איוונקה טראמפ כבר בארץ: אירועי פתיחת השגרירות יחלו הערב

נתניהו יקבל את המשלחת הכוללת גם את ג'ארד קושנר ושר האוצר מנוצ'ין, ויעניק לשגריר אות הוקרה. "אנחנו הולכים השבוע להתברך בדבר היסטורי, כולנו נחגוג"

המשלחת האמריקנית נחתה היום (ראשון) לישראל לכבוד פתיחת שגרירות ארה"ב בירושלים מחר, ותתארח בטקס מתן הוקרה לשגריר דייויד פרידמן על ידי ראש הממשלה בנימין נתניהו.

המשלחת כוללת את שר האוצר סטיב מנוצ'ין, סגן שר החוץ ג'ון סאליבן, יועצו הבכיר של הנשיא ג'ארד קושנר ורעייתו, יועצת הנשיא איוונקה טראמפ, שגריר ארה"ב בישראל דיוויד פרידמן, והשליח המיוחד לתהליך השלום הישראלי-פלסטיני ג'ייסון גרינבלט. 33 שגרירים אישרו הגעה לאירוע, בהם מהמדינות גואטמלה, הונדורס, אוסטריה, הונגריה, רומניה ומדינות רבות מאפריקה.

"אנחנו הולכים השבוע להתברך בדבר היסטורי באמת, וזו ההחלטה של המעצמה הגדולה ביותר בעולם, ידידתנו ארצות הברית, להעביר את השגרירות שלה לכאן", אמר נתניהו בפתח ישיבת הממשלה. "הנשיא טראמפ הבטיח להכיר בירושלים כבירת ישראל - עשה זאת. הבטיח להעביר את השגרירות האמריקנית – עושה זאת. כמובן שכולנו נחגוג את היום הזה מחר, זו ממש חגיגה. לאחר מכן יבואו גם שתי שגרירויות נוספות, גואטמלה ופרגוואי, ונוספות בדרך.

בווידאו: איוונקה טראמפ יוצאת מרכבה בירושלים

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

יום ירושלים: עימותים אלימים בין יהודים למוסלמים בהר הבית

ארדואן על תקיפת ישראל בסוריה: ממשיכה ליצור פחד במזרח התיכון

תאונה קטלנית: גבר בן 26 נהרג בהתרסקות מצנח רחיפה באשקלון

איוואנקה טראמפ, בתו של נשיא ארה"ב כתבה בטוויטר: "לכבוד הוא לי להצטרף למשלחת המייצגת את הנשיא, הממשל, והעם האמריקני בטקס לפתיחת השגרירות בירושלים. נתפלל למען הברית הישראלית-אמריקנית ולמען השלום".

ג'ייסון גרינבלאט התייחס גם הוא בטוויטר לאירוע הפתיחה: "זהו כבוד חד-פעמי להיות חלק מהמשלחת הנשיאותית לפתיחת שגרירות ארה"ב בירושלים. מחר הנשיא יקיים את הבטחתו: השגרירות תיפתח".

הנשיא לא יגיע לפתיחת השגרירות אך ישא ברכה מצולמת. כך אמר ביום שישי בכיר בממשל האמריקני בתדרוך לכתבים. עוד אמר הבכיר כי ההחלטה לפתוח את השגרירות היא "בראש ובראשונה אינטרס אמריקני. הישראלים כמובן רצו בכך, אבל עשינו זאת כי זה אינטרס. לא היה 'תן וקח' לגבי ההחלטה". הבכיר הוסיף: "מוקדם מדי למדוד תגובות. בטווח הארוך זה יוצר הזדמנות ופלטפורמה להמשיך בתהליך השלום על בסיס מציאות ולא פנטזיה". לפי הבית הלבן, מצבת העובדים של השגרירות לאחר פתיחתה תכלול 50 אנשי צוות.

כאמור, באירוע לכבוד פתיחת השגרירות במשרד החוץ, יינאם ראש הממשלה בשעה 18:00, הנציג האמריקני יינאם אף הוא, ולאחר מכן יקבל השגריר האמריקני הוקרה מנתניהו.

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, כתב אתמול ברכה בחשבון הטוויטר שלו לקראת העברת השגרירות האמריקנית לירושלים ביום שני הקרוב. "שבוע גדול לפנינו כשהשגרירות האמריקנית בישראל תועבר לירושלים! ברכות לכולם", כתב.

למרות שטראמפ לא יגיע לאירוע פתיחת השגרירות, הוא צפוי לשאת ברכה מצולמת, כך אמר בכיר בממשל האמריקני בתדרוך לכתבים. עוד אמר הבכיר כי ההחלטה לפתוח את השגרירות היא "בראש ובראשונה אינטרס אמריקני. הישראלים כמובן רצו בכך, אבל עשינו זאת כי זה אינטרס. לא היה 'תן וקח' לגבי ההחלטה".

בשעות 21:00-15:00 יחסמו לתנועת כלי רכב הרחובות הבאים וכן הצירים המובילים אליהם : בן צבי, בצלאל, המלך גורג, הלל, יפו, כיכר צה"ל, חיים בר לב, סולטאן סולימאן, דרך יריחו, כביש העופל. בשעות 20:00-15:00 לערך תפעל הרכבת הקלה בשני מסלולים: מתחנת הר הרצל ועד תחנה מרכזית; ומתחנת חיל האוויר ועד תחנת שער שכם. בשעות אלה לא יתקיים שירות בין התחנה המרכזית לתחנת שער שכם.

בשעות אחר הצהריים והערב, יארחו במשרד החוץ קבלת פנים רשמית לרגל פתיחת השגרירות האמריקנית בבירה מחר. בשעות 19:00-16:00 יתכנו עומסי תנועה באזור קריית הממשלה ומתחם סינמה סיטי השוכן ממול. במשטרה מתריעים כי העומסים יתכנו בדרך רבין, קפלן והנשיא השישי.

 ראש הממשלה בנימין נתניהו
 

ראש הממשלה בנימין נתניהו(לע"מ )

 

מחר, לרגל טקס הפתיחה של השגרירות האמריקנית, במעמד בכירי ממשל מארה"ב ואורחים רבים נוספים, ייחסמו לתנועה החל משעות הבוקר הרחובות שסובבים את מתחם הקונסוליה האמריקנית, שתהפוך למתחם השגרירות הזמני: דוד פלוסר, כפר עציון, ים המלח, משה אריה קורץ, קלוזנר וזיגפריד מוזס. המשטרה תאפשר רק לתושבי הרחובות הללו לנוע בהם.

אנחנו הולכים השבוע להתברך בדבר היסטורי באמת, וזו ההחלטה של המעצמה הגדולה ביותר בעולם, ידידתנו ארצות הברית, להעביר את השגרירות שלה לכאן. הנשיא טראמפ הבטיח להכיר בירושלים כבירת ישראל - עשה זאת. הבטיח להעביר את השגרירות האמריקנית – עושה זאת. כמובן שכולנו נחגוג את היום הזה מחר, זו ממש חגיגה. לאחר מכן יבואו גם שתי שגרירויות נוספות, גואטמלה ופרגוואי, ונוספות בדרך.