נתניהו למשלחת האמריקנית: "העברת השגרירות מקדמת את השלום"

רה"מ נאם בטקס קבלת הפנים לקראת פתיחת השגרירות, בנוכחות שר האוצר של ארה"ב, חתנו של טראמפ, בתו ודיפלומטים בכירים. מנוצ'ין: "ישראל חוגגת 70 שנים של חופש ודמוקרטיה"

טקס קבלת פנים במשרד החוץ למשלחת האמריקנית שנחתה בישראל נערך היום (ראשון), לקראת פתיחת שגרירות ארה"ב בירושלים מחר. במהלך הטקס העניק ראש הממשלה בנימין נתניהו אות הוקרה לשגריר דייוויד פרידמן.


במהלך נאומו הודה נתניהו לטראמפ על העברת השגרירות לירושלים: "הנשיא טראמפ עשה היסטוריה, אנחנו מעריכים את החלטתו הנועזת להכיר בירושלים כבירת ישראל ולהעביר אליה את השגרירות. תודה לך טראמפ, היחסים בין ישראל וארה"ב מעולם לא היו חזקים ואמיצים יותר".
 

בנוסף, פנה נתניהו למדינות העולם בבקשה מהן להעביר את שגרירויותיהן לירושלים: "קורא למדינות נוספות ללכת בעקבות ארה"ב ולהעביר את שגרירויותיהן לירושלים משום שזה הדבר הנכון לעשות ומשום שזה מקדם את השלום". עוד הודה ראש הממשלה הישראלי לג'ארד קושנר ולאשתו איוונקה טראמפ על בואם לטקס: "מאושרים מהנוכחות שלכם, תודה שעמדתם לצד ישראל ולצד האמת".
 

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

מבשרת ציון: תינוק בן שנה טבע בגיגית מים; מצבו אנוש

11 נהרגו בפיגוע באינדונזיה; המחבלים - אב, אם וארבעת ילדיהם

כפי שפורסם בחדשות עשר: המדינה ערערה לעליון על זיכוי אלון חסן

בני הזוג נתניהו עם המשלחת האמריקנית
 

בני הזוג נתניהו עם המשלחת האמריקנית (אבי אוחיון/לע"מ)

 

המשלחת האמריקנית כוללת את שר האוצר סטיב מנוצ'ין, סגן שר החוץ ג'ון סאליבן, יועצו הבכיר של הנשיא ג'ארד קושנר ורעייתו, יועצת הנשיא איוונקה טראמפ, שגריר ארה"ב בישראל דיוויד פרידמן, והשליח המיוחד לתהליך השלום הישראלי-פלסטיני ג'ייסון גרינבלט. 33 שגרירים אישרו הגעה לאירוע, בהם מהמדינות גואטמלה, הונדורס, אוסטריה, הונגריה, רומניה ומדינות רבות מאפריקה.

בהמשך הטקס נשא דברים גם ג'ון סאליבן, סגן שר החוץ האמריקני, והביע תמיכה בהכרזת נתניהו כי העברת השגרירות תורמת לשלום: "כבוד גדול בשבילי להיות כאן ולהנהיג את המשלחת של טראמפ באירוע ההיסטורי הזה", אמר סאליבן. "אני רוצה להביע את הערכתי למשרד החוץ שעזר לנו ליישם את רצון טראמפ. מחר תהיה חגיגה אף יותר גדולה. זה רק מתאים שנוסיף עוד אבן פינה לתאריך ההיסטורי הזה - 70 שנה למדינת ישראל. העברת השגרירות הכרחית ליצירת מפת דרכים לשלום בעולם".

שר האוצר מנוצ'ין אמר כי פתיחת השגרירות היא "סימן לידידות החזקה ושיתוף הפעולה בין המדינות שלנו". לדבריו, "זה סמלי שאנו עושים זאת ביום הולדת ה-70 למדינת ישראל - 70 שנים של חופש ודמוקרטיה. החוק קבע ששגרירות ארה"ב צריכה להיות בירושלים, אך במשך 20 שנה ההבטחה הזו לא התקיימה. טראמפ הצליח לקיים את ההבטחה וכתוצאה מהמנהיגות שלו אנו עומדים כאן".

טרם הטקס, נתניהו נפגש בלשכתו עם ג'ארד קושנר והשליח למזרח התיכון, ג'ייסון גרינבלט. הנושא המרכזי בו דנו היה תוכנית השלום האמריקנית שגיבושה הסתיים והאמריקנים מתלבטים מתי ואם בכלל להשיק אותם.

 ג'ארד קושנר בנתב"ג
 

ג'ארד קושנר בנתב"ג(רויטרס)

 

"אנחנו הולכים השבוע להתברך בדבר היסטורי באמת, וזו ההחלטה של המעצמה הגדולה ביותר בעולם, ידידתנו ארצות הברית, להעביר את השגרירות שלה לכאן", אמר נתניהו בפתח ישיבת הממשלה הבוקר. "הנשיא טראמפ הבטיח להכיר בירושלים כבירת ישראל - עשה זאת. הבטיח להעביר את השגרירות האמריקנית – עושה זאת. כמובן שכולנו נחגוג את היום הזה מחר, זו ממש חגיגה. לאחר מכן יבואו גם שתי שגרירויות נוספות, גואטמלה ופרגוואי, ונוספות בדרך.

איוונקה טראמפ, בתו של נשיא ארה"ב כתבה בטוויטר: "לכבוד הוא לי להצטרף למשלחת המייצגת את הנשיא, הממשל, והעם האמריקני בטקס לפתיחת השגרירות בירושלים. נתפלל למען הברית הישראלית-אמריקנית ולמען השלום".

ג'ייסון גרינבלאט התייחס גם הוא בטוויטר לאירוע הפתיחה: "זהו כבוד חד-פעמי להיות חלק מהמשלחת הנשיאותית לפתיחת שגרירות ארה"ב בירושלים. מחר הנשיא יקיים את הבטחתו: השגרירות תיפתח".

 שגריר ארה"ב בישראל, דיויד פרידמן
 

יקבל אות הוקרה, שגריר ארה"ב בישראל, דיויד פרידמן(חדשות עשר )

 

הנשיא לא יגיע לפתיחת השגרירות אך ישא ברכה מצולמת. כך אמר ביום שישי בכיר בממשל האמריקני בתדרוך לכתבים. עוד אמר הבכיר כי ההחלטה לפתוח את השגרירות היא "בראש ובראשונה אינטרס אמריקני. הישראלים כמובן רצו בכך, אבל עשינו זאת כי זה אינטרס. לא היה 'תן וקח' לגבי ההחלטה". הבכיר הוסיף: "מוקדם מדי למדוד תגובות. בטווח הארוך זה יוצר הזדמנות ופלטפורמה להמשיך בתהליך השלום על בסיס מציאות ולא פנטזיה". לפי הבית הלבן, מצבת העובדים של השגרירות לאחר פתיחתה תכלול 50 אנשי צוות.

עד השעה 21:00 יחסמו לתנועת כלי רכב הרחובות הבאים וכן הצירים המובילים אליהם : בן צבי, בצלאל, המלך גורג, הלל, יפו, כיכר צה"ל, חיים בר לב, סולטאן סולימאן, דרך יריחו, כביש העופל. בשעות 20:00-15:00 לערך תפעל הרכבת הקלה בשני מסלולים: מתחנת הר הרצל ועד תחנה מרכזית; ומתחנת חיל האוויר ועד תחנת שער שכם. בשעות אלה לא יתקיים שירות בין התחנה המרכזית לתחנת שער שכם.

מחר, לרגל טקס הפתיחה של השגרירות האמריקנית, במעמד בכירי ממשל מארה"ב ואורחים רבים נוספים, ייחסמו לתנועה החל משעות הבוקר הרחובות שסובבים את מתחם הקונסוליה האמריקנית, שתהפוך למתחם השגרירות הזמני: דוד פלוסר, כפר עציון, ים המלח, משה אריה קורץ, קלוזנר וזיגפריד מוזס. המשטרה תאפשר רק לתושבי הרחובות הללו לנוע בהם.