בחסות ההפגנות: צה"ל זיהה תכנון של חמאס לחטוף חיילים לעזה

לקראת השבוע המתוח ו"יום הנכבה", בצה"ל נערכים להפרות הסדר האלימות בגבול הרצועה, ומזהים בין השאר כוונות לשריפת כלים הנדסיים ופגיעה בתשתיות ביטחוניות על הגדר

לקראת "יום הנכבה" בשלישי הקרוב, במערכת הביטחון נערכים לעשרות אלפי משתתפים בהפרות הסדר האלימות בגבול עזה. בין השאר מזהים בצה"ל כוונות לחטיפת חיילים בחסות ההפגנות בגדר, שריפת כלים הנדסיים ופגיעה בתשתיות על הגדר. באם יפגעו תשתיות בטחוניות, צה"ל נערך לפגיעה הדדית בתשתיות בתוך רצועת עזה.

בתוך כך, מצה"ל נמסר היום (ראשון) כי חמאס מוביל ומתזמן הפרות סדר אלימות מאוד בגבול רצועת עזה זה מספר שבועות, ומנצל אותן לביצוע פעולות טרור בכסות ההמון ולפגיעה בתשתיות הגדר.

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

מבשרת ציון: תינוק בן שנה טבע בגיגית מים; מצבו אנוש

כפי שפורסם בחדשות עשר: המדינה ערערה לעליון על זיכוי אלון חסן

לפני העברת השגרירות: נתניהו והיועץ הבכיר קושנר נועדים בי-ם

לפי צה"ל, שליטתו של חמאס באירועים ניכרת בפעולות הסתה גלויה לאלימות, קריאה להגעה לגדר, ארגון לוגיסטי ובשליטה על המתרחש מעמדות שליטה בקרבת גדר המערכת. בימים האחרונים זוהו פעילי חמאס כשהם מפרקים עמדות אלה, לקראת יום ה"נכבה". הפעולה מוכיחה כי חמאס מסיר את הרסנים ופועל באופן גלוי על מנת להעצים את הפרות הסדר האלימות.

כרוז אזהרה של צה"ל
 

כרוז אזהרה של צה"ל(דובר צה"ל)

 

היערכות צה"ל כוללת פריסה מוגברת של מספר גדודים לוחמים בגבול עזה, יחידות מיוחדות, כוחות איסוף מודיעיניים וצלפים. כמו כן, יתוגבר פיקוד המרכז במספר גדודים לוחמים וצוותי איסוף מודיעין. במסגרת ההערכות לשבוע זה הופסקו אימוני הכוחות הלוחמים הסדירים, ומירב המאמצים יופנו להתמודדות עם הפרות הסדר האלימות.

כמו כן, לפני זמן קצר הטיל צה"ל באמצעות מטוסים, כרוזי אזהרה מהתקרבות לגדר, מניסיון פגיעה בה ומניסיונות לבצע טרור. בכרוז נכתב בצידו האחד - "עזה 2025? - הבחירה בידיכם". בצידו השני נכתבה פנייה לתושבי עזה: "בתקופה האחרונה מנהל חמאס פעילויות אלימות וטרור כנגד מדינת ישראל לאורך גבול ישראל ורצועת עזה. חמאס מסתיר את כישלונותיו הרבים ומסכן את חייכם. בזמן הזה חמאס גונב את כספיכם ובאמצעותו חופר מנהרות על חשבונכם. מגיעים לכם ממשלה יותר טובה ועתיד יותר טוב. צה"ל מזהיר אתכם מהתקרבות לגדר. צה"ל נחוש להגן על אזרחי ישראל וריבונותה מול ניסיונות הטרור של חמאס בחסות הפרות הסדר האלימות, אל תתקרבו לגדר ואל תשתתפו בהצגת חמאס המסכנת אתכם".

 שבוע מתוח

(רויטרס, Getty Images )

 

"חמאס אחראי לכל מה שקורה ברצועה וממנה ולאור זאת מוטלת עליו האחראיות הכוללת לאירועים ולהשלכותיהם. צה"ל לא יאפשר פגיעה בביטחון אזרחי ישראל ובתשתיות ההגנה שלה ויממש את חובת ההגנה על אזרחי ישראל", נמסר מצה"ל.

שליח הנשיא האמריקני, דונלד טראמפ, למזרח התיכון, ג'ייסון גרינבלט הפנה אצבע מאשימה גם הוא כלפי חמאס, וכתב בחשבון הטוויטר שלו: "בזמן שהעולם מנסה להקל על הסבל ההומניטרי של הפלסטינים בעזה, המתפרעים של חמאס הורסים ושורפים את נקודת המעבר ההומניטרית המרכזית - מתי יבחינו שחמאס משמיד את מה שיכול היה להיות אזור עירוני משגשג? שלום הוא הסיכוי היחיד לעתיד".

 קבוצת פלסטינים מנסה לפגוע בגדר המערכת
 

קבוצת פלסטינים מנסה לפגוע בגדר המערכת( אל-ג'זירה)

 

לאחר שצה"ל חשף והשמיד אתמול עוד מנהרה התקפית של חמאס מכיוון הרצועה, בבירה חוגגים היום את יום ירושלים, שיהיה הראשון בשורת אירועים במשך השבוע לקראתם תגבר צה"ל את כוחותיו. מחר תפתח שגרירות ארה"ב בישראל ובשלישי, כאמור, יציינו הפלסטינים את "יום הנכבה". ברביעי תיפתח שגרירות גואטמלה בירושלים ובשישי הראשון של צום הרמדאן תיערך "תהלוכת השיבה".

מקורות בתנועת חמאס מסרו לעיתון "אל-חיאת" כי התנועה ביקשה מכל חבריה להגיע לאזורי העימותים לאורך הגבול בימים שני ושלישי. בעיתון דווח כי הם צופים שכמאה אלף איש חברי התנועה ותומכיה ייענו לקריאות ויגיעו להפגין. קריאות מסוג זה נעשו גם על ידי הג'יהאד האסלאמי ופלגים נוספים בעזה. 700 אלף איש צפויים להגיע בימים הללו להפגנות מול גדר המערכת, כך נכתב בעיתון.