רג'פ טאיפ ארדואן , רויטרס

ארדואן על תקיפת ישראל בסוריה: ממשיכה ליצור פחד במזרח התיכון

נשיא טורקיה התייחס לעימות בין ירושלים לטהראן, ואמר: "המתקפה בסוריה היא צעד נוסף של טרור". במקביל טען כי לא ניתן להוכיח שאיראן עומדת מאחורי ירי הרקטות לעבר הגולן

נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, התייחס בריאיון ל-BBC לעימות של ישראל עם איראן ואמר שהראשונה ממשיכה ליצור פחד במזרח התיכון.

ארדואן האשים את ישראל בהסתה לאלימות באזור, וטען כי המתקפה על כוחות איראן בסוריה היא "צעד נוסף של טרור" מצד ישראל. הנשיא הוסיף כי אין הוכחה לכך שאיראן הייתה זו שירתה את הטילים לעבר רמת הגולן.

עוד אמר כי מדינות המערב, כמו ארה"ב, בריטניה וגרמניה צריכות לשנות את גישתן כלפי מה שקורה באזור, וכי הן עלולות להחריף את המצב.

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

מזג האוויר: קריר עם גשם מקומי בצפון ובמרכז הארץ

תאונה קטלנית: גבר בן 26 נהרג בהתרסקות מצנח רחיפה באשקלון

דיווח: נתניהו לחץ את ידיהם של שגרירי איחוד האמירויות ובחריין

הארגון הסורי לזכויות אדם דיווח אתמול כי מתוך 27 הרוגים במתקפה הישראלית באזור אל-כיסווה שבסוריה, מתו 11 איראנים.

 מפת התקיפות של צה"ל הלילה - אילוסטרציה
 

מפת התקיפות של צה"ל הלילה - אילוסטרציה(דובר צה"ל)

 

"מדובר בתומכי משטר אסד - שישה חיילים סוריים ו-21 לוחמים זרים, ביניהם גם איראנים", אמר ראמי עבד אל-רחמן, יו"ר הארגון, והוסיף, "הדיווח החדש מגיע בעקבות מותם של כמה מהפצועים וכן אישור מותם של כמה מהנעדרים".

תקיפת חיל האוויר הגיעה בתגובה לירי של 20 רקטות מסוג גראד ופאג'ר ממרחק של 40-30 קילומטרים מפאתי דמש, לכיוון ישראל. 16 מהם נפלו בסוריה ועוד ארבע יורטו על ידי כיפת ברזל. במהלך התקיפה הופצצו למעלה מ-50 יעדים של איראן ושל כוח קודס בסוריה, הכוללים בין השאר אתרי מודיעין איראניים, מתחם צבאי של כוח קודס בכיסוואה ואתר לוגיסטי איראני הסמוך לדמשק. "הצלחנו לצמצם אירוע בעל פוטנציאל חמור מאוד", מסר דובר צה"ל והוסיף כי ישראל עדכנה את רוסיה טרם התקיפה.

לאחר המתקפה, קצין בכיר בחיל האוויר אמר כי המבצע הוא הגדול ביותר מאז 1974. במקביל ציין כי צה"ל נערך תקיפת כוח קודס כבר כמה שבועות, ואף הודה לראשונה במתקפת מנע: "סיכלנו מתקפה שכבר יצאה לדרך - תקפנו משגר בפרברי דמשק בתקיפה מתוכננת. הלוואי והיינו מצליחים לאתר את המשגר לפני ששיגר, זה כמו מחט בערימת שחת". 

 צילום מדמשק בזמן תקיפת ארה"ב בחודש אפריל האחרון
 

צילום מדמשק בזמן התקיפה (חדשות עשר )

 

מצה"ל נמסר כי שם המבצע להיערכות מול איראן בצפון -היה "שחמט", ואילו פעולת חיל האוויר כונתה "בית הקלפים". "חזרנו לטוס בכל הגזרות כדי להביא מודיעין ואנו ערוכים לכל תרחיש", הדגיש הקצין הבכיר. "אני עוד לא יודע מה הכוונות של כוח קודס להמשך הדרך".

עוד אמר הקצין כי מערך ההגנה האווירית הסורי לא נפגע למרות מלחמת האזרחים. "הם עם מחסנית די מלאה. המסר שלנו לסורים הוא פשוט: 'ביכולתנו להגיע לכל מקום'". עוד ציין כי חיל האוויר מעריך שברשות האיראנים רקטות המגיעות לטווח של יותר מ-40 ק"מ - כלומר, לטווחים רחוקים יותר מאלה ששוגרו.