פתיחת השגרירות, "יום הנכבה" וצום הרמדאן: לקראת שבוע מתוח

צה"ל תגבר את כוחותיו בשטחים בשלוש חטיבות חי"ר לקראת האירועים הצפויים. חמאס: "מאה אלף מתומכינו יגיעו להפגין". ברקת: "כוחות הביטחון ערוכים לכל תרחיש"

שבוע מתוח לפנינו: לאחר שצה"ל חשף והשמיד אתמול עוד מנהרה התקפית של חמאס מכיוון הרצועה, בבירה יחגגו היום (ראשון) את יום ירושלים, שיהיה הראשון בשורת אירועים במשך השבוע לקראתם תגבר צה"ל את כוחותיו. מחר תפתח שגרירות ארה"ב בישראל ובשלישי יציינו הפלסטינים את "יום הנכבה". ברביעי תיפתח שגרירות גואטמלה בירושלים ובשישי הראשון של צום הרמדאן תיערך "תהלוכת השיבה".

מקורות בתנועת חמאס מסרו לעיתון "אל-חיאת" כי התנועה ביקשה מכל חבריה להגיע לאזורי העימותים לאורך הגבול בימים שני ושלישי. בעיתון דווח כי הם צופים שכמאה אלף איש חברי התנועה ותומכיה ייענו לקריאות ויגיעו להפגין. קריאות מסוג זה נעשו גם על ידי הג'יהאד האסלאמי ופלגים נוספים בעזה. 700 אלף איש צפויים להגיע בימים הללו להפגנות מול גדר המערכת, כך נכתב בעיתון.

"העברת השגרירות היא חשובה, מדובר בהעברה אסטרטגית, סדר עולמי חדש במזרח התיכון" אמר ראש עיריית ירושלים, ניר ברקת, ל"אורלי וגיא". "מחר נחגוג את הסדר הזה. כוחות הביטחון ערוכים לכל תרחיש. דווקא בירושלים אתה שומע שקט בחודשים האחרונים, כי גם תושבי מזרח העיר מפנימים שנפל דבר והדברים משתנים. אני חושב שההיערכות עושה טוב לירושלים. אנחנו בכיוון הנכון".

ההכנות לטקס פתיחת השגרירות בירושלים:

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

מזג האוויר: קריר עם גשם מקומי בצפון ובמרכז הארץ

צעצוע וסיפור: צעד אחר צעד, כך כבשה נטע ברזילי את האירוויזיון

תאונה קטלנית: גבר בן 26 נהרג בהתרסקות מצנח רחיפה באשקלון

ברקת קרא לתושבים להגיע לבקר בעיר, והתעקש שאין ממה לחשוש. "מי שחושש ולא בא בגלל שיקול של פחד - מסייע לטרוריסטים", אמר. "אנחנו צריכים להיות רגועים ולהמשיך בשגרת יומנו. התפיסה של לבוא ולשמוח זה ניצחון שלנו".

כאמור, צה"ל השמיד אתמול מנהרה התקפית בצפון רצועת עזה - כך נמסר מדובר צה"ל. על פי ההודעה, במהלך פעולה שבוצעה לקראת 20:00 על ידי חיל האוויר, הושמדה מנהרה שנחפרה מבית חאנון לאזור הגדר, לכיוון מעבר ארז.

"אורכה של המנהרה יותר מקילומטר והיא הושמדה מטרים ספורים לפני שהגיעה לגדר. היא הייתה בשלבי בנייה מתקדמים", מסר דובר צה"ל תת-אלוף רונן מנליס. עוד הוסיף מנליס כי "על פי ההבנה שלנו היא הייתה אמורה לחצות את הגדר לשטח ישראל. כמה שבועות חמאס עוסק בהפיכת מרחב הגדר למרחב של טרור". 

ייתכן ופיצוץ המנהרה יוסיף מתח לאירועי השבוע, שכן כאמור יום ירושלים ופתיחת השגרירות האמריקנית העלו את הכוננות בצה"ל שתגבר את כוחותיו על גבול הרצועה ובגדה המערבית בשלושה חטיבות חי"ר.

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, כתב אתמול ברכה בחשבון הטוויטר שלו לקראת העברת השגרירות האמריקנית לירושלים ביום שני הקרוב. "שבוע גדול לפנינו כשהשגרירות האמריקנית בישראל תועבר לירושלים! ברכות לכולם", כתב.

למרות שטראמפ לא יגיע לאירוע פתיחת השגרירות, הוא צפוי לשאת ברכה מצולמת, כך אמר בכיר בממשל האמריקני בתדרוך לכתבים. עוד אמר הבכיר כי ההחלטה לפתוח את השגרירות היא "בראש ובראשונה אינטרס אמריקני. הישראלים כמובן רצו בכך, אבל עשינו זאת כי זה אינטרס. לא היה 'תן וקח' לגבי ההחלטה".

מכבאות והצלה לישראל נמסר כי יתגברו גם הם כוחות בעוטף עזה: "מחוז דרום בכבאות והצלה לישראל פתח הבוקר נקודות הזנקה במספר ישובים סמוכי גדר בכדי לתת מענה מהיר לכל התפתחות של שריפה כתוצאה מעפיפונים או חפצים בוערים אחרים. המחוז תוגבר בצוותי כיבוי ממחוזות אחרים לרבות רכבי כיבוי ממוגני ירי. בנוסף, ממחר יקודמו לאזור גם אופנועי כיבוי וטרקטורוני כיבוי בעלי עבירות גבוהה שיכולים להגיע למקומות אליהם רכבי הכיבוי יתקשו להגיע".

בשעות 21:00-15:00 יחסמו לתנועת כלי רכב הרחובות הבאים וכן הצירים המובילים אליהם : בן צבי, בצלאל, המלך גורג, הלל, יפו, כיכר צה"ל, חיים בר לב, סולטאן סולימאן, דרך יריחו, כביש העופל. בשעות 20:00-15:00 לערך תפעל הרכבת הקלה בשני מסלולים: מתחנת הר הרצל ועד תחנה מרכזית; ומתחנת חיל האוויר ועד תחנת שער שכם. בשעות אלה לא יתקיים שירות בין התחנה המרכזית לתחנת שער שכם.

פנים מנהרה במעבר ארז
 

פנים מנהרה במעבר ארז(דובר צה"ל )

 

בשעות אחר הצהריים והערב, יארחו במשרד החוץ קבלת פנים רשמית לרגל פתיחת השגרירות האמריקנית בבירה מחר. בשעות 19:00-16:00 יתכנו עומסי תנועה באזור קריית הממשלה ומתחם סינמה סיטי השוכן ממול. במשטרה מתריעים כי העומסים יתכנו בדרך רבין, קפלן והנשיא השישי.

מחר, לרגל טקס הפתיחה של השגרירות האמריקנית, במעמד בכירי ממשל מארה"ב ואורחים רבים נוספים, ייחסמו לתנועה החל משעות הבוקר הרחובות שסובבים את מתחם הקונסוליה האמריקנית, שתהפוך למתחם השגרירות הזמני: דוד פלוסר, כפר עציון, ים המלח, משה אריה קורץ, קלוזנר וזיגפריד מוזס. המשטרה תאפשר רק לתושבי הרחובות הללו לנוע בהם.