הפרדה בהצגה בחסות עיריית כפ"ס: בנים מקדימה - בנות מאחור

בהצגה במרכז התרבות העירוני לרגל יום ירושלים, בה נכחו תלמידי תיכון כצנלסון, הופרדו הבנים והבנות בעקבות בקשת בית ספר דתי. "עד מתי נכבד מבלי לקבל כבוד בחזרה?"

פרסום ראשון: בהצגה שנערכה היום (ראשון) במרכז התרבות העירוני בכפר סבא לרגל יום ירושלים, אל מול תלמידי תיכון "כצנלסון" החילוני, הופרדו הבנים והבנות - הבנים ישבו מקדימה, והבנות מאחורה. הסיבה להפרדה, בקשת בית ספר דתי שנכח באירוע.

מלבד ההפרדה בהצגה עצמה, גם עמדות הכיבוד מחוץ לאולם היו נפרדות, לבנים ולבנות. לאחר ההצגה, אור חזן חביב, אחת מתלמידות התיכון כתבה פוסט בחשבון הפייסבוק בו התרעמה על ההפרדה ויצאה נגד הכפיה הדתית, כלשונה. "לקחו אותנו להצגה בהיכל התרבות בנושא יום ירושלים. אנחנו ובית ספר דתי. והפרדה. כפייה דתית. מתאפקת לא לצעוק. עד מתי? עד מתי נכבד בלי לקבל כבוד בחזרה? עד מתי נשתוק ולא נילחם על הזהות שלנו?".

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

אסון השיטפון בערבה: המשטרה המליצה להאשים את המדריך בהריגה

11 נהרגו בפיגוע באינדונזיה; המחבלים - אב, אם וארבעת ילדיהם

מכת מדינה בהודו: שלוש נערות נאנסו ונשרפו בחיים בתוך כשבוע


עוד כתבה חזן חביב: "עמד כאן איש שציטט מהתנ"ך. כאילו זו עובדה. מסורת זה חשוב, אבל זה לא בהכרח קרה. עומדת כאן אישה ומדברת על איזה יופי שאנחנו כאן ביחד. אבל אנחנו לא באמת ביחד. פילגו אותנו. די לשתוק!".

יו"ר מרצ, חברת הכנסת תמר זנדברג, התייחסה לאירוע ואמרה כי "המקרה הזה מייצג תופעה גדולה יותר. עבור הימין, רק לדתיים יש רגשות שצריך להתחשב בהם. לחילונים אין ערכים ואין רגשות, ולכן הם אמורים להתיישר לפי הרוח החדשה. אז יש לנו חדשות עבור נפתלי בנט: שוויון הוא ערך. כבוד האישה הוא ערך. ובדיוק כמו שאתה נלחם על הערכים שלך, אנחנו לא מתכוונים לוותר על שלנו. ילדים בחינוך הממלכתי לא יעשו פעילויות מאחורי מחיצות, ובנות לא יישבו בקצה האולם בזמן שהבנים מקדימה. אפילו לא פעם אחת". לבסוף הודיעה ח"כ זנדברג כי תפנה לשר החינוך, נפתלי בנט, בתביעה לבירור המקרה.

גם חבר מועצת עיריית כפר סבא, עילאי הרסגור-הנדין, יצא נגד ההפרדה בהצגה וסיפר: "הוזעקתי למקום ע"י אם לתלמידת תיכון כצנלסון וכשהגעתי חשכו עיניי - הבנים ישבו מקדימה והבנות מאחור, ממש כמו בקווי ההפרדה החרדיים. מדובר בזלזול מוחלט ברגשות הציבור החילוני ובכשל חינוכי מהמדרגה הראשונה. חבל שבשנת 2018 אנחנו עדיין חייבים לעסוק בנושאים שאמורים להיות ברורים מאליהם. מבחינתי זהו קו אדום, ואני מתכוון לעשות את כל הצעדים הן במועצת העיר והן בקרב תושבי כפר סבא על מנת שתופעות הדתה כמו זו לא יתרחשו יותר".

מעיריית כפר סבא נמסר בתגובה כי "לא מדובר בהנחייה עירונית אלא במורה שהפעילה שיקול דעת מוטעה בעת שסידרה את התלמידים באולם. ההנחייה היחידה היתה להושיב את התלמידים לפי בתי ספר, אנו נחדד את הנהלים בנושא זה".

ממשרד החינוך נמסר בתגובה: "מדובר באירוע נקודתי, שלא תוכנן מראש. בית הספר אינו דוגל בהפרדה מגדרית ולא היתה לו כל כוונה ליצור הפרדה באירוע. בית הספר ידון במקרה ויפיק את הלקחים לעתיד".