רחפן מנסה להוריד עפיפון בשמי רצועת עזה, שואגים לימין

באמצעות רחפנים וטיסנים: הופלו בעזה מספר רב של עפיפוני תבערה

בצה"ל בודקים שורה של פתרונות טכנולוגיים בניסיון לטפל בבעיית העפיפונים שגורמת לנזק משמעותי. באמצעות מספר כלים קטנים וזולים, כבר הצליחו להפיל כמה מהם בשטח הרצועה

צה"ל בודק בימים האחרונים שורה של פתרונות טכנולוגיים בניסיון להתמודד עם בעיית עפיפוני התבערה, שגורמת לנזק משמעותי בעוטף עזה ולנזקים של מיליונים לחקלאים ביישובים לאורך הגבול.

במסגרת זה, חיפשו פתרון שיידע להפיל את העפיפון ברגע שהוא מועלה לאוויר בשטח הרצועה, ולהפילו אותו בעזה, לפני שהוא עובר את הגבול לישראל. לכן מנסים מספר כלים אוויריים, קטנים וזולים, שנועדו להפיל את העפיפונים. בשיטה זו הצליחו אתמול, בהפגנות "צעדת השיבה", להפיל שורה ארוכה של עפיפוני תבערה.

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

נתיבי איילון: שישה פצועים בתאונה בין ניידת משטרה לרכב פרטי

דיווח: 11 איראנים מתו בתקיפה הישראלית בסוריה

לזכר שוטר שנהרג בתאונה: בקרות בטיחות וסדנאות לרוכבי אופנועים

בווידאו: טיסן שממריא לרצועת עזה על מנת להפיל עפיפון תבערה

בין היתר ניסו בימים האחרונים טיסנים שימריאו מתוך שטח עוטף עזה, שיסתובבו בשמיים ובעת שרואים עפיפון, מתנגשים בו ומנסים לחתוך לו את החוט אליו מחובר בקבוק התבערה.כמו כן, ניסו רחפנים שמנסים להפיל את העפיפונים, גם פה באמצעות התנגשות בהם והפלתם על הקרקע בשטח רצועת עזה.כל הפתרונות הללו הולכים לשמש גם בימים הקרובים באירועי יום הנכבה וביום השישי הראשון של הרמאדן.

אתמול השתתפו כ-15,000 פלסטינים בהפגנות בכמה מוקדים לאורך גדר הגבול בין עזה לישראל. בין המפגינים לחיילי צה"ל התפתחו עימותים שבמהלכם המפגינים הבעירו צמיגים, יידו אבנים, השליכו מטעני צינור ורימונים לעבר הגדר וכוחות צה"ל ושיגרו עפיפונים שאליהם חוברו חפצים בוערים. כוחות צה"ל הגיבו באמצעים לפיזור הפגנות ובירי. ההפגנות מכונות השבוע "יום שישי של ההכנה", לקראת יום הנכבה שייערך בשבוע הבא.

לפי אחד הדיווחים, לראשונה ביצע צה"ל ירי לעבר פלסטיני שהעיף עפיפון תבערה. אם הדיווח נכון, מדובר בשינוי גישה בהתמודדות צה"ל עם "טרור העפיפונים" שגרם כבר לשריפת מאות דונמים של שטחים חקלאיים בעוטף עזה. במקרה אחד האש שנדלקה התפשטה לקיבוץ כפר עזה. מוקדם יותר דווח כי "יחידת העפיפונים" הכינה עשרות עפיפוני תבערה כדי לשגרם לכיוון ישראל במהלך ההפגנות היום.

 צילום מתוך ניסוי רחפנים להורדת עפיפוני תבערה
 

צילום מתוך ניסוי רחפנים להורדת עפיפוני תבערה( חדשות עשר)

 

אסמאעיל הנייה, ראש הלשכה המדינית של חמאס, הגיע לאל-בורייג' ושלהב את הנוכחים שקראו לעברו "לירושלים הולכים מיליוני שהידים". הנייה, מצדו, אמר: "מאוהלי צעידות השיבה אנחנו משרטטים את הדרך לכיוון ירושלים. אנחנו מציינים 70 שנה ליום הנכבה, אבל כעת אנחנו נהפוך את היום הזה לאסון של הפרויקט הציוני. אנחנו לא נמסור את הנשק שלנו, אלא נמשיך ונפתח אותו. בתחילת המצור, טילי קאסם בטווח של 2-3 ק"מ היו על הגבול, אבל היום הנשק שמחזיק חמאס מפחיד את האויב שלנו". בסיום דבריו הוסיף הנייה: "העם הפלסטיני יעמוד בכל מקום אשר הוא נמצא בתאריכים 14-15 במאי כדי להדגיש שירושלים שייכת לפלסטינים".

ממשרד הבריאות בעזה נמסר כי מפגין אחד נהרג ו-448 נוספים נפצעו במהלך ההפגנות. לפי דיווח אחר, נער פלסטיני שניסה לתלות דגל פלסטין על הגדר נורה ע"י צה"ל. באזור חאן יונס ביצעו החיילים ירי לעבר מפגין שהשליך בקבוק תבערה. 

במקביל, התפתחו עימותים בהפגנה בשכם. לפי הסהר האדום, פלסטיני אחד נפגע מירי חי של חיילי צה"ל, עוד שבעה נפגעו מירי כדורי גומי ו-30 נפצעו משאיפת גז בעקבות ירי אמצעים לפיזור הפגנות. בהמשך הערב, פרצו עשרות פעילים פלסטינים לצד הפלסטיני של מעבר כרם שלום. הפעילים השחיתו והציתו מספר מוקדים בצדו הפלסטיני של מעבר הסחורות בכרם שלום. כתוצאה מכך, נפגעו צינורות הגז המועברים מישראל לרצועת עזה ומיועדים לשימוש תושבי הרצועה.