צה"ל: השמדנו מנהרה התקפית של חמאס בצפון רצועת עזה

על פי הודעת צה"ל, חיל האוויר תקף מנהרה שנחפרה לכיוון מעבר ארז: "הושמדה מטרים ספורים לפני שחצתה את הגבול". ליברמן: "חמאס מפזר ססמאות על הודנה, אבל ממשיך בטרור"

  • פורסם ב:
  • 12/05/2018 19:45
  • |
  • עודכן ב:
  • 12/05/2018 20:30
  • |
  • כתבים:
  • אור הלר

צה"ל השמיד אתמול (שבת) מנהרה התקפית בצפון רצועת עזה - כך נמסר מדובר צה"ל. על פי ההודעה, במהלך פעולה שבוצעה לקראת 20:00 על ידי חיל האוויר, הושמדה מנהרה שנחפרה מבית חאנון לאזור הגדר, לכיוון מעבר ארז.

"אורכה של המנהרה יותר מקילומטר והיא הושמדה מטרים ספורים לפני שהגיעה לגדר. היא הייתה בשלבי בנייה מתקדמים", מסר דובר צה"ל תת-אלוף רונן מנליס. עוד הוסיף מנליס כי "על פי ההבנה שלנו היא הייתה אמורה לחצות את הגדר לשטח ישראל. כמה שבועות חמאס עוסק בהפיכת מרחב הגדר למרחב של טרור". 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

אשקלון: נקבע מותו של גבר בן 26 בעקבות התרסקות מצנח רחיפה

דיווח: נתניהו לחץ את ידיהם של שגרירי איחוד האמירויות ובחריין

מסיבות, מגפת סמים ועוני: החיים באיראן תחת משטר האייתוללות

עוד הוסיף דובר צה"ל כי "ב-2017, נכנסו 52 אלף פלסטינים ממעבר ארז לתחומי ישראל. העובדה שחמאס חופר מנהרה למעבר ארז היא הוכחה שהוא פועל נגד האינטרס של תושביו". לדבריו, "מדובר במנהרה התשיעית שמסוכלת בתקופה האחרונה והראשונה שמסוכלת לפני שמגיעה לגבול". הוא הבהיר כי "פנינו לא להסלמה, וגם הערב פעלנו בשביל לסכל איום טרור".

בהמשך התייחסו בצה"ל לסגירת מעבר כרם שלום. "יש לנו מידע מבוסס שהחמאס מנסה להפוך את ההפגנות בשני ובשלישי השבוע לארועי טרור", נמסר, "הפעולה של החמאס נגד מעבר כרם שלום היא ארוע ציני. חמאס הורג את רצועת עזה. אין כאן שום ענישה, אי אפשר טכנית להפעיל את המעבר יותר. גם מחר ייכנסו שש משאיות עם ציוד רפואי".

פנים מנהרה במעבר ארז
 

"המנהרה שהותקפה". פנים מנהרה במעבר ארז (דובר צה"ל)

שר הביטחון אביגדור ליברמן התייחס להפצצת המנהרה בחשבון הטוויטר שלו וכתב כי "חמאס מפזר סיסמאות על רצונו בהודנה ארוכת טווח, אבל בפועל ממשיך לחפור מנהרות טרור לשטח מדינת ישראל. אנחנו לא קונים את הבלוף הזה". לטענתו, "נמשיך, כמו הערב, לפגוע בתשתיות הטרור. הנוסחה היחידה שבאה בחשבון היא פירוז תמורת שיקום".

שר המודיעין ישראל כץ הוסיף: "ברכות לצה"ל על עוד פעולה מוצלחת להרס מנהרת טרור התקפית. השמדת המנהרה חושפת את פניו האמיתיות של חמאס בעזה, שבידו האחת דוחף מפגינים לעבר הגדרבטענה של מצוקה הומניטארית, ובידו השניה חופר מנהרות מוות תוך בזבוז עצום של משאבים. נמשיך לשמור על בטחון ישראל".

 תצ"א של תוואי המנהרה באזור בית חאנון

תצ"א של תוואי המנהרה באזור בית חאנון (דובר צה"ל)

 

מחמאס נמסר בעקבות הדיווחים על הפצצת המנהרה כי "ההפצצה הערב של מטוסי הכיבוש הציוני על עזה לפני זמן קצר - ניסיון נואש למנוע את תהלוכות השיבה". על פי הודעת הארגון, שאינה מציינת התייחסות מפורשת לכך שהיעד שהופצץ הוא מנהרה, "תגובת העם שלנו תהיה ביום שני הקרוב, נהירה המונית (לעבר הגדר) למען מימוש זכויותיו".

כוחות צה"ל באזור עזה והגדה המערבית יתוגברו השבוע

מוקדם יותר דווח בכלי התקשורת הפלסטיניים כי צה"ל תוקף באזור בית חאנון. על פי הדיווחים, לפחות 12 טילים נורו לעבר מטרת חמאס. המתקפה המשמעותית מגיעה בפתחו של שבוע מתוח במיוחד בגזרה הדרומית. העברת שגרירות ארצות הברית לירושלים, ציון "יום הנכבה" ותחילתו של חודש רמדאן עלולים לעורר גלי אלימות בשטחים הפלסטיניים בכלל וברצועה בפרט. שתי חטיבות נוספות של צה"ל יועברו לאזור הרצועה וחטיבה נוספת לגדה המערבית כדי לתגבר את הכוחות ולהיערך באופן המיטבי. 

מוקדם יותר אתמול, עפיפון תבערה שנשלח מרצועת עזה גרם לשריפת קוצים וחורש, צוותי כיבוי והצלה פועלים במקום האירוע. בנוסף, במהלך פעילות מבצעית באזור הגדר בצפון הרצועה, שמע כוח צה"ל ירי שבוצע לעברו, והשיב בירי מנשק קל. לא היו נפגעים באירוע.

  פלסטינים בהפגנות יום האדמה ברצועת עזה
 

פלסטינים בהפגנות ברצועת עזה (רויטרס)

 

כמו כן, לוחמי משמר הגבול עצרו חשוד בניסיון הנחת מטען על גדר הביטחון סמוך לכפר בית דקו שבבנימין, עקב התרעה שהתקבלה אמש. עם הגעתם של הלוחמים למקום, הם הבחינו בצמיג בוער ובאדם החשוד בהצתתו. בסריקות במקום מצאו הלוחמים מיכל גז בסמוך לצמיג הבוער, ובלון שהיה אמור לשמש יחד עם הצמיג כמטען חבלה. החשוד, תושב הכפר בן 18, הועבר לחקירה. 

אתמול אישר ליברמן לסגור את מעבר הסחורות כרם שלום החל מהיום, מלבד סוגיות הומניטריות שיאושרו באופן פרטני. ההחלטה התקבלה בהמלצתו של מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף כמיל אבו רוקון, בעקבות השחתת והצתת המעבר בצדו הפלסטיני אמש ע"י עשרות מפגינים פלסטינים.

מדובר צה"ל נמסר כי "סגירת המעבר תתקיים עד להשלמת תיקון הנזקים שנגרמו כתוצאה מהפרת הסדר ויפתח שוב בהתאם להערכת המצב". על פי ההודעה, "ארגון הטרור חמאס מוביל בשבועות האחרונים ביתר שאת פעולות טרור בכסות של הפרות סדר אלימות, פוגע ברווחת חייהם של תושבי עזה ומשתק את עורקי החיים שלה".

במקביל, מנהיג חמאס ברצועת עזה יחיא סינוואר התייחס לאירועים האחרונים בתדרוך לכתבים זרים. "עזה היא כמו נמר רעב שהוחזק בכלוב במשך 11 שנים, הושפל על ידי ישראל, אבל הצליח לבסוף להימלט", אמר סינוואר, "הוא מסתתר ואף אחד לא יודע מה הוא הולך לעשות". לדבריו, "אנחנו מעדיפים לפתור את הסכסוך בדרכי שלום ומבלי לזרוע הרס. הדבר המסוכן ביותר הוא שהצעירים איבדו תקווה".

 חיילים במעבר כרם שלום
 

המעבר נסגר. חיילים במעבר כרם שלום (GettyImages/אימג'בנק)

 

בהמשך דבריו התייחס לגדר הגבול בין הרצועה לשטח ישראל. "הגדרות אינן פרה קדושה או טאבו שאף אחד לא יכול לגעת בהן. אני לא רואה בעיה בכך שמאות או אלפים מגיעים לגדר". הוא הוסיף והדגיש כי "אף רקטה לא נורתה מאז תחילת ההפגנות".

לאחר מכן התייחס להפגנות המתוכננות ב"יום הנכבה", בתחילת השבוע הקרוב. "אנחנו מקווים שהסיטואציה שתתרחש בימים שני ושלישי תהיה כמה שפחות אלימה עם כמה שפחות נפגעים", אמר. "לא אני ולא מנהיגים אחרים בחמאס יכולים להגיד בדיוק מה יקרה בימים האלה, אבל אנחנו כן יכולים להבטיח שזה יהיה לא אלים. המוני המפגינים לא יאיימו על אף אחד והכל יהיה תלוי בתגובת הכיבוש".

 מנהרות שסוכלו בחודשים האחרונים

מנהרות שסוכלו בחודשים האחרונים (דובר צה"ל)

 

ההתפרעות בכרם שלום הגיעה בתום יום של הפגנות בגדר הרצועה. כ-15,000 פלסטינים השתתפו בהפגנות בכמה מוקדים לאורך גדר הגבול בין עזה לישראל. בין המפגינים לחיילי צה"ל התפתחו עימותים שבמהלכם המפגינים הבעירו צמיגים, יידו אבנים, השליכו מטעני צינור ורימונים לעבר הגדר וכוחות צה"ל ושיגרו עפיפונים שאליהם חוברו חפצים בוערים. כוחות צה"ל הגיבו באמצעים לפיזור הפגנות ובירי. ההפגנות מכונות השבוע "יום שישי של ההכנה", לקראת יום הנכבה שייערך בשבוע הבא. לקראת האירועים הצפויים, צה"ל יתגבר את כוחותיו בעזה וביהודה ושומרון בשלוש חטיבות בשבוע הקרוב.

ממשרד הבריאות בעזה נמסר כי מפגין אחד נהרג ו-448 נוספים נפצעו במהלך ההפגנות. לפי דיווח אחר, נער פלסטיני שניסה לתלות דגל פלסטין על הגדר נורה ע"י צה"ל. באזור חאן יונס ביצעו החיילים ירי לעבר מפגין שהשליך בקבוק תבערה.

לפי משרד הבריאות העזתי, 48 פלסטינים נהרגו עד כה בהפגנות על הגדר מאז "יום האדמה", שבו התחילו ההפגנות. עוד 8,984 פלסטינים נפצעו בדרגות שונות. לפי הערכות, עשרות פעילי הזרוע הצבאית של חמאס נטמעים במפגינים כדי להסית ולדחוף לפגיעה בגדר.