הניצחון של נטע ברזילי: מסר חשוב עבור כל מי שמרגיש שונה

20 שנים אחרי הזכייה עם "דיווה", נקבע כי האירווזיון יחזור לירושלים. על ערב משוגע בליסבון, בסיומו, למרות החששות, הצליחה הזמרת להעביר את המסר שרצתה בצורה מושלמת

בתום ערב משוגע, מותח והפכפך, נטע ברזילי עשתה את הבלתי ייאמן. 40 שנים אחרי הזכייה הראשונה של ישראל עם השיר "אבניבי" של יזהר כהן ו-20 שנים אחרי הזכייה עם השיר "דיווה" של דנה אינטרנשיונל, נקבע כי התחרות תגיע לירושלים.

הניצחון של נטע אינו מובן מאליו, שכן השנה התחרות הייתה קשה במיוחד. עד הרגע האחרון אי אפשר היה לדעת מי באמת תגרוף את כל הקופה. באתרי ההימורים השונים, בתקופה שלקראת התחרות, העבירו תחושה של אי וודאות בנוגע לזהות המנצחת. בנוסף, ברזילי שובצה בחצי גמר קשה שכונה "בית המוות" עם מדינות כגון אסטוניה, בולגריה, פינלנד, צ'כיה, יוון וקפריסין.

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר

11 נהרגו בפיגוע באינדונזיה; המחבלים - אב, אם וארבעת ילדיהם

מכת מדינה בהודו: שלוש נערות נאנסו ונשרפו בחיים בתוך כשבוע

איוונקה טראמפ כבר בארץ: אירועי פתיחת השגרירות יחלו הערב

כאשר מסתכלים על הזוכים האחרונים בתחרות, ניתן להסיק כי ישנו גם אתגר בבחירת שיר שיתאים לטעמו של הקהל באירופה. ב-2017 זכה סלבדור סובראל הפורטגלי, ששר בלדה שקטה ומעט מרדימה, אך זכה בתחרות די בקלות. ב-2016 זכתה ג'מאלה האוקראינית ששרה בשפה הטטרית על המלחמה בקרים וב-2015 זכה מאנס זלמרלוב עם שיר הפופ "Heroes" המוצלח. הטעם של האירופאים משתנה משנה לשנה, דבר שמקשה על בחירת שיר שיתאים לתחרות.

 דנה אינטרנשיונל באירוויזיון
 

ניצחון נוסף אחרי 20 שנים. דנה אינטרנשיונל באירוויזיון (חדשות עשר)

 

חשש מהתרסקות

השיר "Toy", שאותו כתבו דורון מדלי וסתיו בגר, הושמע לראשונה ב-11 במארס וכבש כבר מהרגע הראשון את מעריצי האירוויזיון האדוקים באירופה ובעולם כולו. חיקויים וגרסות כיסויי הובילו לכך שישראל מצאה את עצמה במהירות בראש טבלת ההימורים, דירוג שישראל החזיקה בו קרוב לחודשיים, עד ה-29 באפריל – מועד החזרה הראשונה על הבמה בליסבון.

לאחר אותה חזרה ספגה ברזילי ביקורות רבות, זאת בעקבות הפקה ובימוי דלים, לצד העובדה שלא עמדה בציפיות שהציבה. נטע מצידה טענה כי מדובר בחזרה "טכנית" בלבד, אך המעריצים והמהמרים לא קיבלו את התירוצים. ברזילי הגיעה לנקודת שפל בטבלאות ההימורים, מקום רביעי.

מי שזכתה באופן מפתיע לתשומת לב חיובית בעקבות החזרה הראשונה היא אלני פרויירה, שייצגה את קפריסין עם השיר "Fuego", או בעברית, "אש". מדובר בשיר פופ גנרי, שזכה למיליון צפיות בלבד ביוטיוב ואפילו לא נלקח בחשבון ע"י סוכנויות ההימורים שדירגו אותו במקום ה-21 בלבד, ולעתים אף מחוץ לגמר האירוויזיון.

פרויירה, שלא הספיקה לבצע את השיר בחי עד אותו רגע, סיפקה תצוגת תכלית, עלתה לראש טבלת ההימורים והפכה ליריבה העיקרית של ברזילי. המעריצים בישראל חששו מ"אפקט איטליה". בשנה שעברה הזמר פרנצ'סקו גבאני דורג ראשון בטבלאות ההימורים עם שיאי צפייה ביוטיוב שחצו את רף ה-100 מיליון צופים, אבל גבאני אכזב בהופעה אנמית במיוחד והוא סיים במקום השישי.

 נטע ברזילי בקליפ לשיר TOY
 

חששו מאפקט איטליה. נטע ברזילי בקליפ לשיר TOY (צילום מסך - כאן )

 

האדם היחיד באירופה ששידר ביטחון ותחושה שהניצחון יגיע, למרות הביקורות, הוא דורון מדלי, שלא הפסיק להבטיח שבשנה הבאה האירוויזיון יתקיים בירושלים. מדלי, שמעורב ב-4 מתוך 4 ההעפלות האחרונות של ישראל לגמר האירווזיון, עמד בסופו של דבר בהבטחתו משנת 2016 ש"לא ינוח עד שיביא את האירוויזיון לירושלים".

המסר החשוב שהועבר

בהצבעת הקהל אמש שמונה מתוך 43 המדינות שהשתתפו בתחרות העניקו לישראל את הניקוד המירבי, 12 נקודות. רק שתי מדינות לא נתנו לישראל ניקוד בכלל - לא עניין של מה בכך. ברגע אחד איחדה ברזילי מדינה שלמה, מדינה שמסתכלת לעיתים קרובות על חצי הכוס הריקה ומחפשת בעיקר את מה ששונה ולא מה שמשותף.

ב-1:44, כאשר הוכרזה המנצחת הגדולה של התחרות, שמו את התחושות השליליות בצד. רבבות של אנשים חגגו עד השעות הקטנות של הלילה בכיכר רבין בת"א ושוק מחנה יהודה בירושלים וקיבלו רגע של נחת וגאווה, במציאות המתוחה של ימינו.

 חגיגות הניצחון באירוויזיון בכיכר רבין
 

איחדה מדינה. חגיגות הניצחון באירוויזיון בכיכר רבין (חדשות עשר)

 

ואולי הדבר החשוב ביותר שאפשר לקחת מהתחרות אתמול זה בעצם המסר. בזמן שהזמרת הקפריסאית התעסקה בחיצוניות תוך שהיא רוקדת, נעה וזזה ללא הרף על הבמה, ברזילי, דמות "לא קונבנציונלית", ביקשה להבהיר כי הזמנים השתנו. בהופעתה מול מאות מיליוני צופים ברחבי העולם העבירה מסר שזה בסדר להיות "שונה" ו"חריג". המסר הזה הועבר בצורה מושלמת. 

המסר כבש את לבבות אירופה וניצחונה הפך לניצחון אישי לכל ילד או ילדה שישבו בבית וצפו במישהי "שונה" ו"לא סטנדרטית" לוקחת את הפרס הגדול בתחרות היוקרתית ביותר בעולם המוזיקה.