכב את המעבר בחתימתו. כול הנשיאים מאז, קלינטון, בוש הבן וברק אובמה, מעכבים. כולם מבטיחים להעביר, אבל כולם גם רוצים לתווך בין ישראל לפלסטינים וזה - לדעתם - לא הולך יחד.

טראמפ גם מבטיח, אלא שהוא ממנה את דיוויד פרידמן לשגריר, איתות לכך שיקיים. בתחילה, הבית הלבן אומר שהעברת השגרירות אינה על סדר היום, טראמפ מבקר בארץ ולא מבטיח, ואז, פחות משנה וחצי בתפקיד, זה קורה. טראמפ מחליט על ההעברה, הפלסטינים מודיעים שהבית הלבן לא מתווך יותר, שמבחינתם אין תוכנית שלום וקוטעים את מגעיהם איתו - והשגרירות עוברת, מחר.

 ג'ארד קושנר בנתב"ג
 

ג'ארד קושנר בנתב"ג(רויטרס)

 

למרות שטראמפ לא יגיע לאירוע פתיחת השגרירות, הוא צפוי לשאת ברכה מצולמת, כך אמר בכיר בממשל האמריקני בתדרוך לכתבים. עוד אמר הבכיר כי ההחלטה לפתוח את השגרירות היא "בראש ובראשונה אינטרס אמריקני. הישראלים כמובן רצו בכך, אבל עשינו זאת כי זה אינטרס. לא היה 'תן וקח' לגבי ההחלטה". הבכיר הוסיף: "מוקדם מדי למדוד תגובות. בטווח הארוך זה יוצר הזדמנות ופלטפורמה להמשיך בתהליך השלום על בסיס מציאות ולא פנטזיה". לפי הבית הלבן, מצבת העובדים של השגרירות לאחר פתיחתה תכלול 50 אנשי צוות.

המבנה, שנמצא על הקו הירוק בדיוק, משמש כבר עשרות שנים את הממשל האמריקני. בשלב הראשון יעבור באופן סמלי השגריר ושלושה מעוזריו. הוא לא יפעל משם באופן יום יומי, אבל בשנים הקרובות כל האלמנטים של השגרירות יעברו למבנה החדש.

חגיגות העברת השגרירות החלו כבר היום, עם טקס קבלת פנים במשרד החוץ, בהשתתפות האורחים האמריקניים ובכירי ממשלת ישראל. טקס פתיחת השגרירות יחל מחר בשעה 16:00 וצפוי להימשך כשעה וחצי. בטקס תשתתף משלחת שהגיעה מארה"ב בראשות שר האוצר סטיב מנוצ'ין. שני משתתפים בולטים נוספים הם בתו של טראמפ, איוונקה, ובעלה ויועצו של הנשיא, ג'ארד קושנר. במהלך הטקס יישאו נאומים ראש הממשלה נתניהו וג'ארד קושנר.