הרצוג: "מגיעות לרה"מ מחמאות, בקבינט צריכים להפסיק את הפטפטת"

יו"ר האופוזיציה התייחס ב"המטה המרכזי" לגרעין האיראני ואמר: "נתניהו הוא יריב פוליטי, אבל הפעם מגיע לו קרדיט". שטייניץ: "האיראנים קיבלו מכה חזקה - אבל לא מספיק"

יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג (המחנה הציוני) התייחס אתמול (שבת) בריאיון ל"המטה המרכזי" לסוגיית הגרעין האיראני והמצב בסוריה. הרצוג החמיא לראש הממשלה בנימין נתניהו, ואמר כי לדעתו ארה"ב תציג תוכנית מדינית בתקופה הקרובה. 

"צריך להחמיא לראש הממשלה, זה היה שבוע חשוב מאוד עבור ישראל", אמר הרצוג, "ראש הממשלה הוא יריב פוליטי - אבל הוא לא אויב. אפשר להתווכח על הרבה דברים שבהם הוא עושה רע לישראל, אבל הפעם מגיע לו קרדיט. הוא לקח החלטות וההחלטות היו נכונות. אני חושב שגם אבי גבאי שותף לגישה שלי".

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר

דיווח: נתניהו לחץ את ידיהם של שגרירי איחוד האמירויות ובחריין

בעקבות ההצתה והנזק הכבד - מעבר כרם שלום ייסגר עד להודעה חדשה

דיווח: 11 איראנים מתו בתקיפה הישראלית בסוריה

לאחר מכן התייחס להעברת השגרירות לירושלים. "אני אשתתף בפתיחת השגרירות, גם אבי גבאי, גם ציפי לבני. זה המשך ישיר לתפיסתה של מפלגת העבודה לדורותיה. הסוגיה הזו התחילה עוד בתקופת ראש הממשלה יצחק רבין, מספר ימים לפני שנרצח". כאשר התבקש להתייחס לאפשרות שארה"ב תציג תוכנית מדינית ענה כי "אני חושב שהאמריקנים יבואו עם תוכנית מדינית במהלך החודשים הקרובים. אם זה לא יקרה, זו תהיה טעות חמורה".

שלט תנועה המורה על מיקום שגרירות ארה"ב בירושלים
 

"תפיסה של מפלגת העבודה". שלט תנועה המורה על מיקום שגרירות ארה"ב בירושלים(רויטרס )

 

בהמשך דבריו תקף את התנהלותם של שרים בקבינט בנושא הסורי. "צריך לעקור את הנוכחות האיראנית בסוריה, אבל השרים בקבינט צריכים להפסיק את הפטפטת. מפטרים את אסד ומפרקים לו את השלטון. זו הבנה לא נכונה של המזרח התיכון ושילמנו על דברים דומים במלחמת לבנון. התהליך עם איראן הוא תהליך ארוך ויהיו בו עליות ומורדות".

באשר למצב של מפלגתו ענה כי "אנחנו מפלגת האופוזיציה הראשית. בעזרת עבודה מלוכדת "המחנה הציוני" יכול להתחזק. אני מאמין שהתייצבנו. הפער בינינו לבין לפיד הצטמצם. הוא טעה בשורה של צעדים ולא נשמע כאלטרנטיבה אמיתית. המחלוקת עם נתניהו היא עמוקה מאוד, ואם הוא ינסה להמשיך לשחק עם הדמוקרטיה הישראלית הוא יקבל תגובה מאוד חריפה".

בווידאו: השר שטייניץ ב"המטה המרכזי"

שר האנרגיה יובל שטייניץ התארח גם הוא ב"המטה המרכזי" והוסיף על דבריו של הרצוג בנוגע לגרעין האיראני. "האיראנים אכן קיבלו מכה חזקה, אבל לא בטוח שהיא מספיקה", אמר, "אנחנו בתוך מאבק שלא רצינו בו, אבל הצבנו קו אדום וברור. מה שקרה בלבנון עם חיזבאללה לא יחזור על עצמו עם איראן בסוריה. אנחנו לא מעוניינים בעימות, לא עם איראן ולא עם אף אחד אחר. אנחנו נאלצים להגן על עצמנו".

יובל שטייניץ בראיון למטה המרכזי
 

"לא בטוח שהמכה מספיקה". יובל שטייניץ בראיון למטה המרכזי (חדשות עשר)

 

לגבי שיחת נתניהו ונשיא רוסיה ולדימיר פוטין אמר כי "התמונה של נתניהו כאורח הכבוד במצעד בכיכר האדומה שידרה לאיראנים מסר ברור - רוסיה לא בכיס שלכם. אם אסד ימשיך לאפשר לאיראן לממש את תוכניותיה ולהפוך את סוריה לבסיס קדמי של משמרות המהפכה, הוא צריך לדעת שהוא לוקח סיכון אישי. לפעמים יש תועלת בהמחשת הקווים האדומים שלנו". על הזמנת מירי רגב לישיבת קבינט הוסיף כי "זה לגיטימי לחלוטין להזמין מדי פעם שרים שאינם חברי קבינט לישיבות".

בנוגע לחשיפת ארכיון החומרים על הגרעין האיראני אמר כי "כל הסיפור של פיתוח מערכת הנשק לא היה ידוע. היו שמועות, אבל לא היו הוכחות. חד משמעית, זה לא נכון שלא היו שם דברים חדשים".