לפני העברת השגרירות: נתניהו והיועץ הבכיר קושנר נועדו בי-ם

פרסום ראשון: ראש הממשלה נפגש בלשכתו עם יועצו של נשיא ארה"ב טראמפ, לקראת הטקס הרשמי במשרד החוץ. נתניהו בישיבת הממשלה: "מתברכים השבוע בדבר היסטורי באמת"

פרסום ראשון: ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש היום (ראשון) בלשכתו עם ג'ארד קושנר, יועצו הבכיר של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ. זאת, לאחר הגעת המשלחת האמריקנית לישראל לכבוד פתיחת שגרירות ארה"ב בירושלים מחר, וטקס ההוקרה לשגריר דייוויד פרידמן.

המשלחת כוללת את שר האוצר סטיב מנוצ'ין, סגן שר החוץ ג'ון סאליבן, יועצו הבכיר של הנשיא קושנר ורעייתו, יועצת הנשיא איוונקה טראמפ, שגריר ארה"ב בישראל דיוויד פרידמן, והשליח המיוחד לתהליך השלום הישראלי-פלסטיני ג'ייסון גרינבלט. 33 שגרירים אישרו הגעה לאירוע, בהם מהמדינות גואטמלה, הונדורס, אוסטריה, הונגריה, רומניה ומדינות רבות מאפריקה. משרד החוץ של ספרד אישר את הדיווחים בנוגע לכך שדיפלומטים מספרד, בריטניה צרפת ואיטליה לא יגיעו.

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

אסון השיטפון בערבה: המשטרה המליצה להאשים את המדריך בהריגה

מכת מדינה בהודו: שלוש נערות נאנסו ונשרפו בחיים בתוך כשבוע

11 נהרגו בפיגוע באינדונזיה; המחבלים - אב, אם וארבעת ילדיהם

"אנחנו הולכים השבוע להתברך בדבר היסטורי באמת, וזו ההחלטה של המעצמה הגדולה ביותר בעולם, ידידתנו ארצות הברית, להעביר את השגרירות שלה לכאן", אמר נתניהו בפתח ישיבת הממשלה. "הנשיא טראמפ הבטיח להכיר בירושלים כבירת ישראל - עשה זאת. הבטיח להעביר את השגרירות האמריקנית – עושה זאת. כמובן שכולנו נחגוג את היום הזה מחר, זו ממש חגיגה. לאחר מכן יבואו גם שתי שגרירויות נוספות, גואטמלה ופרגוואי, ונוספות בדרך.

ג'ארד קושנר ואיוונקה טראמפ בנתב"ג
 

ג'ארד קושנר ואיוונקה טראמפ בנתב"ג(רויטרס )

 

מנכ"ל משרד החוץ, יובל רותם, אמר לחדשות עשר כי "הסתיים כמעט שבוע שלם של הכנות מאוד אינטנסיביות. זה אירוע השקה של כמה אירועים שקשורים בהעברת שגרירויות אחרות לירושלים - מתחילים בארה"ב, אחר כך גוואטמלה ושבוע הבא שגרירות פרגוואי. זה אירוע לא שגרתי, שונה ואחר, מאוד מרגש והיסטורי. האירוע של היום מנסה לייצר את האווירה של המסיבה וההתרגשות לקראת האירוע הזה".

בתגובה לכך שדיפלומטים רבים מאירופה הודיעו שלא יגיעו, אמר רותם כי "המדיניות האירופית ידועה והעובדה שחמישה מהם בכל זאת מגיעים, מסמלת משהו לגבי התפיסה שמדובר באירוע משנה מציאות. אני חושב שזה יוביל בשלב מאוחר יותר לוויכוח בריא גם לגבי ההמשך".

לקראת האירוע כתבה איוונקה טראמפ, בתו של נשיא ארה"ב, בטוויטר: "לכבוד הוא לי להצטרף למשלחת המייצגת את הנשיא, הממשל, והעם האמריקני בטקס לפתיחת השגרירות בירושלים. נתפלל למען הברית הישראלית-אמריקנית ולמען השלום".

 ג'ארד קושנר בנתב"ג
 

ג'ארד קושנר בנתב"ג(רויטרס)

 

ג'ייסון גרינבלאט התייחס גם הוא בטוויטר לאירוע הפתיחה: "זהו כבוד חד-פעמי להיות חלק מהמשלחת הנשיאותית לפתיחת שגרירות ארה"ב בירושלים. מחר הנשיא יקיים את הבטחתו: השגרירות תיפתח".

הנשיא לא יגיע לפתיחת השגרירות אך ישא ברכה מצולמת. כך אמר ביום שישי בכיר בממשל האמריקני בתדרוך לכתבים. עוד אמר הבכיר כי ההחלטה לפתוח את השגרירות היא "בראש ובראשונה אינטרס אמריקני. הישראלים כמובן רצו בכך, אבל עשינו זאת כי זה אינטרס. לא היה 'תן וקח' לגבי ההחלטה". הבכיר הוסיף: "מוקדם מדי למדוד תגובות. בטווח הארוך זה יוצר הזדמנות ופלטפורמה להמשיך בתהליך השלום על בסיס מציאות ולא פנטזיה". לפי הבית הלבן, מצבת העובדים של השגרירות לאחר פתיחתה תכלול 50 אנשי צוות.

כאמור, באירוע לכבוד פתיחת השגרירות במשרד החוץ, יינאם ראש הממשלה בשעה 18:00, הנציג האמריקני יינאם אף הוא, ולאחר מכן יקבל השגריר האמריקני הוקרה מנתניהו.

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, כתב אתמול ברכה בחשבון הטוויטר שלו לקראת העברת השגרירות האמריקנית לירושלים ביום שני הקרוב. "שבוע גדול לפנינו כשהשגרירות האמריקנית בישראל תועבר לירושלים! ברכות לכולם", כתב.