אסון השיטפון בערבה: המשטרה המליצה להאשים את המדריך בהריגה

בתום חקירה של שבועיים, הגישה המשטרה את המלצותיה לפרקליטות, ולפיהן יש להגיש כתב אישום נגד אביב ברדיצ'ב ויובל כהאן. טרם הוחלט אם להעמיד לדין את המדריכה שהתריעה

המשטרה המליצה היום (ראשון) לפרקליטות להגיש כתב אישום נגד מנהל מכינת "בני ציון", יובל כהאן, שעשרה מחניכיה נספו באסון השיטפון בערבה, בגין גרימת מוות ברשלנות, ונגד המדריך אביב ברדיצ'ב, בגין הריגה. כנגד המדריכה הנוספת, בתו של סגן מפקד יחידת החילוץ ערבה, טרם התקבלה החלטה. יש לציין כי אביה של המדריכה יצר איתה קשר מספר פעמים והתריע על שטפונות והיא עדכנה את ברדיצ'ב בנושא.

לאחר שלמשטרה הגיעה הודעה מיחידת החילוץ ערבה אירוע חשש לחיי אדם בנחל צפית, התברר כי מדובר ב-25 חניכים ושלושה מדריכים מהמכינה הקדם צבאית שיצאו לטיול גיבוש בן שלושה ימים. התוואי המקורי של הטיול היה אמור להיות בנחל צאלים ושם היו היו אמורים ללון, בחניון. אך בשל החשש הכבד לשטפונות באזור החליטו בלילה ה-25 באפריל שהם לנים במקום אחר והם הלכו לישון בחוות הגמלים בעין תמר.

יובל כאהן
 

יובל כאהן (חדשות עשר )

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

11 נהרגו בפיגוע באינדונזיה; המחבלים - אב, אם וארבעת ילדיהם

איוונקה טראמפ כבר בארץ: אירועי פתיחת השגרירות יחלו הערב

תושב הצפון בן 24 הוכש על ידי נחש צפע - ומת

אז הוחלט לבטל את המסלול המקורי של נחל צאלים וחיפשו מסלול חליפי. בבוקר הוחלט לטייל בשני נחלים, נחל תמר ונחל צפית, כשבסביבות השעה 12:45 הקבוצה ירדה לתוך ערוץ נחל צפית. בין 25 דקות לחצי שעה לאחר מכן השיטפון שנאסף מכל הגשמים שירדו החל, בין 10 ל-15 ק"מ מהאזור שירדו אליו. השיטפון החל שם וסחף את הקבוצה בתוך ערוץ הנחל. בערוץ יש חלק רחב שהלך והצטמצם, עשרה מהחניכים שנלכדו באזור הצר, לא שרדו.

יחידת הונאה מחוז דרום החלה בחקירה והוקם צוות חקירה מיוחד בראשות קצין אח"מ מחוזי, סגן ניצב יוסי תורג'מן. כל התיקים של אסון רב נפגעים מטופל ביחידות ההונאה. צוות החקירה התפצל לשלושה, שני צוותים ירדו לשטח וצוות שני הגיע לאבו כביר לקראת התהליכים הראשונים לזיהוי הקורבנות. צוות החקירה החל בגביית הודאות ממשפחות ההרוגים לצורכי זיהוי. כאהן וברדיצ'ב נעצרו ושוחררו מספר ימים לאחר מכן. במהלך המעצר שלהם נחקרו מספר פעמים ונערכו עימותים ביניהם ובין אחרים.

כוחות חילוץ והצלה בנחל צפית
 

כוחות חילוץ והצלה בנחל צפית(כבאות והצלה נגב)

 

נלקחו הודאות מבעלי תפקידים במכינה, נערך חיפוש במשרדי המכינה ונגבו הודאות מכל הגורמים המקצועיים עמם היו בקשר מקצועי לגבי מזג האוויר, לרבות מטאוטק, רשות הטבע והגנים, חיל האוויר ומומחה לשטפונות מרשות המים. כמו כן נלקחו הודאות מהגורמים האחראים על המכינות במשרד החינוך ומשרד הביטחון. כמו כן, נגבו ראיות מהטלפונים הניידים של החשודים והמעורבים. צוות החקירה אף ערך סיור בשטח על מנת להבין את תוואי הטיול ובאמצעות רחפן הסריטו את מסלול הטיול.

מממצאי החקירה עולה כי התגבשה תשתית ראייתית נגד כאהן בגין גרימת מוות ברשלנות ונגד ברדיצ'ב בגין הריגה. ברדיצ'ב הוא זה שקיבל את ההחלטה לרדת לנחל למרות כל ההתראות. מהחקירה עולה כי למדריך היה קשר עם כל הגורמים בנוגע למזג האוויר, והוא אף קיבל התראה מ"מטאוטק" כי לא מדובר ביום לטיולים. איש חיל האוויר עמו התייעץ אמר לו כי אין לו רקע בשטפונות ואינו מבין בנושא. כבר כשהחלו לרדת לנחל החל לרדת גשם. מבחינת החוקרים המדריך היה בשטח וקיבל את ההחלטות, לעומת כאהן שלא היה במקום.

לפי פרטים שנחשפו בחדשות עשר, ב-22 באפריל, שלחה אחת המדריכות במכינה, נ', הודעה בוואטסאפ למדריך ברדיצ'ב. בהודעתה היא הביעה היסוס בנוגע לקיום הטיול. בתגובה, השיב לה ברדיצ'ב: "קיימי התייעצות עם צוות החניכים ונחליט בהמשך". עוד עולה כי בהמשך פנתה המדריכה לראש המכינה, והודיעה כי הוחלט שלא להוציא את הטיול. ב,גובה לכך, ראש המכינה כאהן השיב: "מה פתאום? אין סיבה לדחות. הכול בסדר. ניפגש ונדבר".

במהלך עימות שנערך במשטרה בין כאהן לברדיצ'ב, הטילו השניים את האחריות זה על זה. מנהל המכינה הטיח בברדיצ'ב: "לא יידעת אותי על כך שאנחנו משנים את המסלול, לא יידעת אותי על כך שקיבלת מייל מחברת 'מטאוטק' שמזהיר משטפונות בבוקר האסון". ברדיצ׳ב ענה לו: "ידעת הכל ולא רצית לבטל את הטיול". עוד עלה מהחקירה כי ב-30 עדויות שנגבו מגורמים עקיפים שקשורים לטיול, סתרו כולם, ללא יוצא מן הכלל, את טענותיהם של מנהל המכינה והמדריך.

 חיפושי מסוקים לאחר האסון בערבה
 

חיפושי מסוקים לאחר האסון בערבה( חדשות עשר)

 

זמן קצר לאחר האסון, כאהן הודיע על התפטרותו. "תפקיד ראש המכינה הוא בראש ובראשונה תפקיד חינוכי הדורש אמון מלא של החניכים, משפחותיהם וכל מי שהמכינה נוגעת בו", מסר, "אני יודע שבצילו של האסון האיום, אמון זה, שהוא היסוד ליכולת להוביל ולחנך, לא יכול להתקיים". הוא ציין כי "קרה אסון נורא ובלתי נתפס במכינה הקדם צבאית בני ציון שאני עומד בראשה. במהלך טיול שנועד לחנך לערכי החברות ואהבת הארץ, נהרגו הנערות יעל סדן, עדי רענן, אגם לוי, אילן בר שלום, אלה אור, גלי בללי, מעיין ברהום, רומי כהן ושני שמיר והנער צור אלפי זכרם לברכה". לדבריו, "מאז האסון אני קרוע ושבור. לעולם לא אוכל למצוא מילים שיוכלו לבטא את הצער שאני חש".

"לכן החלטתי להגיש את התפטרותי ליפה, יו"ר העמותה, שהטילה עלי לפני אחת עשרה שנים להקים מפעל זה, לזכר בנה בן ציון שי חדד ז"ל, לוחם צה"ל, שנפל בעת מילוי תפקידו", הוסיף כאהן. "אני בטוח שהמכינה על חניכיה, מדריכיה, מוריה ובוגריה המדהימים ימשיכו להתעצם, לעשות טוב ולחנך לערכי ציונות, אנושיות ואמת. אני אמשיך להיות מחוייב לכל מה שיידרש ממני לטובת מפעל זה והמשכו". הוא סיכם: "אין ביכולתי לנחם ולו במעט את המשפחות שאיבדו את היקר מכל. אני משתתף בכאבן הנורא".